forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Policja a cukrzyca
Fazi103 

Autor tematu
Wysłany: 01-09-2006, 10:41   Policja a cukrzyca

Historia zdarzyła się 31 sierpnia, godzina 21,30.

Jestem chory na cukrzycę typu perwszego od 1,5 roku. Nigdy nie sadziłem, że zostane tak potraktowany przez nasze słóżby mundórowe jak to miało miejsce tego dnia.
Jadąc samochodem na trasie Warszawa - Konstancin poczułem nagłe pogorszenie moje stanu zdrowia spowodowane spadkiem cukru. Drżenie rąk, lęk, niepokuj, osłabienie koncentracji to główne zaburzenia jakie występują podczas hipoglikemi.
Mając w pamięci rozmowy z lekarzem, który ciągle powtarza, że zdrowie pacjęta jest najważniejsze. Pełni świadomy tego ze kieruję samochodem postanowiłem najszybciej jak to mozliwe zjechać z drogi by móc napić sie soku. Tak i uczyniłem zjechałem w boczną uliczkę, była godzina troszkę po 21. Uliczka była ciemna, po lewej stronie zobaczyłem zakaz wjazdu, skręciłem więc w prawo i zatrzymałem się na poboczu drogi. Okolica piekna, z lewej strony widok na budowę nowych bloków wspaniałego osiedla Willa Wilanów, z prawej strony droga na konstancin. Ogólnie droga wydawała mi się drogą dojazdową do osiedla. Wyciągnołemsok, który zawsze woże w samochodzie - tak jak radził mi mój lekarz.
Napiłem się i postanowiłem chwilę odczekać, aż emocje opadno i powruci mi dobre samopoczucie. Po 10 minutach postanowiłem wrucić na drogę i dojechać do miejsca docelowego i tu spotkała mnie wielka niespodzianka. Ledwie ujechałem kilka metrów, od tyłu podjechal do mnie wóż, jak się okazało patrol policji. Poczatkowo myślałem, że to tylko kontrola. Jednak po daniu dokumentów władzy, Pan policjan poinformował mnie że wjechałem na drogę dla rowerów. Ups ... Na nic zdały się tłumaczenia, że nie widziałem znaku, źle się poczułem, prosba o pouczenie. Pan Policjan stwierdził że marnuje jego czas i jak zaraz nie przestane się tłumaczyć to wystawi mi mandat na 1 000 zł. W ty momencie odpuściłem widząc że nie ma to sensu a nasza władza to imbecyle nie którym chodzi tylko o kasę. Ciekaw jestem czy byli by w stanie udzielić mi pomocy jak bym zasłap?? Policjant poinformował mnie że mogę przyjąc mandat w wysokości 250 zł lu widzimy się w sądzie. Wybrałem to drugie.
Mam teraz pytanie do was wszystkich.
Czy osoby chore na cukrzyce, mają jakieś przywileje?
Czy policja ma prawo wystawiać mandat osobie, która w tym momencie ratuje sobie życie?

Martuśka 

Słodki staż: 6 lat
Typ cukrzycy: Typ 1
Wysłany: 01-09-2006, 12:52   

Fazi103 napisał/a:
Na nic zdały się tłumaczenia, że nie widziałem znaku, źle się poczułem, prosba o pouczenie.

tak cie ludzie zrozumieją.... jakby coś wiedział o cukrzycy to by inaczej zareagował pewnie...
Fazi103 napisał/a:
Czy policja ma prawo wystawiać mandat osobie, która w tym momencie ratuje sobie życie?

Nie słyszałam nigdy o takich przepisach, ale pewnie coś na ten temat jest, poczytaj może w przepisach prawnych. Ale skoro ratowałeś sobie życie, to w czym oni mają problem ??? dobrze, ze nie jechałeś z niskim cukrem, bo wtedy mógłbyś zagrażać sobie i innym. Ciekawe jakby oni zachowali się w takiej sytuacji(?) Może według nich nie powinieneś sie wogółe docukrzać :-x ? Absurd
Zresztą czy stanowiłeś zagrozenie dla kogoś wjeżdżając w tę drogę, wtedy o godzinie 21.30 ???
Pozdrawiam i życze pomyślnego rozwiązania sprawy ;-)

dośka
[Usunięty]

Wysłany: 01-09-2006, 19:59   

Policja nie rozstrzyga o takich kwestiach. Oni wlepiają mandat i dają pouczenie, że jesli się nie zgadzasz możesz go nie przyjąć i wtedy sprawa trafi do sądu. Więc tutaj wszystko odbyło się zgodnie z prawem. I bardzo dobrze zrobiłeś, że wybrałeś to drugie, bo €26 kodeksu karnego powinieneś zostać uniewinniony i zwolniony z tego mandatu. Według tego paragrafu popełniłeś zarzucany Ci czyn, ale nie było przestepstwa ze wzgędu na to, że ratowałeś zdrowie, życie swoje i innych (bo przecież jakbyś pojechał dalej w stanie yej hipoglikemii to strach myśleć co by mogło się stać!) czyli bezprawność powinna zostać uchylona :-D

To tyle co powiedziała mi moja siostra - aplikantaka adwokacka :-D

Pozdrawiam i napisz nam co i jak po wyjaśnieniu tej sprawy.

galaretek2 

Wysłany: 01-09-2006, 21:14   

dośka napisał/a:
powinieneś zostać uniewinniony.To tyle co powiedziała mi moja siostra - aplikantaka adwokacka

Aplikantka powinna się douczyć. Nie powinien, ale może, a decyzje zostawmy sądowi. A swoją drogą. Ja też tak bym sie tłomaczył przy każdym wykroczeniu. Czyli bezkarność. To, że jesteśmy chorzy nie usprawiedliwia nas.

dośka
[Usunięty]

Wysłany: 01-09-2006, 22:06   

galaretek2 napisał/a:
Aplikantka powinna się douczyć.

Myślę, że to raczej ja coś pokręciłam, niż moja siostra powinna sie douczać. Jeśli wprowadziłam kogoś w błąd to przepraszam. Chciałam tylko pomóc... :-/

mhm 

Wysłany: 02-09-2006, 10:02   

Co prawda twój czyn zawierał znamiona wykroczenia drogowego (wjechanie na drogę dla rowerów), ale nie popełniłeś wykroczenia dlatego, że działałeś w stanie wyższej konieczności
art 16 § 1 Kodeksu wykroczeń stanowi- Nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa
grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa
nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia wartości
oczywiście większej niż dobro ratowane.
W tym przypadku dobrem chronionym jest życie i zdrowie- twoje i innych. dobrem poświęconym jest porządek i bezpieczeństwo na tej ścieżce rowerowej na której wjechales- np jakis rowerzysta musialby cie omijac albo jadac szybko i nie widzac po ciemku nie zdolal wyhamowac. Dobro poswiecone ma w tej sytuacji niewatpliwie wartość wyraznie nizsza niz dobro ratowane. Czyn popełniony przez Ciebie nie jest więc bezprawny- nie stanowi wykroczenia.

Będziesz mieć sprawę przed sądem grodzkim. To normalna sytuacja- policjant nie może cię ukarać (mandatem) jezeli nie wyrazasz na to zgody. Opowiedz sędziemu dokladnie jak bylo. Zaczynales czuc sie zle, postapiles tak jak powinien postapic cukrzyk w takiej sytuacji. Nie bylo zadnego zagrozenia- wciaz czules sie dostatecznie dobrze zeby prowadzic, ale wolales zjechac na bok, zjesc cos slodkiego i przeczekac. Mogles widziec sciezkę rowerowa, ale uznales ze to miejsce jest bezpieczne do parkowania i uznales ze lepiej nie jechac dalej. Gdyby pytali czy cukrzyca nie sprawia ze nie powinienes jezdzic autem- lekarze nie uwazaja ze cukrzyca jset przeciwskazaniem- trzeba tylko zabezpieczac sie przed hipoglikemia i reagowac na nia.

Policjantom sie nie dziw. Pewnie wszyscy sie im tlumacza, ze zle sie poczuli, ze nie widzieli znaku. Swoja droga w postepowaniu w sprawach o wykroczenie panuje zasada oportunizmu (celowosci scigania ) a nie legalizmu tak jak w postepowaniu karnym. A wiec nawet gdyby nie byli pewni czy popelniles wykroczenie czy nie ale byliby przekonani ze nie powinni cie karac to mogliby cie puscic. Mysle ze w takich sytuacjach warto wyjasnic cierpliwie na czym polega cukrzyca, czym jest hipoglikemia, pokazac glukometr i slodycze.

zycze powodzenia i pozdrawiam- MAti ( ktory obecnie jak zaloguje sie na swoj nick to nie widzi forum)

iwusiaa 
vel Iwona

Słodki staż: 14.02.2005
Leczenie: Pompa
Insulina: NovoRapid
Glukometr: Contour Link
Pompa: Paradigm 722
Wysłany: 03-09-2006, 12:39   

Fazi103 napisał/a:
Czy osoby chore na cukrzyce, mają jakieś przywileje?

Ja ostatnio usłyszałam "dlaczego macie mieć przywileje, skoro mówicie że żyjecie jak inni!" Eh nikt nie zrozumie dopóki nie posmakuje. Rozmawialiśmy kiedyś w kręgu znajomych o podobnej sytuacji i jeden z tam obecnych-dodam pan policjant-stwierdził, że skoro jest takie niebezpieczeństwo to może nie powinniśmy robić prawka. Nie chcielibyście widzieć mojej reakcji, generalnie koleś sie mnie zaczął trochę bać:)))
Ale uważam, że zrobiłeś bardzo dobrze i czekam na info jak poszło dalej z tymi smerfami??!!

Kalosz 

Wysłany: 04-09-2006, 08:50   

Jakbyś wtedy zmierzył sobie cukier i miał jakiś niski byłoby łatwiej

rycho31 

Słodki staż: 1999
Wysłany: 04-09-2006, 14:03   

Pierwsze pytanie.Czy miales przy sobie ksiazeczke chorego na cukrzyce?,jezeli ja miales i okazales,sprawe wygrywasz.Jesli jej niemiales to policjant niemial zadnej podstawy do uznania twych tlumaczen o tym ze sie zle poczules.

mhm 

Wysłany: 04-09-2006, 14:09   

Kalosz napisał/a:
Jakbyś wtedy zmierzył sobie cukier i miał jakiś niski byłoby łatwiej.

rycho31 napisał/a:
Pierwsze pytanie.Czy miales przy sobie ksiazeczke chorego na cukrzyce?,jezeli ja miales i okazales,sprawe wygrywasz.Jesli jej niemiales to policjant niemial zadnej podstawy do uznania twych tlumaczen o tym ze sie zle poczules.

Dla sądu te sprawy będą bez znaczenia.

Co do przywilejów. Nie sądzę, żeby cukrzycy- kierowcy powinni mieć jakieś przywileje. Przeciwnie- mamy więcej obowiązków niż inni- musimy stale kontrolować czy nasz poziom cukru jest w normie.

[ Dodano: 04-09-2006, 14:15 ]
Ach, kolego, weź ze sobą zaświadczenie od lekarza na rozprawę. To na wypadek jakby ci sędzia nie chcial na slowo uwierzyc, ze jestes chory na cukrzycę. Ja mialem kiedys zabawna sytuację na komisji wojskowej. Przynioslem zaswiadczenie sprzed kilku lat i nie przyjeli mi go bo stwierdzili ze moglem...wyzdrowiec.

Fazi103 

Autor tematu
Wysłany: 04-09-2006, 15:06   

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi co do tej sytuacji. Wiem że pewnie było by mi łatwiej jak bym przy policji zmierzył poziom cukru, nanic to się zdało by w tym momencie bo już zdążyłem wypić sok i odczekać z 15 min. Wiec wynik zapewne był by wyzszy. Jesli mówimy o dyskusji z policją, to chcępowiedzieć że z tym patrolem na który trafiłem nie było szans na rozmowe. Wręcz przeciwnie jak zacząłem się tłumaczyć policjant poinformował mnie ze zaraz mi wystawi 1 000 zł za dyskusje. Wiec w tym momencie już odpuściłem. :-cry

Kalosz 

Wysłany: 05-09-2006, 09:25   

Niestety tak bywa.
Przygotuj sobie przed rozporawą co będziesz mówił, najlepiej j napisz sobie jakąs przemowę. Dokładnie wyjaśnij wyszystko, ale naprawde dokładnie od samego początku. Może znajdż jakieś ksiązki,poradnik o tym co się robi w czasie niedocukrzenia, zrób xero i przedstaw jako dowód. Może to pomoże, a przynajmniej pozwoli nakreśłić ogólny obraz.

iwusiaa 
vel Iwona

Wysłany: 05-09-2006, 10:01   

Kalosz napisał/a:
zrób xero i przedstaw jako dowód. Może to pomoże, a przynajmniej pozwoli nakreśłić ogólny obraz.

A jak to nie pomoże to może drastyczniej, wbij sędziemy czy tym policjantom w palec nakłuwacz, w brzuch pena i zapytaj jak się czują i jakby się czuli wiedząc że całe życie jest takie przed nimi??!! Możesz zapytać czy prowadzili kiedyś samochód lekko zmęczeni i czy wiedzą jakie mogą być skutki jeśli ktoś jest bradzo zmęczony-bo to przecież ciut podobne jak niedocukrzenie! Pewnie żadna męda :-] się nie przyzna ale coś wyobraźnia im popracuje!
Powodzenia na rozprawie i głowa do góry-słodziaki górą!!!! :-D

Kalosz 

Wysłany: 05-09-2006, 10:12   

iwusiaa, ostro :-[

Mati 

Wysłany: 05-09-2006, 17:04   

iwusiaa napisał/a:
Kalosz napisał/a:
zrób xero i przedstaw jako dowód. Może to pomoże, a przynajmniej pozwoli nakreśłić ogólny obraz.

A jak to nie pomoże to może drastyczniej, wbij sędziemy czy tym policjantom w palec nakłuwacz, w brzuch pena i zapytaj jak się czują i jakby się czuli wiedząc że całe życie jest takie przed nimi??!! Możesz zapytać czy prowadzili kiedyś samochód lekko zmęczeni i czy wiedzą jakie mogą być skutki jeśli ktoś jest bradzo zmęczony-bo to przecież ciut podobne jak niedocukrzenie! Pewnie żadna męda :-] się nie przyzna ale coś wyobraźnia im popracuje!
Powodzenia na rozprawie i głowa do góry-słodziaki górą!!!! :-D

spoko, bo go jeszcze na obserwacje wsadza:)

kropka4x4 

Słodki staż: 1991
Glukometr: Accu-Chek Combo
Pompa: Accu-Chek Combo
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 27-09-2006, 12:11   

Ciekawa jestem czy zakończenie tej sprawy w sądzie nie będzie owocowało w odebraniu prawa jazdy lub wydaniu go na czas określony? Nie wiecie jak to wyglada?

KRUPCZATKA 
Mama 9 l cukiereczka

Wysłany: 28-09-2006, 00:33   

Fazi103,daj znać jak się dalej sprawa potoczyła i jaki jest jej finał...?!

Kalosz 

Wysłany: 29-09-2006, 08:45   

kropka4x4 napisał/a:
nie będzie owocowało w odebraniu prawa jazdy lub wydaniu go na czas określony
Nie to jest przedmiotem rozprawy. Sąd orzeknie czy był winny, czy nie, i czy kara była słuszna i tyle.
Może co najwyżej zawiadomi urząd gminny czy kto tam się zajmuje orzekaniem o zdolności do prowadzenia pojazdów o tym fakcie. Ale raczej nie powinien się tym zajmować.
W końcu, zasadniczo postęowanie mandatowe to prawo karne, a wydawanie i cofanie praw jazdy to już prawo administracyjne.

iwusiaa 
vel Iwona

Wysłany: 03-11-2006, 00:57   

Fazi103 i jak sprawa się ma?? Miałeś nam dać znać :-) Mam nadzieję, że wygrałeś!! Teraz to mnie to już potrójnie interesuje bo sama zaczynam kręcić kółkiem i warto wiedzieć co nam wolno zdaniem policji i sędziów?? :-]

andrea 55 
Andrzej

Słodki staż: 1982
Typ cukrzycy: Typ 2
Leczenie: Peny
Insulina: Apidra
Insulina 2: Lantus
Wysłany: 01-12-2006, 10:32   

Byłem policjantem ale opisanych faktów nie tolerowałem.Sam choruję na cukrzycę i wiem co to jest.Niejednemu kierującemu uratowałem w ten sposób zdrowie a może i życie rozpoznając sam hiper lub hipoglikemię a nakazywałem wzywać lekarza.

rycho31 

Słodki staż: 1999
Wysłany: 03-12-2006, 18:56   

Kalosz napisał/a:
kropka4x4 napisał/a:
nie będzie owocowało w odebraniu prawa jazdy lub wydaniu go na czas określony
Nie to jest przedmiotem rozprawy. Sąd orzeknie czy był winny, czy nie, i czy kara była słuszna i tyle.
Może co najwyżej zawiadomi urząd gminny czy kto tam się zajmuje orzekaniem o zdolności do prowadzenia pojazdów o tym fakcie. Ale raczej nie powinien się tym zajmować.
W końcu, zasadniczo postęowanie mandatowe to prawo karne, a wydawanie i cofanie praw jazdy to już prawo administracyjne.
Sad moze wyslac na badania lekarskie celem stwierdzenia czy oskarzony moze miec prawo jazdy.ewentulnie jakie sa przeciwskazania.Przepisy ruchu drogowego sa jednakowe dla wszystkich.Skoro niema odpowiedniego zaswiadczenia ze moze stawac w kazdym miejscu,wiec nikt niebedzie sie zabardzo nad tym rozwodzil.
A tyle razy sei trabi.Zmierz cukier zanim wsiadziesz za kierownice.

[ Komentarz dodany przez: j.magiera: 04-12-2006, 14:43 ]
Poprawiłem cytat.
Ostatnio zmieniony przez Juras 04-12-2006, 14:43, w całości zmieniany 1 raz  

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu