forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
mam cukrzyce, co moge jesc...?
Tomasz72 

Autor tematu
Wysłany: 18-05-2005, 21:48   mam cukrzyce, co moge jesc...?

Witam
własnie dzisiaj rano, mój wynik badania-312-omal nie zrzucił pani pielęgniarki z krzesła. ? To pierwsze badanie poziomu cukru we krwi w moim zyciu. zaczeło sie jakies 2 tygodnie temu, z nienacka zacząłem pic jak smok Wawelski. Inaczej bym nie poszedł do lekarza. przez całe zycie miałem leciutkie drżenie rąk jak byłem głodny, ale najczesciej jakis batonik czekoladowy załatwiał sprawe.... dzisiaj sie dowiedziałem ze jednak nie załatwiał....
Poczytałem o dietach, ( nie kumam liczenia czegostam) o piramidzie żywieniowej, ale nie dociera to domnie! dotychczas na sniadanie o 6.45 jadłem 4 kromki chleba i 3 parówki. wystarczało mi to do 10.30. JAk teraz zjem na sniadanie musli to dotre do pracy na głodzie! Czy mozna byc na diecie i pracowac fizycznie?
PRzepraszam za Haos, al e jeszcze jestem w szoku. Nigdzie nie znalazłem zestawu produktów które moznajesc, nalezy unikac, i nie mozna. Wiem ze mam nie jesc cukru/słodyczy/tłuszczu. Ale czym to zastąpic? sukier- słodzikiem, masło- margaryną? ale słodycze? PRzeszukałem kilk stron, i TO forum wpisując jako wyrazy szukane nazwy produktów i nic. napiszce mi co z tej listy jest zakazane, a co dozwolone:

miód
kisiel(2 łyżeczki cukru na 0.5 litra kislu. zastąpic słodzikiem?)
budyń ( wydaje misie ze zawiera cukier)
ciasteczka "pepitki" znane równiez jako "BeBe" albo pettit beurre
smietana- jak z procentami?
mleko- ile mozna na jeden dzien?
rodzynki
paluszki solone
zupki w proszku (barszcz to napewno nie zawiera cukru)
parówki drobiowe( naprawde drobiowe. ani za cholere nie uraczysz "oka" podczas gotowania
sok owocowy na którym mimo wszystko w składzie jest cukier( pytanie jaka ilosc :)
jakiekolwiek ciastka pączki drożdżówki? są jakies zamienniki?
ser żółty
musztarda
majonez
ketchup
frytki
rybe (filet) z frytkownicy

narazie tyle. dzieki za wszelkie odpowiedzi.

India 

Wysłany: 18-05-2005, 21:57   

Ojej, rzeczywiście w twojej wypowiedzi jest trochę chaosu. Ale... Wszystko zrozumiałe. Jaki typ cukrzycy masz, czy przyjmujesz tabletki czy insuline? Z tej listy co wypisałeś mój mąż spożywa większość rzeczy, choć na początku to myslałam ,że nawet chleba mu nie wolno bo cukier zawiera. Ale powoli doszlismy do wszystkiego . Za chwilke coś dodam.

mamasłodziaka 

Wysłany: 18-05-2005, 22:19   

Hej Słodziaki mogą jeść prawie wszystko. To dobra wiadomość na początek. Troszkę gorsza to ta, że nie zawsze wtedy kiedy im się zachce i nie tyle, ile im się zachce. Proponuję najopierw udać się do lekarza diabetologa, oswoić się z chorobą na jakimś szkoleniu, a tu się doinformować. Do lekarza trzeba pędem! ;-)

Tomasz72 

Autor tematu
Wysłany: 18-05-2005, 22:37   

pędem ??? :)
najpierw pani mi zrobiła test z jednej reki. jak zobaczyła wynik to powiedziała: jaja se pan robi? nażarł sie pan słodkości na sniadanie?
jak mi zrobiła test na drugiej rece , i ujrzała dokładnie ten sam wynik to.... ze tak powiem złapała mnie za rekawek koszulki i zawlekła przez korytarz i poczekalnie pełną pacjentów, do gabinetu nawazniejszego lekarza. NIe powiedzieli mi jaki to typ cukrzycy. kątem oka na takim urzadzeniu do analizy (nazwałem je na własne potrzeby NOKIA -hahaha) zobaczyłem wynik 312. narazie mam trzymac diete, i dostałem tabletki:metformax850
NIC wiecej! za tydzien do kontroli poziomu cukru.
nikt w rodzinie nie chorował. jestem od zawsze chudy, 3 takich jak ja schowa sie za latarną przy drodze. Zachorowałem na gardło, dostałem antybiotyki, i zacząłem pić jak głupi. Tak sobie myslałem ale zajebiste lekarstwa mam, podpisze jakąs umowe z wytwórnia wód gazowanych, albo do hortexu napisze, moze jakąś cysterne podeslą. Dokładnie z dnia na dzien tak sie zaczeło. gardełko już nie bolało, o antybiotyku zapomniałem, ale picie i sikanie stało sie uciążliwe! Słąby jakis taki byłem, niby po chorobie, ale jednak troche długo to trwało. wiec poszedłem do lekarza, reszte juz znacie....

Dzieki za odzew dobrzy ludzie

India 

Wysłany: 18-05-2005, 22:38   

Oczywiście. Do lekarza. Jeśli masz typ 1 to myslę ze pójdziesz na parę dni do szpitala, i wierz mi naprawdę warto, nie trzeba się wzbraniać przed tym. w szpitalu razem z mężem uczestniczyłam w takich lekcjach (indywidualnych), gdzie uczyli nas co jeść , ile i kiedy, mnie jak gotować. Pytaj się lekarza o wszystko. Jesli chodzi o przeliczniki to po paru tygodnaich choroby nie beda ci one tak potrzebne na codzien, bo poznasz juz sam siebie i co mozesz zjeść. A naprawdę mozna jeść wszystko i przy odpowiednich kombinacjach nawet wtedy kiedy się chce. dobrze ze trafiłeś na to forum tak szybko. tutaj myslę ze znajdziesz odpowiedzi na większość pytań , które cię bedą nurtowały i tutaj znajdziesz wsparcie psychichiczne.
nie obawiaj sie. Z dieta cukrzycowa mozna pracować fizycznie. głodny chodzic nie będziesz.

Tomasz72 

Autor tematu
Wysłany: 18-05-2005, 23:12   

Prosze, napiszce mi jeszcze co mam zrobic zeby tyle nie pić! Normalnie wykoncze sie. wstaje w nocy 3 razy! Czy jak bede trzymął diete, tabletki zaczną działac, to przestane tyle pic?
czy są jakies płyny(napoje) które zmiejszają pragnienie? Bo narazie wszystko co jest wilgotne, i znajduje sie w zasiegu mojego radaru, przedzej czy póżniej zostanie napadniete i wyssane.

hipokrytka 

Wysłany: 18-05-2005, 23:26   

Tomasz nie czekaj, tylko w te pędy goń rano do lekarza. Pewnie ciągle masz wysoki cukier stąd takie pragnienie. Nie zwlekaj i nie daj się zbyć.
Trzymaj się!!!

India 

Wysłany: 18-05-2005, 23:27   

no to prawdopodobnie masz typ 2. Idx koniecznie jeszcze raz do lekarza. Jeśli byłeś u lekarza rodzinnego to poproś o skierowanie do poradni cukrzycowej. Tam najlepiej ci doradza.
nie pij teraz soków, ani napojów gazowanych, Pij wodę mineralna, niegazowana lub gazowaną. Herbate bez cukru. To nie podnosi cukru i gasi pragnienie.

slodziutka 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 18-05-2005, 23:32   

z tego co piszesz- tabletki- wynika, że masz typ II cukrzycy. jeśli będziesz stosował idpowiednia dietę i brał tabletki cukry wróca do normy, a Ty nie będziesz wlewał w siebie tyle płynów. pamiętaj, że jak chce Ci się pić nie pij słodkiego, bo tylko pogarszasz sytuację. w takim momencie weź wodę, herbatę czy kawę (obie bez cukru). jak wstajesz 3x to i tak dobrze, ja wstawałam na początku po 6-7 ;)

budynie i kiśle można kupić bez cukru. z tłuszczem nie przesadzaj, ale jak jesteś chudy- pewno Ci nie zaszkodzą. majonez, musztarda, ketchup- jak przyprawy, ja je jem i nie wliczam w dietę (jako WW, majonez - tłuszcz, więc liczę jak WT). zupki i inne dania w proszku też zajadam- pewno mało zdrowo, ale cóż ;-)

najlepiej zaopatrz się w jakąś książkę o cukrzycy oraz taka, w której będzie o tym jak stosować diete cukrzycową, jeśli masz II typ to dieta będziu BARDZO ważna.

Gabrycha 
Ane-Tuśka;)

Wysłany: 18-05-2005, 23:35   

Na 300% do szpitala, do DOBREGO lekarza i to jak najpredzej.
Tam nie jest strasznie. Przecież trzeba zbić cukier i ustalić dalsze leczenie pod okiem dobrego lekarza. Jeśli to by był typ 1 cukrzycy, to trzeba insulinkę. Moja ciocia na t. 1 w wieku 41 lat. Wielomocz wskazuje na początki kwasicy ketonowej.
Ja na początku choroby trafiłam do szpitala z kwasicą, więc radzę: nie ma co zwlekać.
To trzeba też chyba dostać trochę kroplówek po odwodnieniu.
To wszystko nie jest straszne, wszystko powoli się unormuje... ;-) ale najpierw - do szpitala
Nie wiem skąd jesteś, ale jeśli z okolic Warszawy, to dla dorosłych byłby może dobry szpital na ul. Kondratowicza.

Cukrzyca t. I od 2004r.

India 

Wysłany: 18-05-2005, 23:51   

Tak jak napisała Hipokrytka - nie daj sie zbyć lekarzowi
Mąż jak miał przebadany cukier miał 315. Lekarz (bardzo dobry i szanowany pan dokor) powiedział nam ,ze nie wolno zwlekać z wizyta w szpitalu, wypisał skierowanie i powiedział ,ze w ciągu tygodnia powinien sie zgłosić tam. Balismy sie jednak czekać tydzień i następnego dnia o 7:00 byliśmy na izbie przyjęć. Tylko ze mąż miał już zaburzenia widzenia, i był juz tak odwodniony , ze przez kilka godzin sie nie wysikał, a pił jak smok. Dopiero po wypiciu kilku litrów wody mineralnej i kilku kroplówkach zaczął powoli wracać do normy.
W Rzeszowie polecam szpital "na górce" przy Lwowskiej. Naprawde dobra opieka.

[ Dodano: Czw 19 Maj, 2005 00:33 ]
moze się myle, ale taki gwałtowny początek choroby moze świadczyco typie pierwszym , stad to pragnieni e, bo tabletki nie maja na czym działać.
A to urządzenie, które nazwałeś Nokia - to glukometr, słuzy do pomiaru cukru we krwi bez potzreby korzystania z laboratorium, i bedzie ci bardzo bardzo potrzebne. Trzeba je sobie kupić lub dostaniesz w poradni cukrzycowej.

sarna 

Wysłany: 19-05-2005, 10:39   

Mnie sie też zdaje że to T1, przy tak gwałtownych objawach. Swoją drogą to ten lekarz chyba nie był najlepszym wyborem, coś mi sie wydaje, że zbagatelizował sprawę

borkows 

Wysłany: 19-05-2005, 13:40   

A swoja drogą to co to za lekarz, który przy cukrze 315 daje pacjentow tabletki i każe iść do domu. Przecież jak się nie zna, nie potrafi pomóc, to natychmiast powinien skieroać pacjenta do poradni diabetologicznej albo wysłać ze skierowaniem do szpitala. To nie jest grypa, że da nam wit C i jeszcze kilka innych specyfików i każe iść do domu bo za tydzień będzie po wszystkim.

Bo przy takim podejściu to brdziej grabarz jest niż lekarz :-!!!

:-] a może kolega z Łodzi bo tam takich specjalistów to mają (przeptraszam tych bardziej wrażliwych za brutalny żart - ale prawdziwy) :-]

PS w swojej wypowiedzi nie biorę pod uwagę przypadku kiedy pacjent wie co mu jest i od progu mówi lekarzowi, że od jakiegoś czasu choruje na cukrzycę - bo mówimy tutaj o osobie która kompletnie nie ma pojęcia co to za choroba ta cukrzyca

Selena 

Wysłany: 19-05-2005, 22:06   

U mnie na początku diabetolog potrzebowal trochę czasu na rozpoznanie typu choroby, więc tez wychodzilam z gabinetu z receptami na tabletki. Wyniki byly różne, więc eksperymenty trwaly parę tygodni w końcu stanęlo na t2 i tabletkach. Ale ja nie mialam wcale pragnienia i chyba(?) mógl sobie na to pozwolic. U Ciebie przy takich wysokich poziomach czekanie jest niebezpieczne.
Czasem lekarze wykazuja zadziwiającą niefrasobliwość, ciekawe co oni sobie wtedy myślą - o ile myślą.
Do 300 % Gabrychy dorzucam swoje 100% - najszybciej jak możesz idź do dobrego lekarza.
PS. Trzymam kciuki - na pewno szybko sobie poradzisz z pomoca dobrego fachowca.

Karol15 
Karol K

Słodki staż: 1997r
Typ cukrzycy: Typ 2
Leczenie: Peny
Wysłany: 19-05-2005, 22:10   

Z tego co piszesz wyłania się moja historia choroby, z tą małą różnicą że ja na dzień dobry miałem 550 i na początek to nie panikuj. Ta choroba to Twój wróg, jeżeli chcesz z wrogiem walczyć to musisz go poznać. A jeszcze bardziej musisz poznać różne reakcje swojego organizmu.Ja na tabletkach byłem ponad 4 lata, co nie świadczy o tym że wszystko na ten temat wiem. Na Twoje pytania postaram Ci się odpowiedzieć w punktach i tak po:
1. Dopóki będziesz na tabletkach unikaj wszelkich słodkości (chyba że wyczujesz
zbliżającą się hipoglikemię, na tabletkach ona się też zdarza ).
2. Jak najszybciej udaj się do diabetologa. Bo z tego co piszesz to jesteś pod opieką
lekarza rodzinnego.
3. Jak już tak lubisz budyń czy kisiel to po ugotowaniu można go posłodzić słodzikiem nie
za mocno tak do smaku i pamiętaj że te smakołyki też podnoszą cukier i to bardzo.
4. Pieczywo przejdż na pełnoziarniste typu: razowy lub gracham.
5. Herbata, woda mineralna do woli byle byś nie pękł, żadnych słodkich napoi.
6. Jeżeli nie potrafisz się oprzeć to na przyjęcia nie chodż, przypominam sobie te katusze
na widok pysznych tortów i ciast.
7. Tłuszcze: jeżeli nie masz problemów z sercem to nie musisz przechodzić na margaryny
a od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na małe golonko z małym piwkiem.
8. Jeżeli pracujesz fizycznie to z lekarzem możesz ustalić swoje dzienne meni na
1800-2200 kalori. Narazie to tyle, gdy zajdzie potrzeba to pytaj.

goja 

Wysłany: 20-05-2005, 15:35   

Selena napisał/a:
Czasem lekarze wykazuja zadziwiającą niefrasobliwość, ciekawe co oni sobie wtedy myślą - o ile myślą.
Do 300 % Gabrychy dorzucam swoje 100% - najszybciej jak możesz idź do dobrego lekarza.

w imieniu własnym i siostry cukrzyczki- IDŹ JAK NAJSZYBCIEJ- NAWET TERAZ DO DOBREGO LEKARZA. Masz prawo zgłosić się do szpitala na oddział, celem wykonania szczegółowych badań i zastosowania INSULINY..
Niewłaściwe prowadzenie, czekanie TYDZIEŃ na co niby- może spowodować nawet Twoją śmierć..
Siostra odsyłana od lekarza do lekarza, w końcu niemal na granicy śpiączki, okropnie odwodniona siłą dostała się do szpitala...lekarz dyżurny nie chciał jej przyjąć w TYM STANIE!!!! dopiero gdy zażądaliśmy pisemnego oświadczenia, że stan siostry nie budzi zastrzeżeń, lekarz wymiękł i przyjął ją na oddział...
po wynikach skruszony przepraszał nas, błagał o wybaczenie..........
Tak, że jedyne co mogę powiedzieć- jak najszybciej do właściwego lekarza !!!!!!!!!!!!!!

Tomasz72 

Autor tematu
Wysłany: 20-05-2005, 18:18   

Witam ponownie.
dostałem skierowanie do diabetyka. w rejestracji powiedzieli ze mogą mien zapisac na 3 sierpnia!!!!
fajnie nie? cziekawe czy bym dożył?

naszczescie dzieki dobrym ludziom, i znajomosciom, udało mi sie dostac do szpitala. od dzisiaj od 19 bede pacjentem.

pozdrawiam
ToMasz

Martaki 

Słodki staż: 1992
Typ cukrzycy: Typ 1
Leczenie: Peny
Insulina: Humalog
Insulina 2: Lantus
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 20-05-2005, 19:07   

Napisz skąd jesteś (jak już powrócisz na forum) , to Ci ktoś doradzi lekarza, u którego byłbyś pod stałą kontrolą. Wielu diabetologów jest do bani i nieźle zacofanych. Napisz na jakiego trafiłeś i jaki to w końcu typ cukrzycy. Trzymaj się.

India 

Wysłany: 21-05-2005, 16:46   

bedziemy czekać na dalsze wieści od ciebie. Do szybkiego usłyszenia.

wicur 
wędrownik

Wysłany: 21-05-2005, 17:56   

naszczescie dzieki dobrym ludziom, i znajomosciom, udało mi sie dostac do szpitala. od dzisiaj od 19 bede pacjentem.
-...Hurrrah

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu