forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Cukier 560 - co robić?
bunitas 

Słodki staż: 04.2012
Typ cukrzycy: Lada
Leczenie: Peny
Insulina: NovoRapid
Insulina 2: Lantus
Glukometr: Accu-Chek Nano
Autor tematu
Wysłany: 30-03-2012, 23:42   Cukier 560 - co robić?

Witam wszystkich.

Jakiś czas temu się tutaj zarejestrowałam, gdy lekarz stwierdził mi stan przedcukrzycowy. Zaczęłam się ruszać, chudłam, cukier się skutecznie obniżył. Później przyszła zima i trochę sobie pofolgowałam... ze swojej winy... No i przestałam mierzyć cukier. Czułam się dobrze.

Ostatnio jednak zaczęło mi się bardzo chcieć pić, ale zrzuciłam to na problemy z tarczycą (akurat przyszło mi na myśl, żeby się umówić do endokrynologa, ale nie do diabetologa). Dziś zmierzyłam sobie cukier i się przeraziłam. Najpierw glukometr pokazał Hi (Accu Check) i szybko wyguglałam co to znaczy. Poszłam na spacer, napiłam się wody i spadł... do 560.
Wiem, że to jest hardkor i muszę coś z tym błyskawicznie zrobić. Tylko, że szczerze mówiąc nie wiem co. Znam naszą służbę zdrowia i wiem, że na wizytę u diabetologa się czeka. Chcę pójść prywatnie, ale to i tak 2 tygodnie czekania.

Nie wiem, co powinnam teraz zrobić i gdzie powinnam pójść. Nie mam doświadczenia.

Czy moglibyście mi poradzić co mam robić?

Teraz pozostaje mi już tylko czekać i sprawdzić cukier rano.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

matimartyna 
Maybe you're right

Słodki staż: 43 lata
Typ cukrzycy: Typ 1
Leczenie: Pompa
Insulina: Humalog
Glukometr: Contour USB
Pompa: Paradigm 722
Pomogła: 121 razy
Wysłany: 30-03-2012, 23:49   

bunitas napisał/a:

Zawsze możesz się udać na oddział ratunkowy do szpitala. Położą Cię na trochę i ustawią cukry.
Jeśli chcesz to sama robić to z dużą ostrożnością zbijasz cukry aż się unormują. Tylko czy masz insulinę na korekty? Z Twojego postu niewiele wiadomo, a w opisie też nie ma podstawowych danych. Ile masz lat? Nadwaga?

Komentuj.
Nie obrażaj
email: matimartyna@mojacukrzyca.org

bunitas 

Autor tematu
Wysłany: 30-03-2012, 23:52   

Nie biorę insuliny ani żadnych tabletek. lekarz nic mi nie przepisał.
Otyłość nawet. Doskonale wiem, że muszę schudnąć. Z własnej winy to zaniedbałam. Wiek - 26

Szpitala wolałabym uniknąć. A co to znaczy "na trochę"?

Dziękuję za odpowiedź...
Ostatnio zmieniony przez bunitas 30-03-2012, 23:53, w całości zmieniany 2 razy  

matimartyna 
Maybe you're right

Wysłany: 30-03-2012, 23:57   

bunitas napisał/a:
"na trochę"

Z tym różnie zazwyczaj ok tygodnia. Samej będzie Ci trudniej ale żadnych słodzonych napojów, potrawy wyłącznie z niskim indeksem glikemicznym i dużo ruchu. Tylko czy sobie poradzisz, bo 560 mg/dl to naprawdę wysoki cukier. Nie powinno się męczyć organizmu. No i pytanie czy Twoja trzustka jeszcze pracuje?

Komentuj.
Nie obrażaj
Ostatnio zmieniony przez matimartyna 30-03-2012, 23:59, w całości zmieniany 1 raz  

gliwiczanka 

Słodki staż: IV 1995
Glukometr: CareSens N NFC
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 31-03-2012, 08:03   

bunitas napisał/a:
Najpierw glukometr pokazał Hi (Accu Check) i szybko wyguglałam co to znaczy. Poszłam na spacer, napiłam się wody i spadł... do 560.

poziom HI to powyżej 600 mg czyli może być np 650 mg lub jeszcze więcej, a taki stan

podwyższonego poziomu może grozić śpiączką , ketonami, itd.

tym bardziej, że nie posiadasz insuliny , taki cukier raczej jest nie do zbicia w domowych warunkach.

Wizyta w szpitalu na oddziale bardzo wskazana .

Powodzenia :-)
Ostatnio zmieniony przez gliwiczanka 31-03-2012, 08:10, w całości zmieniany 2 razy  

bunitas 

Autor tematu
Wysłany: 31-03-2012, 08:53   

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Dziś, po zmierzeniu cukru na czczo, mam już 308, więc spadło znacznie. Czy to nadal jest cukier, z którym trzeba iść do szpitala?

Wybieram się we wtorek do endokrynologa, który zajmuje się też cukrzycą, z tego, co wyczytałam na stronie, wcześniej o tym nie wiedziałam. Może poczekałabym z tym i zobaczyła, co powie Pani doktor?

Rzecz jasna automatycznie przechodzę na racjonalną dietę i zwiększam wysiłek fizyczny.

ewelina136 
ewelina136

Słodki staż: 2001
Glukometr: OneTouch Select Mini
Pompa: Paradigm 712
Pomogła: 15 razy
Wysłany: 31-03-2012, 10:07   

Ja na Twoim miejscu wybrałabym się do szpitala lub lekarza jak najszybciej. Gdy miałam właśnie taki cukier (560) trafiłam do szpitala już prawie w stanie przedśpiączkowym. Lepiej nie ryzykować i nie narażać swojego zdrowia.
Powodzenia

gliwiczanka 

Słodki staż: IV 1995
Glukometr: CareSens N NFC
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 31-03-2012, 10:37   

bunitas napisał/a:
Dziś, po zmierzeniu cukru na czczo, mam już 308, więc spadło znacznie. Czy to nadal jest cukier, z którym trzeba iść do szpitala?

uważam, ze tak. Wystarczy ,ze coś zjesz i cukier poszybuje w górę.

308 dla diabetyka , który jest na insulinie to problem do pokonania , ale Ty bez insuliny

możesz sobie nie poradzic .

bunitas napisał/a:
Rzecz jasna automatycznie przechodzę na

racjonalną dietę i zwiększam wysiłek fizyczny.

bardzo dobrze, ze chcesz włączyć dietę , ale to może przy takim cukrze rownież

spowodować , ze wyskoczy Ci aceton w moczu , ruch przy cukrze powyzej 200mg może

niestety jeszcze go podwyższyć :-(

Idź zatem do lekarza i rozpocznij prawidłowe leczenie, bo tu nie ma na co czekać. :-cry

Poziom ponad HI to juz nie stan przedcukrzycowy , lecz cukrzyca :-(
Ostatnio zmieniony przez gliwiczanka 31-03-2012, 10:44, w całości zmieniany 2 razy  

Muchomor 
Jadalny- tylko 1 raz

Słodki staż: 2002
Typ cukrzycy: Typ 2
Leczenie: Tabletki
Wysłany: 31-03-2012, 10:37   

bunitas napisał/a:
Wybieram się we wtorek do endokrynologa

Do wtorku jeszcze daleko, a Ty potrzebujesz natychmiastowego działania.
Tym bardziej że, nic nie masz, czym mogłabyś się wspomóc. Możesz powiedzieć o planowanej wizycie, ale i tak będziesz musiała zrobić multum badań. A co szpital to szpital. Badania na miejscu. We wtorek będziesz już po wszystkim :yes: .
Nie czekaj i gnaj do lekarza, czy to na pogotowiu czy oddziele ratunkowym .

jasiu_ 

Słodki staż: 23.01.2012
Glukometr: Contour TS
Wysłany: 31-03-2012, 12:47   

Potwierdzam. Ciśnij na Odział Ratunkowy, ja miałem 399mg/dl nie wiedząc że mam cukrzycę. W szpitalu odrazu insulina, tabletki, poleżałem 5 dni, i przez te dni praktycznie nic nie jadłem, tylko to co dostałem. Po 5 dniach cukier wrócił do normy a Ja zostałem na tabletkach i inulinie długo działającej, porobili mi wszystkie badania: dno oka, USG brzucha, cepepty, przeciwciała, holterciśnieniowy, EKG, no praktycznie cała diagnostyka, i z tego jestem zadowolony, przynjammniej wiem że oprócz cukrzycy nic mi nie dolega. POLECAM

dusia-x3 

Słodki staż: 18.01.2001
Pompa: Paradigm 712
Pomogła: 5 razy
Wysłany: 31-03-2012, 14:36   

matimartyna napisał/a:
Do wtorku jeszcze daleko, a Ty potrzebujesz natychmiastowego działania.
Dokładnie to samo chciałam napisać. Idź na oddział, tam się tobą zajmą, powodzenia :)

Bea 

Słodki staż: 29.04.2010
Glukometr: Accu-Chek Active
Pomogła: 10 razy
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 31-03-2012, 14:46   

izba przyjęć. Ja przy takich cukrach ( o których nie wiedziałam ) straciłam niemal wzrok w jedną noc.Okulista zbadał cukier , było 308, na izbie przyjęć 248 i to kwalifikowało mnie do rozpoczęcia leczenia cukrzycy w szpitalu.
Tydzień w szpitalu i nowe życie na insulinie :) , ale nie narzekam, mogło być gorzej.

Dziś izba przyjęć. W najgorszym przypadku lekarz POZ w poniedziałek ale on jak mądry wypisze skierowanie do szpitala.
Takie cukry są niebezpiecznie dla życia jak nie redukowane. Wtorku możesz nie doczekać świadoma ( śpiączka i inne atrakcje) .Przy tym poziomie glikemii nie wolno wysilać się.

[ Dodano: 31-03-2012, 14:49 ]
bunitas napisał/a:

Rzecz jasna automatycznie przechodzę na racjonalną dietę i zwiększam wysiłek fizyczny.

Dieta tak. Wysiłek fizyczny zakazany przy takich cukrach.

Kamil1996 

Słodki staż: 25.12.2010
Pompa: DANA Diabecare R
Wysłany: 31-03-2012, 14:52   

Bea ma rację w prawie wysiłku ponieważ może przynieść przeciwne skutki od zamierzanych
Ostatnio zmieniony przez Kamil1996 31-03-2012, 14:54, w całości zmieniany 1 raz  

K@rol 
Morderca Moderatorów

Wysłany: 31-03-2012, 16:16   

Cytat:

Szpital bexzie najlepszy. Odpoczniesz, poczytasz, ugasisz pragnienie.... same zalety.

[ Dodano: 31-03-2012, 16:17 ]
Bea napisał/a:
Wysiłek fizyczny zakazany przy takich cukrach.

Nie do końca bo zależy czym jest spowodowana owa górka....

piotrekk 

Słodki staż: 22.12.2003
Glukometr: Care Sens N
Wysłany: 31-03-2012, 17:18   

bunitas napisał/a:
Poszłam na spacer, napiłam się wody i spadł... do 560.

Ja się podpisuję obiema rękami pod słowami, że powinnaś natychmiast iść do szpitala. Ale odnośnie "domowych" środków obniżających cukier, mówi się o wodzie z cytryną, naparze z pokrzywy i mocnej czarnej herbacie.

Jeśli to nie "jedynka", tylko typ 2 i trzustka jeszcze daje radę, to wysiłek fizyczny powinien obniżać cukier. Ale nie ostry, żeby się nie zakwasić. Szybki marsz, spracer itp.

bunitas 

Autor tematu
Wysłany: 31-03-2012, 17:59   

Zrobiłam to, co radziliście. Poszłam najpierw do całodobowej poradni, po 3 godzinach czekania lekarka wypisała mi skierowanie do szpitala... pojechałam tam od razu, po chwili czekania powiedzieli mi, że muszę czekać 4-5 godzin, bo maja sajgon, więc może być i 16 godzin czekania. Kobieta zlała mnie kompletnie. Rozkleiłam się tą bezradnością i poszłam do domu.
Przed chwilą zmierzyłam cukier - 186. Przez cały dzień miałam 250-280.
Nie wiem skąd wczoraj taki wysoki.
Teraz już nie wiem, co robić. :|

piotrekk 

Wysłany: 31-03-2012, 18:44   

bunitas napisał/a:
Przed chwilą zmierzyłam cukier - 186. Przez cały dzień miałam 250-280.
Nie wiem skąd wczoraj taki wysoki.

186 mg/dl to jest wysoki cukier. Cukry 250-280 mg/dl już jak najbardziej kwalifikują się na leczenie szpitalne. Myślę, że powinnaś iść do tego szpitala z powrotem. Cukier ~600 mg/dl nie wziął się znikąd. To są bardzo duże wartości. I tak będziesz musiała położyć się do szpitala, a im wcześniej, tym lepiej.

matimartyna 
Maybe you're right

Wysłany: 31-03-2012, 19:02   

Ja jeszcze dodam, że Twoja trzustka pracuje ale gdy cukier zejdzie do 186 i coś zjesz to znowu w zależności od tego co zjesz wzrasta do wysokich poziomów lub bardzo wysokich, bo sobie nie radzi. To takie koło zamknięte. Im szybciej to opanujesz tym lepiej. Moim zdaniem powinnaś iść do szpitala.

Komentuj.
Nie obrażaj

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 31-03-2012, 19:45   

K@rol

no to biorąc pod uwagę że to osoba która nigdy nie leczyła cukrzycy i nic nie wie, nie określi czym jest spowodowana górka...

wysiłek fizyczny niewskazany ... a nawet zabroniony bez sprawdzenia czym jest spowodowana górka :) ( powtarzam za dobrym diabetologiem )
Ostatnio zmieniony przez Bea 31-03-2012, 19:50, w całości zmieniany 2 razy  

cukiereksztum 
Po PrOsTu KaSiEk ;D

Słodki staż: 22.02.2000
Insulina: Actrapid
Insulina 2: Insulatard
Pomogła: 3 razy
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 31-03-2012, 22:27   

ale po pierwsze przy takim cukrze nie wolno robic zadnego wysiłku fizycznego a po drugie z takim cukrem powinienies udać się na pogotowie !!!!!.

artw 

Słodki staż: 11.2011
Glukometr: iXell
Wysłany: 31-03-2012, 22:54   

Witam,
to mój pierwszy post,mimo,że forum czytam juz kilka miesięcy.
Chciałbym opowiedzieć swoja historię,mam nadzieje,ze to pomoże coś Autorce wątku,moja historia zaczyna się bardzo podobnie.Poszedłem do lekarza rodzinnego w listopadzie ubiegłego roku,rózne drobne dolegliwości,wtedy o tym nie wiedziałem,ale typowe dla cukrzycy.I okazało sie cukier 326.
Doktor był stary i madry,wypisał skierowanie do szpitala ale od razu wypisał też leki i powiedział jak mam się zachowywać,co jak jeść itp.Oczywiście ja chciałem być mądrzejszy,ja jestem zdrowy do szpitala nie pójdę.Od razu tel do diabetologa,przecież ten doktor musi być głupi jak mnie-okaz zdrowia pcha do szpitala.I pierwszy prysznic: oczywiście na Fundusz termin 2 miesiące ,za pieniądze 2 tygodnie.Więc zacząłem sam: internet ,znajomi.I okazało się ,że dookoła pełno ludzi z cukrzycą i wszyscy mówili to samo:idź do szpitala na parę dni ,tam cię wyprostują.Posłuchałem ,poszedłem, wysiedziałem te 4 godziny w poczekalni Izby przyjęć.Ale od wizyty u doktora minęło już 3 dni-swieta były,niedziela,nie spieszyłem się ,i cukier w szpitalu był już tylko 168.I znowu trafiłem na mądrą doktorkę,porozmawialiśmy ,spytałem czy muszę się kłaść .Nauczyła mnie jak mam się prowadzić,dała glukometr i pozwoliła iść do domu.Byłem grzeczny ,stosowałem się do wskazówek lekarzy i teraz cukry rzadko wychodza poza 120(jak się nie szanuję :( ).Po dwóch miesiącach doczekałem diabetologa,Pani Doktor pochwaliła ,że się dobrze prowadzę i mam ładne cukry.
Moja rada jest prosta: NIC SAMEMU,może niekoniecznie wylądujesz w szpitalu,ale naprawdę idź na Izbę przyjęć odczekaj swoje i lekarze zadecydują i pomogą.To jest Twoje zdrowie i dla paru godzin czekania nie warto go marnować.
Ostatnio zmieniony przez artw 31-03-2012, 22:58, w całości zmieniany 1 raz  

Suchy 

Słodki staż: 26.07.2003
Insulina 2: Levemir
Wysłany: 31-03-2012, 23:54   

bunitas Tak jak piszą Przedmówcy, wizyta w szpitalu będzie najrozsądniejszym wyjściem w Twoim przypadku. Lekarze cukry uregulują, powiedzą co i jak, czego nie wolno itp. Przy okazji może również spotkasz innych cukrzyków na oddziale, którzy się podzielą wiedzą i odpowiedzą na nurtujące pytania ;)

Muchomor 
Jadalny- tylko 1 raz

Wysłany: 01-04-2012, 11:18   

bunitas napisał/a:
i poszłam do domu.

To była zwyczajna rejterada :-/ . Ucieczka przed czymś, co i tak nieuniknione :thumbdown: .
Wracaj póki sama możesz, bo jak Cię zawiozą, to będzie bardzo źle :!:

Wienio1 
... równowaga ...

Wysłany: 01-04-2012, 13:02   

bunitas napisał/a:
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Dziś, po zmierzeniu cukru na czczo, mam już 308, więc spadło znacznie. Czy to nadal jest cukier, z którym trzeba iść do szpitala? ...
Do szpitala, niekoniecznie ale ...
bunitas napisał/a:
.... Wybieram się we wtorek do endokrynologa, który zajmuje się też cukrzycą, z tego, co wyczytałam na stronie, wcześniej o tym nie wiedziałam. Może poczekałabym z tym i zobaczyła, co powie Pani doktor?

I to jest właściwe podejście - zmierzyć się z prawdą jaka by one nie była :thumbup: ...
Ostatnio zmieniony przez Wienio1 01-04-2012, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  

K@rol 
Morderca Moderatorów

Wysłany: 01-04-2012, 13:52   

bunitas napisał/a:

Masz skierowanie i czujesz się ok więc możesz sobie wybrać szpital. Poszukaj jaki jest najlepszy oddział diabetologiczny we Wrocławiu i tam się skieruj. Sadzę, że załatwią to szybko.
Bea napisał/a:
wysiłek fizyczny niewskazany ... a nawet zabroniony bez sprawdzenia czym jest spowodowana górka :) ( powtarzam za dobrym diabetologiem )

Cukier spada więc insulina jest. Wysiłek zbije więc cukier. Godzina na stacjonarnym rowerku spowoduje hipo :)
(powtarzam za tym samym diabetologiem) :)

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 01-04-2012, 14:20   

K@rol napisał/a:
Bea napisał/a:
wysiłek fizyczny niewskazany ... a nawet zabroniony bez sprawdzenia czym jest spowodowana górka ( powtarzam za dobrym diabetologiem )

Cukier spada więc insulina jest. Wysiłek zbije więc cukier. Godzina na stacjonarnym rowerku spowoduje hipo
(powtarzam za tym samym diabetologiem)

No dobrze, dwa głosy za tym że przy HI wskazany wysiłek , więc podpytam jeszcze tego dobrego diabetologa. Faktycznie szkolenie było dla tych którzy w większości nie mają insuliny własnej ( no chyba że w lodówce) .

U zdrowego przy wysiłku insulina nie jest wydzielana. Czy u chorego ktory jeszcze coś wydziela ten mechanizm szwankuje? Skoro mechanizm działa to powinna być wstrzymanie wydzielania insuliny i wyrzut cukru dzięki wątrobie. A spadek glikemii dzięki mięśniom a nie insulinie produkowanej.

U osób, które podają sobie insulinę hipo po niekontrolowanym wysiłku będzie spowodowane insuliną którą podali z zewnątrz i zużyciem cukru przez mięśnie.

W sumie to ja nie wiem czemu jest zakazany wysiłek fizyczny przy wysokim cukrze. Tzn wiem że cukier może jeszcze wzrosnąć ale czemu ?

[ Komentarz dodany przez: matimartyna: 01-04-2012, 14:27 ]
Poprawiono cytowanie.
Ostatnio zmieniony przez matimartyna 01-04-2012, 14:26, w całości zmieniany 1 raz  

matimartyna 
Maybe you're right

Wysłany: 01-04-2012, 14:25   

Bea napisał/a:
W sumie to ja nie wiem czemu jest zakazany wysiłek fizyczny przy wysokim cukrze.

Tak jest dla tych z t1, a dla t2 jest wskazany ich trzustki pracują.

Komentuj.
Nie obrażaj

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 01-04-2012, 14:44   

matimartyna napisał/a:
Bea napisał/a:
W sumie to ja nie wiem czemu jest zakazany wysiłek fizyczny przy wysokim cukrze.

Tak jest dla tych z t1, a dla t2 jest wskazany ich trzustki pracują.

A przy niedostatecznej pracy trzustki ? Bo ja mam jeszcze produkcję własną a diagnoza T1. To może lepiej mi pobiegać zamiast się szprycować ?

A znasz jaki jest mechanizm tego wzrostu cukru u T1 ?

piotrekk 

Wysłany: 01-04-2012, 17:35   

Bea napisał/a:
W sumie to ja nie wiem czemu jest zakazany wysiłek fizyczny przy wysokim cukrze. Tzn wiem że cukier może jeszcze wzrosnąć ale czemu ?

Wzrost cukru powoduje wydzielanie glikogenu z wątroby. Wysiłek przy dużym cukrze jest "zakazany", gdyż przyczyną wysokiego cukru może być niedobór insuliny w organizmie. Wtedy wysiłek nie spowoduje spalenia cukru. Ten może za to wzrosnąć. W takim przypadku, podczas wysiłku jest duże zagrożenie kwasicą ketonową - to jest powód tego "zakazu".

Jeśli natomiast, przyczyną wysokiego cukru jest nadmierny posiłek, a insulina jest w organizmie, to podczas wysiłku, cukier będzie spadał.

artw 

Słodki staż: 11.2011
Glukometr: iXell
Wysłany: 01-04-2012, 18:10   

Koleżanka bunitas nie odpowiada,miejmy nadzieję,że posłuchała rad i wróci za kilka dni z unormowanymi cukrami

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 01-04-2012, 19:57   

piotrekk napisał/a:
Bea napisał/a:

Wzrost cukru powoduje wydzielanie glikogenu z wątroby. Wysiłek przy dużym cukrze jest "zakazany", gdyż przyczyną wysokiego cukru może być niedobór insuliny w organizmie. Wtedy wysiłek nie spowoduje spalenia cukru. Ten może za to wzrosnąć. W takim przypadku, podczas wysiłku jest duże zagrożenie kwasicą ketonową - to jest powód tego "zakazu".

Jeśli natomiast, przyczyną wysokiego cukru jest nadmierny posiłek, a insulina jest w organizmie, to podczas wysiłku, cukier będzie spadał.

To wysiłek powoduje wydzielanie glikogenu z wątroby. Glikogen to wielocukier. Jest wydzielany przez wątrobę bo w czasie wysiłku wzrasta zapotrzebowanie organizmu na cukier. Wydzielany jest glikogen a z trzustki komórki alfa wydzielają glukagon który indukuje rozkład glikogenu na glukozę. Wzrasta wtedy cukier we krwi i potrzebna jest insulina zeby go przetransportować do komórek. Jak brak insuliny cukier zostaje we krwi.

Rozumiem , że poziomy do 200 oznaczają że insulina jest a przy poziomach powyżej 200 może jej nie byc i pewnie dlatego wysiłek jest zakazany u tych co insuliny nie mają.

Przyczyną wysokiego cukru zawsze jest niedobór insuliny. Nawet u T2, bo z powodu insulinooporności potrdzebują jej więcej niż mają.

Na logikę jeśli cukier 700 jest spowodowany insulinoopornością to oznacza ze delikwent ma za mało insuliny w stosunku do potrzeb swojego organizmu ( choć obiektywnie ma jej nawet za dużo, a nawet dużo za dużo) . Jeśli zacznie się wysilać to wątroba wydzieli glikogen a glukagon z trzustki go rozłoży na cukier. Cukier we krwi powinien wzrosnąć.
Jeśli przy cukrze 700 u T2 wysiłek nie jest zakazany a newet wskazany to wysiłek musi zmniejszać insulinooporność i to na tyle znacznie żeby obniżyć HI oraz dać radę temu cukrowi który wzrasta z powodu wysiłku.
Rozumiem już czemu u T1 glikemia jeszcze wzrasta przy wysockich cukrach w czasie wysiłku. A przy niższych kurcze spada za bardzo bo z kolei jest insulina której w tej sytuacji u zdrowych nie ma ... .

U T2 w czasie wysiłku też jest hamowana produkcja insuliny. Bo tak jest to zorganizowane że działają albo komorki alfa albo beta. I słusznie.
Penie chodzi o tę insulinooporność która być może maleje w trakcie wysiłku.

Tak musiałam myśleć pisząc bo inaczej nie szło. Ciekawe czy mam rację ? :)
Poszukam przy okazji .

K@rol 
Morderca Moderatorów

Wysłany: 03-04-2012, 23:02   

Bea napisał/a:
Przyczyną wysokiego cukru zawsze jest niedobór insuliny.

Niedobór tak. Brak również ale w tym wypadku wysiłek nic nie da.
Cytat:
Na logikę jeśli cukier 700 jest spowodowany insulinoopornością to oznacza ze delikwent ma za mało insuliny w stosunku do potrzeb swojego organizmu ( choć obiektywnie ma jej nawet za dużo, a nawet dużo za dużo) . Jeśli zacznie się wysilać to wątroba wydzieli glikogen a glukagon z trzustki go rozłoży na cukier. Cukier we krwi powinien wzrosnąć.

Ale dochodzą do tego jeszcze pracujące mięśnie które spalają go na bieżąco wiec nie wzrośnie. Pomijam fakt, że cukier 700 spowodowany insulinoopornością na pewno nie zostanie spalony przez wysiłek bo taki delikwent raczej będzie miał problemy z poruszaniem się spowodowany zanikiem mięśni na rzecz oponki....
Bea napisał/a:
Jeśli przy cukrze 700 u T2 wysiłek nie jest zakazany a newet wskazany to wysiłek musi zmniejszać insulinooporność i to na tyle znacznie żeby obniżyć HI oraz dać radę temu cukrowi który wzrasta z powodu wysiłku.

Brak kondycji na takie ekscesy. A jak się zacznie regularnie ćwiczyć, żeby się przygotować do takiego wysiłku to..... nie bedzie juz HI bo insulinoopornośc spadnie.
Bea napisał/a:
A przy niższych kurcze spada za bardzo bo z kolei jest insulina której w tej sytuacji u zdrowych nie ma ... .
To oznacza, że insuliny jest za dużo skoro mocno spada. Albo za wcześnie rozpoczęty wysiłek i insulina (ta z pena) jest w szczycie działania. Należy pamiętać, że insulina zdrowej osoby nie posiada "szczytu działania" i T1 musi wziąć pod uwagę więcej zmiennych. Ale jeżeli się to dobrze poukłada to cukier nie powinien lecieć w dół.

piotrekk 

Wysłany: 04-04-2012, 00:39   

Bea napisał/a:
Przyczyną wysokiego cukru zawsze jest niedobór insuliny. Nawet u T2, bo z powodu insulinooporności potrdzebują jej więcej niż mają.

Z tym jest nie do końca tak. W T1 wysoki cukier może być spowodowany niedoborem insuliny, wtedy gdy ostatni posiłek i insulinę przyjęliśmy kilka/wiele godzin wcześniej, a baza jest za mała. Wtedy cukier rośnie sam z siebie z powodu niedoboru insuliny (np. rano lub w przypadku długiej przerwy między śniadaniem a obiadem). I wtedy nie powinno się ćwiczyć.

Z drugiej strony, wysoki cukier może być spowodowany za dużym, źle policzonym posiłkiem. Wtedy, powiedzmy 2 godziny po zastrzyku, insulina jeszcze działa i pomimo dużego cukru, wysiłek fizyczny zbije cukier.

W T2 insulina zazwyczaj jest w organizmie. Ona jest wchłaniana (tylko gorzej niż u zdrowych), więc wysiłek powoduje spalenie glukozy przez i też w jakiś sposób uwrażliwia organizm na insulinę (Ty to nazwałaś "zmniejszaniem insulinooporności").

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-04-2012, 08:22   

piotrekk napisał/a:
Bea napisał/a:

Z tym jest nie do końca tak. W T1 wysoki cukier może być spowodowany niedoborem insuliny, wtedy gdy ostatni posiłek i insulinę przyjęliśmy kilka/wiele godzin wcześniej, a baza jest za mała. Wtedy cukier rośnie sam z siebie z powodu niedoboru insuliny (np. rano lub w przypadku długiej przerwy między śniadaniem a obiadem). I wtedy nie powinno się ćwiczyć.

Z drugiej strony, wysoki cukier może być spowodowany za dużym, źle policzonym posiłkiem. Wtedy, powiedzmy 2 godziny po zastrzyku, insulina jeszcze działa i pomimo dużego cukru, wysiłek fizyczny zbije cukier.

W T2 insulina zazwyczaj jest w organizmie. Ona jest wchłaniana (tylko gorzej niż u zdrowych), więc wysiłek powoduje spalenie glukozy przez i też w jakiś sposób uwrażliwia organizm na insulinę (Ty to nazwałaś "zmniejszaniem insulinooporności").

Naprawdę ? Nie miałam pojęcia o tym ... . Ale w sumie to się zgadza. Bo Pani doktor nie mówiła że wysiłek jest zakazany tylko że trzeba sprawdzić w moczu najpierw czy nie ma ciał ketonowych. Pewnie są jak nie ma insuliny a nie ma przy wysokim cukrze jak jest insulina choć za mało.

Czyli ja mam poki co jeden problem z głowy. Produkuję kolo polowy potrzebnej insuliny :)

[ Komentarz dodany przez: matimartyna: 04-04-2012, 08:55 ]
Poprawiono cytowanie.
Ostatnio zmieniony przez matimartyna 04-04-2012, 08:54, w całości zmieniany 1 raz  

piotrekk 

Wysłany: 04-04-2012, 14:51   

Bea napisał/a:
Ale w sumie to się zgadza. Bo Pani doktor nie mówiła że wysiłek jest zakazany tylko że trzeba sprawdzić w moczu najpierw czy nie ma ciał ketonowych. Pewnie są jak nie ma insuliny a nie ma przy wysokim cukrze jak jest insulina choć za mało.

No i dokładnie o to chodzi. Widzisz, czasem słowa lekarzy są naprawdę nieprzypadkowe i między wierszami, kryje się całkiem długa i ciekawa historia :)

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 04-04-2012, 17:30   

K@rol napisał/a:
Należy pamiętać, że insulina zdrowej osoby nie posiada "szczytu działania" i T1 musi wziąć pod uwagę więcej zmiennych. Ale jeżeli się to dobrze poukłada to cukier nie powinien lecieć w dół.

oczywiście że zdrowy też ma szczyt działania insuliny i dlatego jest ospały po obfitym obiedzie. Nie pada na twarz z hipo tylko dlatego że trzustka w przeciwieństwie do mózgu posiadacz obu organów nie myli się w wyliczaniu ww oraz zapotrzebowania na insulinę oraz w czasie wysiłku blokowane jest autoamtycznie wydzienie insuliny w zamian wydziela się glikogen i glukagon co raczej mam skutek przeciwny do spadku cukru.

[ Komentarz dodany przez: matimartyna: 04-04-2012, 22:33 ]
Poprawiono cytowanie.
Ostatnio zmieniony przez matimartyna 04-04-2012, 22:33, w całości zmieniany 1 raz  

K@rol 
Morderca Moderatorów

Wysłany: 06-04-2012, 00:42   

Cytat:
oczywiście że zdrowy też ma szczyt działania insuliny i dlatego jest ospały po obfitym obiedzie.

Nie o to mi chodziło. W zdrowym organizmie insulina jest wydzielana płynnie. A cukrzyk wbija igłę i nagle rozpoczyna się "wyrzut" insuliny aż do owego szczytu działania. Po tym momencie wysiłek fizyczny jest bardziej bezpieczny. Przed tym magicznym punktem wysiłek fizyczny powoduje szybkie hipo...

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 06-04-2012, 01:12   

K@rol napisał/a:
Cytat:
oczywiście że zdrowy też ma szczyt działania insuliny i dlatego jest ospały po obfitym obiedzie.

Nie o to mi chodziło. W zdrowym organizmie insulina jest wydzielana płynnie.

W zdrowym organizmie insulina nie jest wydzielana płynnie. Tak samo ma wyrzuty jak u nas z penów. I też wydziela się bazę. My naśladujemy naturalne działania trzustki. Czyli płynnie wydzielająca się cały czas baza i wyrzuty do posiłków.

Tylko na pompie potrafimy naśladować aktywność komórek beta w czasie wysiłku ( odłączamy pompe) .
Hipo robi się gdy zaczynamy wysiłek z za małym cukrem bo nie możemy zatrzymać działania insuliny którą sobie podaliśmy.

Szczyty działania insuliny mają tu chyba mało do gadania. Chyba bardziej chodzi o tu że mamy też wyższy cukier poprostu bo jakiś czas wcześniej oprócz tego że podaliśmy sobie insulinę, zjedliśmy posiłek i on podniosł glikemię. Teraz mamy wystarczający poziom do wysiłku.

piotrekk 

Wysłany: 06-04-2012, 10:33   

Peny tak najwyżej średnio naśladują trzustkę. Pompa dużo bardziej się do tego zbliża. Zdrowa dział tak

a na penach, to wygląda mniej więcej tak

Źródło: http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=214

Cytat:

A jaki jest związek "ospałości" ze szczytem działania insuliny?

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 06-04-2012, 11:12   

piotrekk napisał/a:
Peny tak najwyżej średnio naśladują trzustkę. Pompa dużo bardziej się do tego zbliża. Zdrowa dział tak

Obrazek

a na penach, to wygląda mniej więcej tak

Obrazek

Źródło: http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=214

Cytat:

A jaki jest związek "ospałości" ze szczytem działania insuliny?

Oj, fajnie. Dzięki za te wykresy. No super widać, że są szczyty działania insuliny zewnętrznej również.
No co TY gadasz ? ! Naśladujemy i na penach w intensywnej insulinoterapii i na pompie. Pompa oczywiście ma znacznie więcej możliwości.
Pewnie na insulinie raz czy dwa dziennie nie ma takiego efektu ale wtedy ludzie mają swoją insulinę więc zewnętrzną poprawiamy.
O ospałości innym razem. Spadam na zakupy.

Jeszcze raz dzięki za wykresy. Sliczne widać jakie szczyty wyrzutu insuliny są w zdrowej trzustce i jak staramy się naśladować te fizjologiczne wykresy.

bunitas 

Autor tematu
Wysłany: 08-04-2012, 17:06   

Poszłam w końcu do szpitala w piątek i święta też tu spędzam. Cóż. Może to i dobrze. Jestem na insulinie, cukier powoli się stabilizuje. Rano mam już tylko 150.
Niestety miałam duże ilości cukru i ciał ketonowych w moczu, wiec bez szpitala się nie obyło.

widze, że niezły offtopic się zrobil :)

Muchomor 
Jadalny- tylko 1 raz

Wysłany: 08-04-2012, 17:52   

bunitas napisał/a:
Poszłam w końcu do szpitala w piątek i święta też tu spędzam.

Może to i dobrze. Unikniesz świątecznych pokus i wyjdziesz ustabilizowana i wyedukowana.
Obecność ciał ketonowych pokazała że, był to ostatni dzwonek.
Kiedyś wspomnisz że, były to dla Ciebie, najszczęśliwsze święta.

bunitas 

Autor tematu
Wysłany: 08-04-2012, 17:56   

A że tak spytam :) te ciała ketonowe szybko uchodzą z moczu? Czy trzeba je jakoś specjalnie długo wyrzucać?

Nie jest źle :) Wcześniej mnie to trochę dobiło, że święta, ale teraz jest ok.

[ Dodano: 08-04-2012, 18:05 ]
Cytat:
Miałaś robioną hemoglobinę glikowaną? Jeśli tak, to napisz jaka była.

teraz nie wiem, lekarze mi nic nie mówią, jak zwykle :)

Ale skoro cukier już nie przekracza 160, to pewnie ciała ketonowe zniknęły.

Dzięki za linka!

Muchomor 
Jadalny- tylko 1 raz

Wysłany: 08-04-2012, 18:06   

bunitas napisał/a:
te ciała ketonowe szybko uchodzą z moczu?

Są puki cukry wysokie. Stężenie się zmniejszy, to i one znikną. A skoro pojawiają się zależnie od osobniczej odporności, to i od niej zależy kiedy znikną.
Miałaś robioną hemoglobinę glikowaną? Jeśli tak, to napisz jaka była.
Poczytaj http://www.ciala.ketonowe.redmed.pl/
http://abccukrzyca.pl/bad...onowych-w-moczu

Hubcio101 

Wysłany: 08-04-2012, 20:17   

Też zaczynałem leczenie w szpitalu i bardzo dobrze, bo w warunkach domowych nie unormowałbym cukru(tzn. samodzielnie wprowadzić insulinę). Ogólnie to sobie nie można odpocząć na oddziale, bo 9 x na dobę pomiar cukru...

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 09-04-2012, 13:19   

Hubcio101 napisał/a:
Też zaczynałem leczenie w szpitalu i bardzo dobrze, bo w warunkach domowych nie unormowałbym cukru(tzn. samodzielnie wprowadzić insulinę). Ogólnie to sobie nie można odpocząć na oddziale, bo 9 x na dobę pomiar cukru...

mnie mierzyli 5 razy dziennie ... i odesłali na sztywnych dawkach insuliny z zaleceniem wymianiania kapusty na kapustę w ramach tych samych grup ww oraz bez badań na przeciwciala z błędną diagnozą typ 2 choć podjerzewali od początku typ 1

bunitas 

Autor tematu
Wysłany: 09-04-2012, 14:22   

ja też mam mierzenie cukru 5 x dziennie, a insulinę 4 x dziennie. Jest całkiem w porządku, bo wszystko mi pokazują i wyjaśniają pielęgniarki.
tylko nie wiadomo, czy to jednak T1 czy T2.

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 09-04-2012, 17:14   

bunitas napisał/a:
ja też mam mierzenie cukru 5 x dziennie, a insulinę 4 x dziennie. Jest całkiem w porządku, bo wszystko mi pokazują i wyjaśniają pielęgniarki.
tylko nie wiadomo, czy to jednak T1 czy T2.

no to masz dobrze bo mnie nic nie wyjaśniały a jak już wyjaśniły to mało precyzyjnie i z hipo robiłam sobie 500, bo mi kazały zjeść wszystko co mam :)

K@rol 
Morderca Moderatorów

Wysłany: 29-04-2012, 17:32   

Bea napisał/a:
Oj, fajnie. Dzięki za te wykresy. No super widać, że są szczyty działania insuliny zewnętrznej również.

Na tych wykresach nie są pokazane szczyty działania insuliny a ilość jaka jest potrzebna/wydzielana podczas posiłku. My jedynie próbujemy trafić szczytem działania insuliny w szczyt wchłaniania się glukozy. A czy to nam wychodzi?? Raczej jest to baaardzo ciężkie. I akurat w tym wypadku nie ma znaczenia czy to peny czy pompa.
Bea napisał/a:
Hipo robi się gdy zaczynamy wysiłek z za małym cukrem bo nie możemy zatrzymać działania insuliny którą sobie podaliśmy.

I o tym właśnie mówię. Trzustka nie zrobi Ci takiego psikusa bo wcześniej zmniejszy ilość insuliny. Nie będzie żadnego szczytu działania czy za długiego działania insuliny....

Bea 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 29-04-2012, 23:47   

K@rol napisał/a:
Bea napisał/a:

Na tych wykresach nie są pokazane szczyty działania insuliny a ilość jaka jest potrzebna/wydzielana podczas posiłku. My jedynie próbujemy trafić szczytem działania insuliny w szczyt wchłaniania się glukozy. A czy to nam wychodzi?? Raczej jest to baaardzo ciężkie. I akurat w tym wypadku nie ma znaczenia czy to peny czy pompa.
Bea napisał/a:

I o tym właśnie mówię. Trzustka nie zrobi Ci takiego psikusa bo wcześniej zmniejszy ilość insuliny. Nie będzie żadnego szczytu działania czy za długiego działania insuliny....

na tych wykresach widać jakie jest zapotrzebowanie fizjologiczne i jak bardzo podobnie można zadziałać intensywną insulinoterapią. Chyba widać różnicę w leczeniu intensywnym i jednym wstrzyknięciem? I o to mi chodzi. Pięknie widać jak można.

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu