forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
cukrzyca- niepełnosprawność- renta
anka 1983 

Autor tematu
Wysłany: 13-01-2007, 23:39   cukrzyca- niepełnosprawność- renta

mam prośbę o pomoc, mojemu chłopakowi wykryto półtora roku temu cukrzycę
dostał orzeczenie od lekarza o następującej treści (potrzebne mu było do urzędu pracy, żeby przedłuzyli ubezpieczenie):
cukrzyca T1,powikłania-polineuropatia i retinopatia,nadciśnienie tętnicze, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C(HCV) początkowa zaćma oka, insulina sześć razy dziennie.

czy z takim opisem choroby możne się starać o orzeczenie o niepełnosprawności?
jak to się załatwia, gdzie należy się zgłosić?
czy takie orzeczenie dużo Wam dało, czy macie jakieś zniżki na lekarstwa, czy ułatwiło Wam to znalezienie pracy?
no i oczywiście co z rentą, czy mu się należy?
będziemy wdzięczni za Waszą pomoc
całuski dla najsłodszych :-D

gustow 

Wysłany: 16-01-2007, 15:23   

duzo nie powiem, ale wiem napewno, że orzeczenie i renta napewno mu się należą. orzeczenie głównie przydaje sie w szukaniu pracy(wtedy pracodawca nie opłaca za taką osobę składek zus). Jeżeli chodzi o orzeczenie, to nie wiem gdzie się składa takowy wniosek. nie słyszałem o żadnych zniżkach na leki, ale weim że są jakieś ulgi. tu jest jakieś info o tym: http://www.mps.gov.pl/indextxt.php?gid=228

karol_kirk 

Wysłany: 16-01-2007, 23:15   

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje specjalna komisja właśnie o nazwie "Komisja orzekająca stopień niepełnosprawności", taka komisja działa przy każdym urzędzie miasta (w mniejszych miastach nie regularnie ponieważ orzekający przyjeżdżają gdy w danym mieście nazbierają odpowiednią ilość wniosków), należy zawitać do takiej komisji (u mnie działają pon-pt) i odebrać druki do wypełnienia tj. wniosek (wypełniany przez osobę starającą się o stopień) zaświadczenie o stanie zdrowia (wypełnia lekarz prowadzący chorobę), ksero historii choroby (oczywiście z pieczątką "zgodne z oryginałem") dodatkowo można dołączyć inne istotne wyniki konsultanci jako cukrzyka zapytają też o zeszyt samokontroli. Po złożeniu tych dokumentów czekamy aż przydzielą termin stawienia się przed komisją (właśnie wtedy można pokazać zeszyt samokontroli). W składanym wniosku zaznaczamy w jakim celu chcemy uzyskać status niepełnosprawnego min: karta parkingowa, zapomoga socjalna... Natomiast co do renty to z tego co wiem: decyduje o tym lekarz orzecznik Zus, ale nie wiem jak to się tam odbywa...
Pozdrawiam.

lot2 
ZBYSZEK

Leczenie: Peny
Insulina: Gensulin R
Insulina 2: Humulin N
Glukometr: iXell
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 17-01-2007, 09:13   

co do przyznawania renty i sposobu jej otrzymywania
poczytaj tu
Pozdro

chomiczyca 

Słodki staż: od 1996
Typ cukrzycy: Typ 1
Leczenie: Pompa
Insulina: Humalog
Wysłany: 25-01-2007, 12:56   

4 miesiące temu ZUS zabrał mi rentę- pomimo wielu powikłań plus jeszcze inne, niezwiazane z cukrzycą "przypadłości", miałam przez 5 lat nieprzerwanie. I nagle- cudowne ozdrowienie zwane zaostrzeniem przepisów. Czeka mnie rozprawa z sądem ( sadzę się z ZUSem o te rentę)
PYTANIE moje- może ktos miał podobne przypadki - chodzi mi o przebieg rozprawy, czy wynając adwokata, co z kosztami sadowymi, co zabrac na rozprawę..??.

kropka4x4 

Słodki staż: 1991
Leczenie: Pompa
Insulina: NovoRapid
Glukometr: Accu-Chek Combo
Pompa: Accu-Chek Combo
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 27-01-2007, 19:23   

chomiczyca napisał/a:
PYTANIE moje- może ktos miał podobne przypadki - chodzi mi o przebieg rozprawy, czy wynając adwokata, co z kosztami sadowymi, co zabrac na rozprawę..??.

miałam taką sprawę 17 stycznia bieżącego roku. ZUS uzdrowił mnie po 10 latach w dodatku zaraz po wyjściu ze szpitala.Kosztów sprawy żadnych nie ma, nie było też adwokata bo to wygląda troszkę inaczej niż pokazują nam w telewizji. Tzn akurat jeśli chodzi o tą sprawę to trzeba zabrać ze sobą wszystkie badania , dzienniczek samokontroli no i w ogóle dużo papierków związanych z naszymi przypadłościami. Powoływani są biegli lekarze sądowi (chyba tak to się nazywa), przeprowadzają wywiad z pacjentem i w razie potrzeby kierują na dodatkowe badania. W moim przypadku było 5 lekarzy (internista, diabetolog, pulmonolog, endokrynolog, okulista) każdy mnie osłuchał i porozmawiał o moich dolegliwościach. Tylko na badania okulistyczne wysłano mnie dodatkowo. trwało to w sumie ok 1,5h. sporządzają potem protokół i mają 2 tygodnie na wydanie opinii. Ja właśnie czekam. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

lot2 
ZBYSZEK

Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 28-01-2007, 12:25   

Cytat
Cytat:
4 miesiące temu ZUS zabrał mi rentę- pomimo wielu powikłań plus jeszcze inne, niezwiazane z cukrzycą "przypadłości", miałam przez 5 lat nieprzerwanie. I nagle- cudowne ozdrowienie zwane zaostrzeniem przepisów. Czeka mnie rozprawa z sądem ( sadzę się z ZUSem o te rentę)
Jak byś mogła napisz jaśniej.. Jaką miałaś rentę socjalna ?? czy normalna z ZUS-u.. A najważniejsze jaka była opinia orzecznika ZUS-u . Chyba nie napisał Ci zdrowy i zdolny do pracy..?? Przypuszczam że ZUS zmienił ci grupę z II a III ( częściowo niezdolny do pracy) .
Według mojej wiedzy decyzję dostaje sie do ręki w dniu przeprowadzania badania o odwołanie składa się od ręki w ZUS-e.. To jest do 30 dni od wydania decyzji.. W twoim wypadku powinnaś złożyć odwołanie w dniu otrzymania decyzji.

noviaa 

Słodki staż: 2002r.
Wysłany: 01-02-2007, 15:15   

ja właśnie dzisiaj byłam po wniosek o rente socjalną. moja kuzynka ma taka rente- dożywotnio, ale nie wiem jak się to załatwia wszystko. wogóle zastanawiam się czy uznają mnie za chorą..wiadomo jak to z tym jest..:\

'Powietrze pachnie jak malinowa Mamba.." :]

lot2 
ZBYSZEK

Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 02-02-2007, 11:22   

Za Gazetą prawna Prawo do renty socjalnej przysługuje osobie, która jest pełnoletnia, jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

• przed ukończeniem 18 roku życia,
• w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
• w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna jest przyznawana nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku

Renta może być przyznana na stałe – jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, lub na wskazany okres – jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.

Osoba, która była uprawniona do renty socjalnej i której prawo do tej renty ustało w związku z osadzeniem w areszcie wskutek tymczasowego aresztowania lub w zakładzie karnym w celu odbycia kary pozbawienia wolności, może zgłosić wniosek o przyznanie renty socjalnej w wysokości 50 proc. kwoty tej renty. Renta w tej kwocie jest przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z opłatami ponoszonymi z tytułu czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny (dom jednorodzinny).

Renta w tej kwocie przysługuje osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:

• jest osobą samotnie gospodarującą,
• nie posiada innego przychodu,
• nie ma ustalonego prawa do renty rodzinnej,
• jest właścicielem lokalu mieszkalnego (domku jednorodzinnego), albo której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu albo jest najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, innych jednostek samorządu terytorialnego albo stanowiącego własność Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych oraz
• zobowiąże się pisemnie, że z kwoty tej renty będzie dokonywała opłat z tytułu czynszu lub innych należności za lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), a w lokalu tym (domu) nie przebywają inne osoby.

Dokumenty niezbędne do potwierdzenia uprawnienia do renty socjalnej:

• kopie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, o niezdolności do pracy lub o inwalidztwie, uprawniających do renty na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
• kopie zaświadczeń szkoły, szkoły wyższej lub jednostki prowadzącej studia doktoranckie o uczęszczaniu do jednej z tych szkól albo o odbywaniu aspirantury, które stanowiły podstawę do przyznania renty socjalnej.

PODSTAWA PRAWNA • Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268).
• Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

EKSPERT RADZI

Katarzyna Sałajczyk
ekspert Centrali ZUS

Wniosek wraz z niezbędną dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. Renta socjalna jest przyznawana nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku, a w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, nie wcześniej niż po ustaniu okresu ich pobierania.

Ważne adresy www.zus.pl

http://www.gazetaprawna.p...9.2.6.1.0.1.htm

agula 

Wysłany: 18-02-2007, 17:02   

witam! ten nieszczęsny temat, jak my go lubimy! :-lol
właśnie miałam tydzień temu spotkanie z lekarzem orzecznikiem zus.
Od 8 lat mam rentę (częściową niezd. do pracy) przyznawaną na 2 lata.Na cukrzycę choruję 15 lat i z roku na rok dochodzą mi nowe dolegliwości ( powikłania )Od grudnia zaczęły się problemy z oczami-diagnoza:retinopatia nieproliferacyja,torbielowaty obrzęk plamki żółtej obu oczu, diagnoza diagnozą, ale najgorsze są problemy z widzeniem(mgła w oczach) Musiałam zrezygnować z pracy, bo niedowidzę cyferek na monitorze( okulary nie pomagają), a pracowałam przy komputerze. Pani orzecznik na "spotkaniu" ponownie przedłużyła mi częściową niezd. do pracy na kolejne 2 lata( do 2009 roku)Ludzie!!!Mam wrócic do pracy i udawać ,że pracuję? Chyba będę się odwoływać o przyznanie całkowitej niezdolności do pracy, ale jakie mam szanse???

WNeS 

Wysłany: 22-02-2007, 08:24   

A gdybym dostał stopień niepełnosprawności umiarkowany, dostał bym rente, i podjął bym sięjakiejś pracy bo kończę niedługo studia, to trace tą rente? Czy jej nie trace i mimo tego że będę pracował, też będę dostawał jątyle na ile zostanie mi przyznana. Jak to jest...

lot2 
ZBYSZEK

Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 22-02-2007, 08:37   

cytat
Cytat:
orzecznik na "spotkaniu" ponownie przedłużyła mi częściową niezd. do pracy na kolejne 2 lata( do 2009 roku)Ludzie!!!Mam wrócic do pracy i udawać ,że pracuję? Chyba będę się odwoływać o przyznanie całkowitej niezdolności do pracy, ale jakie mam szanse???

Mozez ponownie sie ubiegać o zmianę kwalifikacji orzeczenia.. Wystąpić o podwyższenie grupy. ze względu na utratę zdrowia. W tym przypadku ze względu na pogorszenie . Skutek takiego odwołania trudny do przewidzenia zależy od orzecznictwa ZUS-u. Próbować warto
cytat
Cytat:
gdybym dostał stopień niepełnosprawności umiarkowany, dostał bym rente, i podjął bym sięjakiejś pracy bo kończę niedługo studia, to trace tą rente? Czy jej nie trace i mimo tego że będę pracował, też będę dostawał jątyle na ile zostanie mi przyznana. Jak to jest...

Wszystko zależy jaki byłby charakter pracy i jakie studia ..
Orzecznik orzeka czy choroba niesprawność może być istotna przeszkodą w wykonywaniu pracy.. Może t ez uznać ze renta nie przysługuje..
Też musisz wiedzieć czy po studiach tym kierunku przepisy pozwalają pracować w tym zawodzie.. dodam w zawodzie wyuczonym

agula 

Wysłany: 22-02-2007, 11:57   

dzięki, będę się odwoływać, zobaczymy jak to się skończy. Mam pytanko do kropki, ponoć jesteś po rozprawie sądowej z zus-em, proszę napisz jaki jest finał w Twojej sprawie, pozdrawiam

WNeS 

Wysłany: 22-02-2007, 12:28   

lot2 napisał/a:

Wszystko zależy jaki byłby charakter pracy i jakie studia ..
Orzecznik orzeka czy choroba niesprawność może być istotna przeszkodą w wykonywaniu pracy.. Może t ez uznać ze renta nie przysługuje..
Też musisz wiedzieć czy po studiach tym kierunku przepisy pozwalają pracować w tym zawodzie.. dodam w zawodzie wyuczonym

Hhmmm. Obecnie studiuje kierunek Administracja. Kończę w tym roku licencjata i zapewne pójde na 2 lata żeby dobić do magistra, a w między czasie będę łapał się jakichś prac. Niewiem, sprzedawca czy jakichś domowych prac. Oby coś robić i mieć jakiś pieniądz. I teraz niewiem. Mam orzeczony stopień lekki i czytając te tematy pomyślałem że może znów sprubować. Tyle że tak jak mówiłem, po wakacjach będę starał się gdzieś złapać prace, więc nie wiem czy trudzić się walką o ten "mocniejszy" stopień (czy mi go później nie odbiorą).

lot2 
ZBYSZEK

Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 22-02-2007, 15:57   

cytat
Cytat:
czy trudzić się walką o ten "mocniejszy" stopień (czy mi go później nie odbiorą).
wiesz oni teraz ni e przyznają niepełnosprawności na stałe..( Zus ) Znam przypadek z Rybnika gdzie gościowi bez nogi przyznano grupę na dwa lat. Chyba orzecznik myślał ze jak salamandrze odrośnie.. Na pewno Ciebie nie uzdrowią !!
A staranie sie o ponowna komisje nic nie kosztuje .. Zawsze możesz się źle gorzej poczuć..
Warto probować..

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu