forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Jakie owoce mozna jeść a jakie nie w przypadku cukrzycy
el locco
[Usunięty]

Wysłany: 15-03-2007, 19:03   Jakie owoce mozna jeść a jakie nie w przypadku cukrzycy

Chodzi mi konkretnie o cytrusy. Orientujecie się czy zawierają one dużo cukru? Oprócz tego mam pytanie czy moge spożywac: jogurty bez cukkru naturalne, orzeszki ziemne, majonez, wody gazowane?

mk 

Słodki staż: 2006
Typ cukrzycy: Typ 1
Leczenie: Pompa
Insulina: NovoRapid
Glukometr: Accu-Chek Combo
Pompa: Accu-Chek Combo
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 15-03-2007, 19:39   

Jeżeli jesteś na insulinie możesz jeść wszystko, o ile dobierzesz do tego odpowiednią dawkę insuliny, oczywiście z umiarem, żeby nie przytyć.
I tak np na 1WW wypada:
cytryna (bez skórki) - 130g - ok 1szt średnia
grejpfrut (bez skórki) - 130g - ok 1/2 średniego
mandarynka (bez skórki) - 110g - ok 1,5-2 sztuk małych
pomarańcza (bez skórki) - 110g - 1 sztuka mała
więcej znajdziesz z pewnością w tabelach wymiennikowych
trudno powiedzieć czy to dużo, zależy z czym porównywać, osobiście wolę zjeść 6 mandarynek niż bułkę...

ktoś mi kiedyś mówił, że grejpfruty hamują działanie insuliny, nie wiem czy to prawda, ale ja od czasu do czasu zjem jednego i nie widzę żadnych zmian

napojów gazowanych nie powinno się spożywać, ale nie dlatego, że jest się cukrzykiem tylko wogóle, zdrowy też nie powinien...(życie jest inne, wszystko dla ludzi, ale z umiarem)

orzeszki ziemne? robią takie niesolone w wersji light, mi niewiele podnoszą cukier, nie mają zbyt wysokiego indeksu glikemicznego, ale za to są kaloryczne (choć w diecie Montignac'a kalorie nie są ważne i sama nie wiem co mam o tym myśleć),

przetwory mleczne jak najbardziej, lepiej niż samo mleko, bo w procesie przetwarzania odpada cukier mlekowy, osobiście preferuję kefiry i chude sery, bo mają mniej węglowodanów niż jogurty, nawet te naturalne i bez cukru, ale to też zależy od marki, z tego co się zorientowałam najmniej węglowodanowe są te z Piątnicy

majonez też można, własciwie to wszystko można jak się jest na insulinie, trzeba wiedzieć tylko jak przeliczyć, no i oczywiście nie przesadzać, to że można sobie zrobic zastrzyk i zjeść batona nie oznacza, że każdy posiłek ma być z czekolady...

el locco
[Usunięty]

Wysłany: 15-03-2007, 21:52   

dzieki za odpowiedź, póki co to mam dosć wysoki cukier, w okolicach 480 więc musze wiedziec co moge jesc zeby nie uzyskiwac kosmicznych wyników. wogóle czuje sie ograniczony pod tym względem i ciągle odczuwam głód :/

mk 

Wysłany: 15-03-2007, 22:55   

el locco napisał/a:
w okolicach 480

wow... to póki co nie eksperymentuj z batonikami:-P i dopóki nie unormujesz glikemii staraj się jeść produkty sycące i o niskim indeksie glikemicznym (np. wyroby mleczne, warzywa surowe (marchewka gotowana ma wysoki indeks, surowa już nie...), świeże owoce, chleb najlepiej żytni pełnoziarnisty, ...), oczywiście nie ograniczaj się tylko do nich, ale póki co przede wszystkim, Tzw dobre węglowodany są trudniej przyswajane przez organizm, dzięki czemu wzrost poziomu cukru we krwi jest niewielki

el locco napisał/a:
zeby nie uzyskiwac kosmicznych wyników

Do tego trzeba trochę czasu, musisz poeksperymentować, może dawka insuliny na 1WW jest za mała..., przy bardzo wysokim cukrze trzeba trochę odczekać zanim się przystąpi do posiłku po podaniu insuliny, ale czas oczekiwania zależy też od rodzaju insuliny jaką bierzesz. Przeliczasz to co jesz na wymienniki węglowodanowe? Z czasem wszystko Ci się unormuje i zobaczysz, że życie z cukrzycą nie jest takie straszne na jakie wygląda w kilka dni po wykryciu.

el locco napisał/a:
wogóle czuje sie ograniczony pod tym względem i ciągle odczuwam głód

Z początku też tak się czułam. Najlepsze jest to, że jadłam 6 posiłków dziennie, więc jakby nie było co 3 godziny, do tego porcje nie takie małe (tyle ile mi dawali w szpitalu, ale z przykrością muszę stwierdzić, że nie była to dobra dieta- przez miesiąc po wyjściu ze szpitala, siedem dni w tygodniu jadłam codziennie to samo, z czego 4 posiłki to bułka z szynką z indyka) a i tak myślałam tylko o tym, żeby zjeść, choć przed wykryciem jadłam o wiele mniej... Na mnie podziałała terapia szokowa. Na moje biadolenie, że jestem głodna mama otworzyła buzię z czekoladką!!! Zapewniam, że głód minie, ma on podłoże psychiczne, musisz przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

Napisz coś więcej o sobie. Jaką bierzesz insulinę? Czy stosujesz jakąś specjalną dietę?
Życzę Ci dobrych cukrów:-)

el locco
[Usunięty]

Wysłany: 16-03-2007, 08:51   

Pocieszajace jest to że moge jeść owoce i warzywa, bo bez słodyczy jakoś chyba przeżyje. Narazie jeszcze nie przeliczam tych wymienników, wczoraj dostałem tabelke z nimi i się dopiero będę uczył (mam nadzieje w szpitalu mnie dobrze przeszkolą bo prawdopodobnie od nastepnego tygodnia tam wyladuje). Co do insuliny to biore 3 razy dziennie: przed śniadaniem, obiadem, kolacją Altrapid i 1 raz dziennie wieczorem Insulatard. Diety jeszcze nie mam dopasowanej ale staram sie jeść o tych samych godzinach i podobne pokarmy (tzn tyle samo chleba na śniadanie, tyle samo ziemniaków na obiad itp). Nawiasem mówiac dzisiaj rano jak zmierzyłem cukier to wyszło mi tylko 140, wczoraj po kolacji miałem 260, jakieś 1,5 h przed kolacją aż 480. Zastanawiam sie skad taki duży spadek skoro przed kolacja dałem sobie tylko 4 jednostki Altrapidu plus 4 Insulatardu. Jest to możliwe? Bo zastanawiam sie czy glukometr mnie nie robi w balona. Dzieki za rady i również życzę dobrych cukrów :)

mk 

Wysłany: 16-03-2007, 12:14   

el locco napisał/a:
Nawiasem mówiac dzisiaj rano jak zmierzyłem cukier to wyszło mi tylko 140

poczekaj aż będziesz się budził z 80-90 :-)

el locco napisał/a:
wczoraj po kolacji miałem 260, jakieś 1,5 h przed kolacją aż 480. Zastanawiam sie skad taki duży spadek skoro przed kolacja dałem sobie tylko 4 jednostki Altrapidu plus 4 Insulatardu. Jest to możliwe?

Jest to możliwe. Mogłeś zjeść coś o niższym indeksie glikemicznym, albo (skoro jeszcze nie ważysz) mogłeś zjeść trochę mniej niż zwykle, produkt produktowi też nie jest równy..., a może wpłynął na to ruch (wysiłek fizyczny sprzyja spadkowi poziomu cukru we krwi, oczywiście jeżeli nie jest za wysoki, bo w takim razie może go nawet podnieść), każdy dzień jest inny i tak naprawdę nigdy w 100% nie możesz być pewny, że jak zaczynasz posiłek na poziomie 100, zjesz określoną porcję i po posiłku będziesz miał np 120 to następnego dnia będzie tak samo, mimo takich samych wartości wyjściowych.

Jak będziesz w szpitalu, to spytaj się o analogi insuliny. Są wprawdzie droższe od zwykłej insuliny, a nawet mocno droższe, ale wg mnie o niebo lepsze. Komfort życia znacznie się poprawia. Analog insuliny długodziałającej nie ma szczytu działania i utrzymuje względnie stały poziom glikemii przez cały dzień, czyli teoretycznie możesz nie jeść nic cały dzień i prawdopodobieństwo wystąpienia hipo jest znacznie mniejsze. Do tego analogi insuliny szybkodziałającj można podawać bezpośrednio przed posiłkiem albo nawet tuż po. Poza tym możesz jeść wtedy kiedy chcesz (zachowując przynajmniej 3 godzinne przerwy między kolejnymi wstrzyknięciami analogu szybkodziałającego).

Poczytaj na forum. Tutaj jest naprawdę wiele ciekawych i przede wszystkim użytecznych informacji. Ze szpitala wyszłam nie wiedząc wiele więcej niż wiedziałam o cukrzycy przed zachorowaniem. A jakby co to pytaj:-)

Machnaś 

Słodki staż: od 2006
Glukometr: Accu-Chek Nano
Wysłany: 18-03-2007, 12:16   

Staram się mało jeść owoców a więcej warzyw. A jeśli już mam ochotę na owoc to sięgam po jabłko lub kiwi. Rzadziej po mandarynkę czy pomarańcz. Uwielbiam orzechy laskowe, ale nie wiem ile mogę ich pochłaniać :-roll .

Szukam sponsora!!! Chętnie przyjmę reklamę na koszulki biegowe!!!
https://www.facebook.com/...28203040?ref=hl ZAPRASZAM

nowak 

Wysłany: 18-03-2007, 17:21   

Machnaś napisał/a:
Staram się mało jeść owoców a więcej warzyw.

Wg. ostatniej broszury Lilly: warzywa (350-500 g. dziennie)
owoce (100-300g.)

Tych proporcji staram się trzymać, a owoce to tak jak Machnaś :cały czas jabłka, a od czasu do czasu mandarynka, kiwi czy sok pomarańczowy.

Mika:):) 
Mówią mi Marta:)

Wysłany: 06-04-2007, 11:47   

E no ja tam jem cytryny i mi sie nic nie dzieje:P Nawet wagi do niej nie potrzebuję-wcinam całą:P Wodę gazowaną odradzam od razu, nie widziałam czegoś takiego żeby na surowo jeść majonez, jogurty to na wymienniki (możesz na deser), orzeszki ziemne...Nie próbowałam. Musisz sprawdzić z tyłu ile mają węglowodanów i zważyć bo tam jest w 100 gramach.;)Pozdrowionka;) :-)

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu