forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Faktura za leki - odliczenia
gaijin 

Typ cukrzycy: Typ 1
Leczenie: Peny
Autor tematu
Wysłany: 26-01-2007, 18:23   Faktura za leki - odliczenia

hej
Mam pytanie dotyczace odliczania w PITach kwot wydawanych na leki
Jakie to maja byc leki? Insulina, paski?
Jak liczyć? Miesiecznie ile wydaje - 100zł ?
Gdzie wpisać wyliczoną kwote?
Prosze o wypowiedz praktyków a nie tylko teoretyków zagadnienia...

Aguś 

Słodki staż: 25.10.2005
Insulina: NovoRapid
Insulina 2: Lantus
Glukometr: Microdot
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 29-01-2007, 10:13   

Ja odliczam sobie koszty leczenia od podatku w rozliczeniu rocznym. Można odliczyć insulinę, paski, glukometr - generalnie leki i sprzęt, który jest bezpośrednio związany z lczeniem cukrzycy. Kwotę jaką możesz odliczyć to to co przekracza 100 PLN w miesiącu (można sumować wartość kilku faktur VAT wystawionych w jednym miesiącu) czyli jeśli w sierpniu wydałeś 120 PLN i masz na to faktury to możesz odliczyć 20 PLN, bo o tę kwotę przekroczyłeś 100 PLN. WAŻNE :-!!! :-!!! :-!!! Żeby w ogóle móc sobie odpisywać te koszty od podatku musisz mieć aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, choćby lekkim.

Co do rozwiązań technicznych to nie wiem, bo mi wszystko liczy księgowa z racji moich dość skomplkowanych operacji podatkowych ogólnie.

Zoosia538 

Wysłany: 29-01-2007, 15:04   

Wszystko co wydajesz ponad 100 zł w miesiącu odliczasz od podatku PIT O w rubryce wydatki na cele rehabilitacyjne.

gaijin 

Autor tematu
Wysłany: 29-01-2007, 17:56   

Aguś, napisalas ze musze miec aktualne orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci - po co? pokazujesz to gdzies?

Zoosia538 

Wysłany: 29-01-2007, 19:07   

Orzeczenia nigdzie nie pokazujesz ale w razie gdyby US chciał sprawdzić

Aguś 

Wysłany: 29-01-2007, 19:53   

Dokładnie gaijin, w razie kontroli musisz mieć to orzeczenie i musi ono być aktualne w czasie, z którego zbierasz faktury czyli nie możesz odliczyć sobie niczego z faktur np. z marca 2006 jeśli orzeczenie masz ważne od maja 2006, to samo w momencie wygaśnięcia ważności orzeczenia.

No chyba, że jesteś podatkowy ryzyk-fizyk 8-) . Wtedy odliczaj bez podkładki w postaci tego papiera ;-) .

rozalka 
gośka

Słodki staż: od 1990
Glukometr: Contour TS
Wysłany: 29-01-2007, 19:53   

Kwota 100 zł dotyczy wydatków na leki w danym miesiącu. Glukometr, paski do glukometru, książki i wydawnictwa o cukrzycy , diecie, sanatorium, turnus rehabilitacyjny itp nie maja limitów. Można odliczyć każdy wydatek nie tylko powyżej 100 zł
http://podatki.wp.pl/b,1,...9,faqtresc.html
http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/index.php

gaijin 

Autor tematu
Wysłany: 30-01-2007, 14:15   

hej czy dobrze czytam ze dotyczy to osob ktore osiagnely dochod <9600 zł? Jesli tak to niestety sie nie załapie...

Aguś 

Wysłany: 30-01-2007, 20:10   

Teraz też to przeczytałam i faktycznie wychodzi to tak jakby dochód powyżej 9120 PLN dyskwalifikował. To do bani, że tak powiem, ale będę sie jakoś na dniach widzieć z moją ksiegową to spytam jej jak to naprawdę jest. Bo jeśli w tym roku jest tak jak tu piszą to bye bye moja ulgo :-cry

Karol15 
Karol K

Słodki staż: 1997r
Typ cukrzycy: Typ 2
Wysłany: 30-01-2007, 20:46   

Aguś napisał/a:
Teraz też to przeczytałam i faktycznie wychodzi to tak jakby dochód powyżej 9120 PLN dyskwalifikował
Przeczytajcie to jeszcze raz ale dokładnie. Przecież wam ulga na cele rechabilitacyjne przysługuje. To o czym piszecie dotyczy osób mających niepełnosprawnego na utrzymaniu. To mój przypadek, mam syna z I grupą inwalidzką i ponieważ jego renta socjalna nie przekracza kwoty 9120 PLN w roku mam prawo odliczyć poniesione wydatki na jego leczenie i rechabilitację.
Pozdrawiam
Aha nie piszecie o świstku od lekarza specjalisty, o zażywanych lekach, bo tylko te napisane przez nigo można odliczać.

gaijin 

Autor tematu
Wysłany: 31-01-2007, 08:21   

Karol Katryniok, to moze Ty umiesz odpowiedziec mi na pytanie?

Karol15 
Karol K

Słodki staż: 1997r
Wysłany: 31-01-2007, 10:44   

gaijin napisał/a:
Mam pytanie dotyczace odliczania w PITach kwot wydawanych na leki
By odliczyć leki musisz mieć grupę i bumachę od lekarza, i wolno Ci odliczyć tylko leki wymienione przez lekarza. W praktyce bumachę przygotowuję sobie sam, lekarz diabetolog (nie rodzinny) mi ją zatwierdza swoim podpisem. Odliczasz to co jest ponad 100 zł. Ja chodzę do apteki co 2-3 miesiące automatycznie kwota do odliczenia wzrasta. W PIT-cie jest oddzielna pozycja na leki i oddzielna na sprzęt.
gaijin napisał/a:
Jak liczyć? Miesiecznie ile wydaje - 100zł
Już napisałem nie rozliczasz co miesiąc, możesz zakupy kumulować i rozliczać za dany miesiąc
gaijin napisał/a:
Gdzie wpisać wyliczoną kwote?
Nie oglądałem jeszcze PIT-u na ten rok ale jak się wczytasz w objaśnienia to sobie dasz rady, ja stary wapniak sobie radzę to i Ty też to rozgryziesz.
Jak coś nie tak napisałem to pytaj.
Pozdrówka

gaijin 

Autor tematu
Wysłany: 31-01-2007, 14:49   

ok ok chodzilo mi tylko o to ze kwota ktora w miesiacu wydam minus 100 liczone w miesiacach w ktorych wydaje powyzej 100zl i zsumowane razem
dzieki juz wszystko jasne

MonikaV 

Słodki staż: 1980
Wysłany: 19-02-2007, 08:32   

Gaijin w tym roku ogólnie na cele rehabilitacyjne można odliczyć 2280 zł . Jeśli masz przyznany stopień niepełnosprawności i jesteś właścicielem albo współwłaścicelem samochodu to możesz odliczyć sobie tą kwotę w całości. Ja tak robie. Faktury na leki tej kwoty nie osiągną a poza tym z tymi fakturami to zawracanie głowy. Dzięki temu zyskujesz jakieś 430 zł rocznie. Z faktur za leki nigdy mi tyle nie wychodziło.

gaijin 

Autor tematu
Wysłany: 19-02-2007, 19:47   

MonikaV, niestety nie jestem... moze jak juz sam kupie to bede odliczal - jak nie zlikwiduja...

MonikaV 

Słodki staż: 1980
Wysłany: 20-02-2007, 08:36   

Gaijin możesz sie do kogoś dopisać jako współwłaściciel do mamy, taty, babci , dziadka, dziwczyny itd. Wystarczy tylko złożyć wniosek w Wydziale Komunikacji podpisany przez Ciebie i właściciela, tam przystawiają pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym i już możesz odliczać (takie wnioski mają w WK ). Zaznaczam , że nie musisz być właścicielem lub współwłaścicielem przez cały rok. Ja się bawiłam z fakturami, aż pewna miła znajoma mnie uświadomiła. A cały ten czas miałam samochód!!!

WNeS 

Wysłany: 13-03-2009, 21:09   

Witam. Trochę odgrzewam temat ale teraz taki okres że te kwestie sąna topie. Jestem współwłaścicielem samochodu, mam lekki stopień niepełnosprawności i chciał bym to wykorzystać w odliczeniu.
Czy mógł by ktoś trochę przybliżyć mi sprawy techniczne? Za pomocą jakiego dodatkowego pitu (jaki nr tego pitu) mogę odliczyć to? Tak samo jak w przypadku odliczeń z leków, czyli Pit O?. Czy muszę jakieś dokumenty do tego pitu również dostarczyć?
Mam nadzieję że ktoś posiadający wiedzę pomoże w miarę szybko, bo czasu coraz mniej na rozliczenie.
Dzięki !

magdalla 

Słodki staż: od 07.1993
Leczenie: Pompa
Insulina: Humalog
Glukometr: Contour TS
Pompa: Paradigm 715
Wysłany: 25-10-2009, 11:41   

To chyba właściwe miejsce,żeby zapytać-czy koszt zakupu wkuć też można odliczyć od podatku?

tersa 
tersa

Wysłany: 25-10-2009, 16:49   

Czy odliczenia z racji posiadanie samochodu dot. tylko osób z orzeczoną grupa inwalidzką dot.niesprawności ruchowej, czy każdego, kto ma takie orzeczenie.Jeżeli tak, to czy dotyczy to także dawnej III grupy.?
Dziękuję za odpowiedż od osoby zorientowanej w tym temacie.

gliwiczanka 

Słodki staż: IV 1995
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 25-10-2009, 18:35   

Niestety odliczenia wydatków z tytułu uzywania samochodu osobowego przez osobe niepełnosprawną dotyczą tylko osób niepełnosprawnych zaliczonych do I lub II grupy inwalidzkiej lub ze stopniem umiarkowanym lub cięzkim.

Livonia 

Słodki staż: 11.08.2008
Glukometr: Inny
Wysłany: 25-03-2010, 18:05   

wracając do samochodu. ja mam dochód poniżej 9100 a mąż ma auto. czy moze odliczyc e 2280 od podatku??? jeśli może to jakie musi mieć dokumenty? faktury za paliwo czy co?:) pomocy:) z góry dzięki

RAMZES 

Słodki staż: 1998
Glukometr: Evolution
Wysłany: 28-03-2010, 11:53   

no tak z tym autem ciekawa sprawa trzeba by bylo byc współwłaścicielem .tylko czy samo auto i wyjazdy mozna odliczyc czy trzeba miec papiery ze jeździ sie na zabiegi ,rehabilitacje itd jak to wygląda w praktyce?
a szlachta niech wtedy tańcuje.

Cukrzyca typ 1 wykryta 15 maja 1998.

Anusia1906 

Słodki staż: 16.02.1998
Glukometr: Contour Link
Pompa: Paradigm 715
Wysłany: 07-03-2011, 14:14   

Pani w us powiedziała, że nie trzeba być współwłaścicielem auta na dowodzie, wystarczy, że samochód jest nabyty w trakcie trwania związku małżeńskiego i nie ma się rozdzielności majątkowej. Faktury żadne nie są potrzebne jako dowód. Ponadto trzeba mieć orzeczony stopień niepełnosprawności.
Trzeba też mieć skopiowane skierowanie na rehabilitację oraz zaświadczenie z rehabilitacji, że rehabilitacja odbyła się, a ty uczestniczyłaś. Chodzę na rehabilitację i korzystam z tych odliczeń.
Powiedzcie mi proszę jak z pompą, też mogę ją odliczyć? kupiłam niedawno.

slodziutka 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 08-03-2011, 10:12   

Anusia1906 napisał/a:
Powiedzcie mi proszę jak z pompą, też mogę ją odliczyć? kupiłam niedawno.

z tego co mi wiadomo- można odliczyć w całości zakup pompy, ale zdaje się, że trzeba mieć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

mc67 

Słodki staż: III.2010
Leczenie: Tabletki
Wysłany: 08-03-2011, 23:32   ustawa o PIT

Art. 26. 1. Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot:
...
6) wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne;
...
7a. Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na:
1. adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
2. przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
3. zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;
4. zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;
5. odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym;
6. odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne;
7. opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2 280 zł;
8. utrzymanie przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2 280 zł;
9. opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa;
10. opłacenie tłumacza języka migowego;
11. kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia;
12. leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo);
13. odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a;
14. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł;
15. odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,
b) w zakładach, o których mowa w pkt 6,
c) na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży, o których mowa w pkt 11.
7b. Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
7c. W przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:
1. wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;
2. okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;
3. okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.
7d. Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
7e. Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9 120 zł.
7f. Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
1. I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
b) znaczny stopień niepełnosprawności;
2. II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.
7g. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, może być dokonane również w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Ostatnio zmieniony przez mc67 08-03-2011, 23:35, w całości zmieniany 2 razy  

al 

Słodki staż: 12 lat
Insulina: Apidra
Glukometr: Accu-Chek Nano
Pompa: Paradigm Veo
Pomogła: 27 razy
Wysłany: 18-04-2011, 17:46   

Czy wkłucia do pompy to sprzęt rehabilitacyjny? I mogę odliczyć cały wydatek (a nie powyżej tylko 100 zł)?

Hipo?Potem!

eF 4 
kto Ci dał skrzydła?

Słodki staż: 08.03.1984
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 18-04-2011, 18:30   

al napisał/a:
Czy wkłucia do pompy to sprzęt rehabilitacyjny? I mogę odliczyć cały wydatek (a nie powyżej tylko 100 zł)?

Odliczyć zawsze możesz :-D . Takie "zabawki" odliczasz w 100%, a nie to, co jest powyżej 100 zł. Jak trafisz przy kontroli na niekumatego urzędnika, to trzeba będzie mu to wyjaśnić w przystępny dla niego sposób... Ja odliczam to, czym się kłuję :) .

al 

Wysłany: 18-04-2011, 18:52   

eF 4 napisał/a:
Odliczyć zawsze możesz :-D
Tak, właśnie odliczyłam :-lol A później sobie uświadomiłam, że ten limit 100 zł jest. W sumie i tak nie robi mi to różnicy... Chciałam tylko poćwiczyć "zabawę" na przyszłość :-P

Hipo?Potem!

eF 4 
kto Ci dał skrzydła?

Słodki staż: 08.03.1984
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 18-04-2011, 21:25   

al napisał/a:
eF 4 napisał/a:
Odliczyć zawsze możesz :-D
Tak, właśnie odliczyłam :-lol A później sobie uświadomiłam, że ten limit 100 zł jest.

Tylko on jest na leki tylko, na inny badziew nie :) .

al napisał/a:
W sumie i tak nie robi mi to różnicy... Chciałam tylko poćwiczyć "zabawę" na przyszłość :-P

Dopóki nikt szczegółowo twojego PIT-a nie oblooka, to faktycznie różnicy nie ma, ale gdybyś została wybrana do tego grona "szczęśliwców", którym zeznania podatkowe szczegółowo sprawdzają, to nie będzie zabawnie...

al 

Wysłany: 19-04-2011, 11:14   

eF 4 napisał/a:
ale gdybyś została wybrana do tego grona "szczęśliwców", którym zeznania podatkowe szczegółowo sprawdzają, to nie będzie zabawnie...
Chodziło mi o to, że bez różnicy czy odliczę te leki i sprzęt, czy dam sobie spokój i nie odliczę.

Hipo?Potem!
Ostatnio zmieniony przez al 19-04-2011, 11:15, w całości zmieniany 1 raz  

slodziutka 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 19-04-2011, 21:44   

wkłucia odliczasz jako sprzęt. odliczasz wartość faktury. zdaje się, że jest to nielimitowane.

mc67 

Słodki staż: III.2010
Leczenie: Tabletki
Wysłany: 20-04-2011, 18:32   odliczenia podatkowe

Moim zdaniem wkłucia, igły i inny tego rodzaju sprzęt to nie leki, sprzęt rehabilitacyjny tylko wyrób medyczny i nie podlega odliczeniom. .... ale co ja tam wiem, w każdym razie nic oficjalnego jeszcze nie znalazłem na ten temat.

Dla bardziej wścibskich:
Ustawa ( wyciąg ) z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne

Art. 2. W rozumieniu ustawy:
...
10) lekiem aptecznym - jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z recepturą farmakopealną, przeznaczony do wydania w tej aptece;
11) lekiem gotowym - jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu;
12) lekiem recepturowym - jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, a w przypadku produktu leczniczego weterynaryjnego - na podstawie recepty wystawionej przez lekarza weterynarii;
...
27a) produktem leczniczym przeznaczonym do specjalnych celów żywieniowych - jest produkt leczniczy przeznaczony do leczenia żywieniowego odpowiednio przetworzony i produkowany, o ściśle określonym składzie, stosowany u ludzi, na zlecenie i pod kontrolą lekarza;
...
29) produktem leczniczym homeopatycznym - jest produkt leczniczy wytworzony z homeopatycznych substancji pierwotnych lub ich mieszanin, zgodnie z homeopatyczną procedurą wytwarzania opisaną w Farmakopei Europejskiej lub, w przypadku braku takiego opisu, w farmakopeach oficjalnie uznanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej lub państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
...
32) produktem leczniczym - jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne;
...
33a) produktem leczniczym roślinnym - jest produkt leczniczy zawierający jako składniki czynne jedną lub więcej substancji roślinnych albo jeden lub więcej przetworów roślinnych albo jedną lub więcej substancji roślinnych w połączeniu z jednym lub więcej przetworem roślinnym, przy czym:
a) substancją roślinną - są wszystkie, głównie całe, podzielone na części lub pocięte rośliny, części roślin, glony, grzyby, porosty nieprzetworzone, zazwyczaj ususzone lub świeże; niektóre wydzieliny, które nie zostały poddane określonemu procesowi, mogą być uznane za substancje roślinne; substancje roślinne są szczegółowo definiowane przez użytą część rośliny i nazwę botaniczną,
b) przetworem roślinnym - jest przetwór otrzymany przez poddanie substancji roślinnych procesom takim, jak: ekstrakcja, destylacja, wyciskanie, frakcjonowanie, oczyszczanie, zagęszczanie i fermentacja; przetworami są w szczególności rozdrobnione lub sproszkowane substancje roślinne, nalewki, wyciągi, olejki i wyciśnięte soki;

oraz
ustawa ( wyciąg ) z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych

Art. 2. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
...
15) inwazyjny wyrób medyczny - wyrób medyczny lub wyposażenie wyrobu medycznego, który jest wprowadzany lub które jest wprowadzane, w całości lub części, do wnętrza ludzkiego ciała przez otwory ciała albo przez jego powierzchnię;
...
33) wyposażenie wyrobu medycznego - artykuł, który, nie będąc wyrobem medycznym, jest specjalnie przeznaczony przez wytwórcę do stosowania łącznie z wyrobem medycznym, w celu umożliwienia jego używania zgodnie z przewidzianym zastosowaniem;
...
37) wyrób do samokontroli - wyrób do diagnostyki in vitro przeznaczony przez wytwórcę do używania w warunkach domowych przez osobę niebędącą profesjonalnym użytkownikiem, która będzie odnosiła wynik testu do osoby badanej;
38) wyrób medyczny - narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,
c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,
d) regulacji poczęć
- których zasadnicze zamierzone działanie w ciele lub na ciele ludzkim nie jest osiągane w wyniku zastosowania środków farmakologicznych, immunologicznych lub metabolicznych, lecz których działanie może być wspomagane takimi środkami;
...
44) wyrób z funkcją pomiarową - wyrób medyczny lub wyposażenie wyrobu medycznego, które spełniają łącznie następujące kryteria:
a) są przeznaczone przez wytwórcę do pomiaru ilościowego parametru fizjologicznego lub anatomicznego albo pomiaru ilości lub charakterystyki jakościowej energii lub substancji dostarczanych do ludzkiego ciała lub odbieranych z niego,
b) wynik pomiaru wyrażony jest w legalnej jednostce miary albo jest porównywany co najmniej z jednym punktem odniesienia wskazującym wartość wyrażoną w legalnej jednostce miary,
c) ich przewidziane zastosowanie implikuje dokładność, deklarowaną jawnie lub domniemaną, z którą niezgodność może powodować działanie niepożądane, istotne dla zdrowia lub bezpieczeństwa pacjenta;
...
Art. 3. 1. Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne

[ Dodano: 21-04-2011, 17:47 ]
No to pozostaje mi zweryfikować swoje wczorajsze poglądy i posypać głowę popiołem. Dziś miałem chwilę i poszukałem - zakup wkłuć do pomp insulinowych stanowi wydatek na cele rehabilitacyjne ( indywidualna interpretacja podatkowa Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 stycznia 2008 r. nr IPPB2/415-244/07-2/IŚ ), natomiast co do igieł myślę, że kto chce to może posiłkować się indywidualną interpretacją podatkową Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 grudnia 2010 r. nr IBPB II/1/415-7/10/ŚS ( dotyczy ona co prawda hemofilii i igieł do portów naczyniowych, ale to chyba tego samego rodzaju sprzęt ).
Więcej interpretacji jest tutaj , ale wymaga dużej cierpliwości i samozaparcia :-] .

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu