forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
pracownicze badania okresowe
zbyry 

Słodki staż: 02.2003
Typ cukrzycy: Typ 1
Leczenie: Peny
Autor tematu
Wysłany: 31-03-2004, 14:21   pracownicze badania okresowe

Czy ktoś z was robił pracownicze badania okresowe, już będąc chorym na cukrzycę? Ja właśnie mam zrobić i chciałbym wiedzieć na co lekarz zwraca wtedy uwagę. Wiem że chyba muszę zrobić sobie między innymi morfologię, OB, mocz. Mogę raczej cukry tak ustawić, że wyjdzie mi normalny poziom. Ale czy lekarz pyta się wprost o cukrzycę, czy jest to jakiś problem i czy jest to uwzględniane przy zaświadczeniu o zdolności do podjęcia danej pracy?

Będę bardzo wdzięczny za możliwie szybkie odpowiedzi od osób zorientowanych w temacie i mających z tym jakieś doświadczenie.

pozdrawiam serdecznie
zbyry

PS. Zaczynam właśnie pracę, ale nie przyznałem się podczas rozmów do cukrzycy, bo nie było ani okazji ani powodu do tego. Jednak trochę obawiam się ewentualnych reakcji przełożonych :-/

Ezena 

Wysłany: 31-03-2004, 14:30   

Mnie pytano o cukrzycę i inne przewlekłe choroby. Ale to nie było badanie okresowe, a do pierwszej umowy o pracę... Podejrzewam, że przy zwykłym okresowych nie pytają ponownie - ankieta jest chyba jedna. Jeśli jednak zmieniasz pracodawcę to przygotuj się na to, że będą pytać...

zbyry 

Autor tematu
Wysłany: 31-03-2004, 14:54   

No właśnie to jest nowa praca i pierwsza umowa i obawiam się że mogą być problemy z cukrzycą. :-/

mika 

Wysłany: 31-03-2004, 15:04   

mogę Tobie jedynie tyle napisać, że gdy szłam z moimi wynikami okresowymi sama powiedziałam lekarzowi tzw "zakładowemu-pracowniczemu"iż jestem diabetykiem,gdyż te wyniki o niczym takim nie mówiły.Gdy zapytałam jak to się ma do mojego pracodawcy odrzekł,że on ma obowiązek zachować tajemnicę i od niego nikt się niczego nie dowie.

emdzi 
Magda-psycholog

Słodki staż: 1994
Insulina: NovoRapid
Insulina 2: Lantus
Glukometr: OneTouch Select
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 31-03-2004, 15:26   

Jak ja robiłam pierwsze badania pracownicze wszystko miałam ok poza cukrzycą ;-) Po stwierdzeniu, że lekarz jest rzeczowym człowiekiem powiedziałam mu o cukrzycy. Wystawił mi papier o braku przeciwskazań i powiedział, że tyle lat chorując, ode mnie zależy czy poinformuję pracodawcę. On tego nie zrobił. Myślę Zbyry, że musisz "wyczuć sytuację" czy mówić lekarzowi o cukrzycy. Może to wyjść w badaniach i pewnie wtedy zapyta Cię jaki to typ pracy. Możesz próbować argumentować, że dobre wyrównanie nie przeszkadza w pracy itp. Druga opcja-nic nie wyjdzie w badania i nic nie mów, tym bardziej, że na rozmowie nie powiedziałeś nic pracodawcy. Moja rada, spróbuj wybadać, który lekarz jest najbardziej sensowny, jeśli możesz. POWODZENIA!

rycho31 

Słodki staż: 1999
Leczenie: Pompa
Wysłany: 31-03-2004, 19:58   

to zalezy tylko od lekarza.Jak przyjmowałem sie do pracy to powiedziałem o chorobie.Natomiast juz na okresowe trafiłem do lekarza który niepozwolił mi na prace w nocy.

Peeotr 
życie dech zapiera

Słodki staż: 07-2001
Insulina: Apidra
Glukometr: Contour Plus
Wysłany: 31-03-2004, 20:36   

Na ostatnich badaniach lekarz nie pytał mnie o nic, a z wyników nie było widać, że mam cukrzycę. Ponieważ w pracy wiedzieli, że jestem chory, wiec powiedziałem lekarzowi, bo wydawało mi się, że niczym nie ryzykuję. Wtedy on się bardzo zdziwił i dopiero wtedy zaczął mnie badać. Stwierdził że jestem OK i nie robił żadnych problemów.

Renatka
[Usunięty]

Wysłany: 01-04-2004, 11:41   

Ja zachorowałam już w trakcie pracy. Od tego czasu miałam 3 razy robione badania okresowe. W wyiadzie jest chyba standardowo o przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych, więc powiedziałam o insulinie i cukrzycy, bo nie widziałam powodu, żeby nie mówić. Na zaświadczenie to nie wpłynęło, bo zaświadczenie dostaje się na konkretne stanowisko. Po prostu w przypadku mojego stanowiska cukrzyca nie stwarza przeciwskazań. W jednym przypadku, na początku (cukrzycę wykryto u mnie podczas pierwszych badań okresowych - wstępnych nie miałam), dostałam zezwolenie na pracę na 1 rok. Powtórzyłam badania za rok w innej przychodni i okulistka mówiła, że powinnam dostać też tylko na rok pozwolenie (standard - 2 lata). Wytłumaczyłam, że do okulisty chodzę regularnie, nie potrzebne mi są do tego badania okresowe i dostałam pozwolenie na 2 lata. Ostatnio było podobnie, z tym że okulistka coś tam wykryła, o czym nie chciała szerzej mówić, nawet nie dała mi informacji do okulisty, do którego chodzę od lat. Powiedziała, że nie będzie nić pisać, żebym nie miała problemów, więc może coś jej się przywidziało. Z tego co wiem to diabetycy nie mogą pracować w nocy, więc jeśli nie masz tego w planie, to lepiej powiedzieć przy badaniach, że masz taką chorobę. Trochę łagodniej wtedy patrzą. Życzę powodzenia i miłej pracy. R.

zbyry 

Autor tematu
Wysłany: 09-04-2004, 22:45   

Witam wszystkich.

Dzisiaj otrzymałem zaświadczenie odnośnie zdolności do pracy. Powiedziałem o cukrzycy i na szczęście nie było to żadnym problemem. Pani doktor była bardzo sympatyczna i podeszła do wszystkiego ze zrozumieniem i sympatią. Nie znalazła żadnych przeciwwskazań do pracy na moim stanowisku, więc kamień spadł mi z serca i teraz mogę spokojnie skupić się na pracy, a raczej na odpoczynku świątecznym ;-)

pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi
zbyry

gucio 

Wysłany: 10-04-2004, 06:59   

Oby kazdemu sie tak udawalo :-D . Wesolych Swiat zybyry Ci zycze :-D

Peeotr 
życie dech zapiera

Słodki staż: 07-2001
Insulina: Apidra
Glukometr: Contour Plus
Wysłany: 13-04-2004, 17:33   

Ja dzisiaj dostałem skierowanie na badania. Ale to już chyba trzecie z rzędu, poza tym w książeczce mam wpis od diabetologa, że mogę pracować tu, gdzie pracuję, więc myślę, że będzie OK.

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu