forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Nowoczesne leki inkretynowe
batory 

Słodki staż: 02.2012
Typ cukrzycy: Typ 2
Leczenie: Tabletki
Glukometr: Optium Xido
Autor tematu
Wysłany: 02-09-2012, 19:14   Nowoczesne leki inkretynowe

Witam Serdecznie Po Raz Pierwszy!

Kilka slow na poczatek o mnie.

Cukrzyce wykrylem u siebie podczas przypadkowych badan (150 na czczo, hg 6,8%) w lutym tego roku. Wiedzialem ze ja dostane w spadku od ojca ale nie wiedzialem ze az tak szybko ;) Ojciec wykryl u siebie cukrzyce jak mial 50 lat.
Jestem pod stala kontrola diabetologa. Na poczatku bralem codziennie wieczorem 2000 mg metformaxu, stopniowo zaczalem schodzic z poczatkowej dawki i teraz biore 500 mg.
Regularnie cwicze, dieta, schudlem 7 kg, ostatnio podczas badania mialem hg 5,8 %. Moje bmi 25,4. Cukry na czczo okolo 120, 2h po jedzeniu do 140.

Jakis czas temu poznalem lekarke z Niemiec i powiedziala mi ze u nich od roku stosuje sie u chorych na cukrzyce T2 nowoczesne leki inkretynowe, ktore w dosc znaczny sposob hamuja rozwoj choroby i przeciwdzialaja powiklaniom.
Powiedzialem o tym mojej diabetolog i przepisala mi lek inkretynowy (Onglyza 5 mg) zreszta jedyny chyba dostepny z tej grupy w Polsce.
W zwiazku z tym od 3 tyg. biore onglyze rano i metformax wieczorem, cukry mam troche nizsze jak przy samej metforminie.

Mam pewne watpliwosci, z tego co wiem metformina nie dziala bezposrednio na wydzielanie insuliny a "poprawia tolerancję glukozy w cukrzycy typu 2 poprzez zmniejszanie wytwarzania glukozy w wątrobie, zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę i hamowanie wchłaniania glukozy. Nie powoduje nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi, ani podwyższenia poziomu insuliny. Insulina na czczo oraz jej wydzielanie w ciągu dnia mogą ulec zmniejszeniu."
Rozumiem przez to ze metformina jakby "oszczedza" trzustke nie "wyciskajac" z niej insuliny.

Dzialanie Onglyzy jest troche inne, cytat z ulotki: " Jej działanie polega na blokowaniu rozkładania w organizmie hormonów określanych jako inkretyny. Hormony te są uwalniane po posiłku i stymulują trzustkę do wytwarzania insuliny. Podwyższając poziom hormonów z grupy inkretyn we krwi, saksagliptyna stymuluje trzustkę do wytwarzania większej ilości insuliny, gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie. Saksagliptyna nie działa, gdy stężenie glukozy we krwi jest niskie. Saksagliptyna zmniejsza także ilość glukozy wytwarzanej przez wątrobę, podwyższając stężenie insuliny i obniżając stężenie glukagonu. Łącznie procesy te obniżają stężenie glukozy we krwi i pomagają w kontrolowaniu cukrzycy typu 2."

Onglyza znow jakby "wyciska" z trzustki insuline. Czy taki lek nie powoduje szybszego "zuzycia" narzadu? co o tym myslicie? Czy nie za duzo tej chemii?

Pozdrawiam

Jarwas 

Słodki staż: 10.09.2012
Typ cukrzycy: Typ 2
Glukometr: Optium Xido
Wysłany: 16-01-2013, 22:20   

Przy takich cukrach próbowałbym obyć się bez onglyzy
a regulować cukry dietą i ruchem

[ Dodano: 16-01-2013, 23:12 ]
Po przesudiowaniu wielu fachowych publikacji medycznych dotyczących cukrzycy
szczególnie na portalu http://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Doczytałem sie,że saksagliptyna - lek inkretynowy z klasy inhibitorów dipeptydylo-peptydazy 4 (DPP4). dużo nie porawia upośledzenia typowego dla cukrzycy typu 2:
wczesnej fazy wydzielania insuliny w odpowiedzi na pojawienie sie glukozy.
Moim zdaniem właczenie leków inkretynowych jest skuteczne kiedy zamiast dodania do metforminy pochodnych sulfonylomocznika zastosować leki inkretynowe.
Pochodne sulfonylomocznika działają czasy czas ,niezależnie od aktualnej glkemii,zas leki
inkretynowe pobudzają trzustkę tylko w momencie podwyższonej glikemii,po posiłkach a przerwach między posiłkami przerywają działanie.Dzięki temu oszczędzają trzustkę i ograniczają praktycznie całkowicie niebezpieczeństwo hipoglikemii.Faktycznie jednak poprawiają uposledzenie odpowiedzi inkretynowej /sekrecji insuliny/charakterystycznej
dla cukrzycy 2 .
Badania kliniczne leków inkretynowych klasy inhibitorów DPP4 czyli saksagliptyny nie wykazały innej super cechy - poprawy wczesnej fazy wydzelania insuliny.Poprawa jest nieznaczna, a to jest największe utrapienie cukrzyków -skoki glikemii poposiłkowe
Jeżeli zaś chodzi o o spowolnienie naturalnego rozwoju cukrzycy 2
to rozumiem,żę badaczom chodzi o
- poprawę ochrony komórek beta trzustki : czyli wzost,neogeneza i apoptaza komórek
to nie znalazłem żadnych badań klinicznych to potwierdzających

Dla wyjaśnienia w wielkim uproszczeniu nieprawidłowe glikemie na czczo są głównie związane z nieprawidłową pracą wątroby,zaś nieprawidłowe glikemie na czczo z nieprawdłową pracą trzustki.

[ Dodano: 16-01-2013, 23:17 ]
poprawka !!!
nieprawidłowe glikemie poposiłkowe z nieprawidłową pracą trzustki

Niech to jakiś mod podmieni w ostatnim zdaniu

[ Dodano: 16-01-2013, 23:20 ]
PS2

Dla dociekliwych ;)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=saxagliptyn
HbA1c D-Day 7,8%;5,7%;5,4%;5,6%;4,7%-palec
Cel:zawsze cukier poniżej 140
http://www.bloodsugar101.com/
http://cukrzyca.naturalneleczenie.com.pl/

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu