To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.mojacukrzyca.org
Forum portalu mojacukrzyca.org

Insuliny i inne leki - Insulina po posiłku.

danceofeternity - 13-02-2007, 20:34
Temat postu: Insulina po posiłku.
Czy zdarza wam się przyjmować insulinę po posiłku zamiast przed nim? Jestem na humalogu i często robię sobie zastrzyk dopiero po tym jak zjem. Niestety jadam różne rzeczy w różnych miejscach i rzadko mam możliwość określenia ile dokładnie dostanę na talerz i kiedy porcja wjedzie na stół. Stąd, często jestem zmuszony do robienia zastrzyków już po jedzeniu - jakoś nie mogę się przemóc i podawać sobie insuliny publicznie przy stole zaraz po tym jak zobaczę jadło przed sobą. Na podstawie dotychczasowych obserwacji stwierdzam, że moje cukry przy takim podawaniu nie różnią się za bardzo od tych, które są w przypadku "działki" przed jedzeniem.

Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Słony-paluszek - 13-02-2007, 21:41
Temat postu: Re: Insulina po posiłku.
danceofeternity napisał/a:
Czy zdarza wam się przyjmować insulinę po posiłku zamiast przed nim? ...
Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Czesc!

Ja mam novoRapid, ale to nie ważne.
Ja robię tak - jeżeli jedzenie, które mam spożyć zawiera węglowodany i do tego znaczną ilość tłuszczu, to spokojnie daje po jedzieniu "szpryca", w innych przypadkach daje podczas jedzenia (niezbyt przyjemne) lub przed - np. jedzac ziemniaki (bez tluszczu).

są to analogi szybko działające, więc nawet w ulotce dołączonej do opakowania jest napisane że można po jedzeniu się dziabać.

piotrekk - 14-02-2007, 12:08

Ja też jestem na humalogu i w podobnych przypadkach też mi sie zdarza podać zaraz po zjedzeniu. Właściwie przy niskich cukrach jest wręcz zalecane podawanie humalogu po jedzeniu.
Juras - 14-02-2007, 12:37
Temat postu: Re: Insulina po posiłku.
Czy zdarza wam się przyjmować insulinę po posiłku zamiast przed nim? (...) Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Zgadza się. Jest to szczególnie przydatne przy małych dzieciach, kiedy nie wiemy ile zjedzą danego posiłku (wiadomo, jak dzieci potrafią wydziwiać :-P ).

Sam nieraz też daję zaraz po posiłku. :-) Nie odczuwam negatywnych skutków takich działań. :-lol

PS. Warto zaznaczyć, że dotyczy to tylko analogów... Jeżeli ktoś jest np. na Humulinie R, czy też Gensulinie R to musi odczekać "przepisowe" 30 minut ;-) .

_joanka_ - 14-02-2007, 17:20

Czy zdarza wam się przyjmować insulinę po posiłku zamiast przed nim?

J też jestem na Humalogu. Na początku zawsze przyjmowałam go przed posiłkiem, teraz mam tak, że jeśli cukier przedposiłkowy jest poniżej 90 to zazwyczaj podaję zaraz po jedzeniu. I jeszcze w przypadku, kiedy nie wiem właściwie, na jaką ilość ww mam ochotę ;-) . Poza tym tak jak napisał Słony-paluszek- jeśli widzę, że mój posiłek zawiera jakiś "spowalniacz" to insulinę zawsze biorę po zjedzeniu. No a jeśli chodzi o różnice w cukrach poposiłkowych to nic sie nie dzieje...

agula - 14-02-2007, 20:20

witam, jestem na Humalogu i również biorę go po posiłku, no chyba,że zmierzę cukier i wyjątkowo byłby wyższy tzn. powyżej 130, to wtedy bioręjak najszybciej i od razu mi się chce mniej jeść!(ha,ha)
SZARIK - 18-02-2007, 20:03

Jeśli jem coś w terenie i nie wiem ile tego będzie i dokładnie co, bo to różnie bywa z tym jedzeniem, to daję sobie strzała dopiero po, a jeśli w domu jem to zawsze przed, tu nie rozgraniczam czy jak niski to może po a jak wysoki to przed posiłkiem.
dj_mathieu - 18-02-2007, 21:27

jak wracam ze szkoly o 16 to nawet nie mysle zeby podac insuline.......daje ja po posilku............ a cukry w normie
Anetaaaa - 22-02-2007, 18:48

Jak leżałam w szpitalu i ktos mial np. przed obiadem niedocukrzenie,a mial miec insuline,to dostawal ja po posilku :)
_joanka_ - 22-02-2007, 19:31

Anetaaaa napisał/a:
Jak leżałam w szpitalu i ktos mial np. przed obiadem niedocukrzenie,a mial miec insuline,to dostawal ja po posilku :)

no to się rozumie samo przez się...

piotrek_w - 16-04-2007, 08:45

Zawsze po posiłku, jak długi to w trakcie, prawie nigdy przed
Pio

Aguśka - 16-04-2007, 11:59

a ja zawsze podaje przed posilkiem. Muszę spróbować podać sobie po i zobacze jak to dziala. Bo to rzeczywiście wygodniejsze bo zjem tyle na ile mam ochotę a nie tyle na ile insuliny podalam wcześniej :-D jak wypróbuje to dam znać jakie cukry wyszly po eksperymentach ;-)
iwusiaa - 16-04-2007, 23:24

Ja od kilku dni daje po posiłku, jeżeli to co jem posiłkiem nazwać można. Ostatnio wzięłam na 4ww a zjadłam 1ww no i odechciało mi się jeść-i wlewałam w siebie sok :-/
ravw - 19-04-2007, 11:59

ja biore rano przed posilkiem o 730-8:00 a potem zaraz po przyjsciu do domu tzn miedzy 17:30 a 18 bez wzgledu na to czy bede jadl czy nie - znaczy jem wtedy gdy musze :)
danutka - 22-04-2007, 22:19

Jak mam niski robie po jedzeniu,ale zdarza sie,ze czasami zapominam przypomina mi sie po dwoch godz.i wtedy cukier jest juz bardzo wysoki,wiec wole przed jedzeniem-insulina aktrapid i lantus
SalonRecreativo - 27-04-2007, 01:34

Ja dziś znowu musiałem wziąć po posiłku. Ale to jest trudne. Brzuch napięty i nie ma gdzie igły wbić :-/
al - 27-04-2007, 11:19

SalonRecreativo napisał/a:
Ale to jest trudne. Brzuch napięty

;-) Nie jedz tyle... ;-)

SalonRecreativo - 27-04-2007, 19:53

al napisał/a:
SalonRecreativo napisał/a:
Ale to jest trudne. Brzuch napięty

;-) Nie jedz tyle... ;-)

Ja jem tyle, żeby nie być głodnym. Po prostu szczupły jestem i się mocno napełniam. Chyba widać na zdjęciu ;-)