To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.mojacukrzyca.org
Forum portalu mojacukrzyca.org

Sprawy socjalne, praca, prawo, wyjazdy za granicę - Jak to jest w końcu z tą rentą?

Kaczy - 27-04-2006, 21:48
Temat postu: Jak to jest w końcu z tą rentą?
Witam wszystkich cukierków :-D
Powiedzcie mi moi mili jak to jest. Mam już orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i czy moge starać sie o rente? Z tego co przeczytałem na stronie ZUS to renta przysługuje osobie która jest całkowicie niezdolna do pracy. Czy to znaczy że nie mam szans na rente kiedyś było inaczej ale ustawy sie zmieniły niech mi ktoś powie czy moge sie starać o tą rente czy nie BARDZO PROSZE ZA POMOC Z GÓRY DZIĘKUJE

[ Komentarz dodany przez: j.magiera: 28-04-2006, 20:41 ]
Poprawiłem temat.

ewelk@ - 11-05-2006, 22:37

Kiedy ja załatwiałam swoję orzeczenie i rentę socjalną to było to jakiś czas temu. Z tego co wiem, również od znajomych to renta nadal zależy od czasu trwania twojego orzeczenia czyli do kiedy jest ono ważne. Teraz większości osobom przyznaje się na czas określony i w tym jest największy problem, bo rentę będziesz dostawał do tego dnia do kiedy ważne orzeczenie ani dnia dłużej. Ważny jest też Twój stopień (lekki, umiarkowany albo znaczny). Dla znacznego stopnia jest przewidziana renta na 100%, gorzej z lekkim stopniem. Ja jestem chyba można powiedzieć w bardziej komfortowej sytuacji niż moi znajomi i mam orzeczenie (st. umiarkowany)na czas nieokreślony, przyznaną rentę również.

Kaczy napisał/a:
renta przysługuje osobie która jest całkowicie niezdolna do pracy

Renta przysługuje osobom faktycznie niezdolnym do pracy, ale generalnie chodzi o to, że można pracować, tylko żeby jest nie utracić (gdy się już pracuje) pensja nie moze przekraczać prawdopodobnie dwukrotnie kwotę renty (nie chcę skłamać ale mniej więcej tak to jest).
Najlepiej samemu przejść się do swojego oddziału Zus, zapewne udzielą Ci wszystkich informacji :-)
Na początek znajdziesz tu trochę informacji :
http://www.zus.pl/niusy/k030829.htm
http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm
Pozdrawiam :-D

cof79 - 17-05-2006, 13:02

Próg dorobienia do renty socjalnej wynosi 758 zł brutto
Małgorzata W - 26-05-2006, 10:54

Renta socjalna przysłóguje osobie która ma całkowitą niezdolność do pracy niezależnie od tego czy jest ono na czas określony czy nieokreślony.
Renta chorobowa to wiem tylko tyle że musisz mieć przepracowane 5 lat ciągiem przez ostatnie lata kiedy powstała choroba

Rafar - 31-05-2006, 16:12

Ale jest podobno coś takiego że po ukończeniu 16 roku rzycia można mieć rente znaczy mając cukrzycę.Ja nic nie wiem na ten temat bo moi rodzice jeszcze załatwiają za mnie te sprawy. Czy ktoś wie coś na ten temat ????
Kaczy - 02-06-2006, 23:18

Dzięki wielkie wszystkim osobom które brały udział w moim temacie bardzo dziękuje wam za wskazówki i porady. Szczególne dzięki dla ewelki. Dawno mnie nie było ale mało czasu sie ma aby zawitać. Pozdrawiam serdecznie KACZY :-)
marcia - 13-06-2006, 09:06

Rafar napisz jesli cos Twoi rodzice załatwia przyda mi sie na przyszłosc jak corka bedzie konczyla 16 lat zachorwała jak miała 3,5 roczku i nie wiem co bedzie jej przysługiwało jak skonczy 16 lat.Z góry dziekuje i pozdrawiam :-D
kama - 14-06-2006, 08:34

Z ta renta to jest przerabane.. :/ Ja zachorowalam przed ukonczeniem 18 roku zycia ( to tez jest wazne) przyznal mi stopien niepelnosprawnosci Powiatowy Zespol ds Orzekania o Stopniu NIepelnosprawnosci na tej podstawie pobieralam rente... pobieralam bo stopien mialam okreslony czasowo... Niestety przepisy w czasie sie zmienily i Rente obecnie dostaja osoby z orzeczona calkowita niesdolnościa do pracy ( a nie umiarkowani jak w moim przypadku) stopien ten nadaje w tej chwili ZUS, jezeli ktos chce otrzymywac rente.. Niestety mi zus takiego stopnia nie przyznal i renta mi przepadla :( Gyby 4 lata temu nadano mi na czas nieokreslony stopien o niepelnosprawnosci (nawet umiarkowany jaki mialam) rente dalej zus wyplacal by mi bez problemow jak to ma wielu cukrzykow. Niestety panstwo nie ma za duzo pienizakow, wiec droge do otrzymywania renty osobom w takiej sytuacji jak ja ukrucilo :/ Dodam tylko ze na nastepnej komisji Powiatowego Zespolu ds Orzekania o Stopniu NIepelnosprawnosci przyznano mi stopien niepelnosprawnosci umiarkowany na czas staly/ Czy nie mozna bylo tak zrobic 4 lata temu?? Czy ktos mial nadzieje ze wyzdrowieje??? Ja nadal choruje biore insuline 4 lub wiecej razy dziennie,do tego lekrz okulista wykryl mi zpierwsze objawy retinopatii na oku :( (( A tam ten system w Polsce to tylko pozalowac, i bedzie niestety coraz gorzej...
Kaczy - 20-06-2006, 15:44
Temat postu: No to ja już sie przekonałem
Byłem u lekarza orzecznika ZUS aby przyznano mi rente nie da rady nie wiem ale nam jest potrzebna renta chodźby na insuline czy na wkłucia do pomp co to za państwo tylko oni na górze leją sie i kłócą o kase a nie dbają o obywatela co za kraj wtedze sie ze jestem
Polakiem. Nie dziwi mnie to że wszyscy uciekają stąd niedługo w tym państwie nie będzie miał kto pracowac bo za co za marne 600zł smiech na sali i hańba. Takie traktowanie jest skandaliczne.

czemlyn - 20-06-2006, 22:33

o jakim traktowaniu mówisz?, czy w twoim wypadku ktoś łamie prawo?, czy może są reguły do których twój przypadek nie pasuje, sądzę, że nie spełniasz określonych prawem kryteriów, opisz swój przypadek szerzej ale bez emocji i rzeczowo,
łączę pozdrowienia czemlyn,

Kaczy - 21-06-2006, 18:26

czemłyn mi nie chodzi że oni złamali prawo w stosunku do mnie chodzi mi ze tak nie powinno być co to za kraj wszystko rządają od nas a nic nie pomogą marnie sie tu zarabia i wszystko drogie. Oni łamią prawo ale w stosunku do każdego cukrzyka któr jest w tym kraju. Pozdrawiam
mdzik - 30-06-2006, 10:31
Temat postu: Jak to jest w końcu z tą rentą?
Rentę trudno dostać z tego powodu ze ZUS szuka oszczędnosci, a lekarze orzecznicy (pracownicy Zus-u!!!) Orzekaja tak jak ZUS wskaże albo nie mają pojecia o medycynie.Tak było bynajmniej w moim przypadku.Miałem orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawnosci na czs okreslony do końca listopada 2005r.Potem było badanie przez panią dokror orzecznika Zus i cudowne uzdrowienie.Odwołałem sie od tej decyzji niestety bez rezultatu.Na cukrzyce choruje juz 16 rok i pomimo dobrego wyrownania zaczeły sie problemy z oczami-retinopatia.Wczesniej mialem powazne problemy z watroba.Lekarze z kliniki okulistycznej w Katowicach gdzie sie lecze twierdza ze w chwili obecnej nie nadaje sie do pracy z powodu stanu siatkowki.Pomiedzy badaniami w ZUS-ie skierowano mnie na badanie przez konsultanta ZUS ktory stwiedził "pacjent z powodu stanu siatkowki i naczyn niezdolny do pracy".Komisja odwoławcza wydała decyzje sprzeczna z opinia konsultanta, pomimo ze to oni skierowali mnie na badanie.W lutym złożyłem pozew do sadu.Zostałem zbadany przez biegłego sadowego ktory stwierdzi ze jestem niezdolny do pracy.Wskazano takze na naruszenia przepisow przez ZUS podczas wydawania decyzji.W dniu wczorajszym odbyła sie rozprawa w Sądzie okregowym w Opolu na ktorej zapadł prawomocny wyrok uchylajacy decyzje ZUS-u i przyznajacy mi prawo do renty.Jak widac na moim przykładzie warto walczyc o swoje prawa i wbrew temu co moze sie nieraz wydawac mozna wygrac z instytucja taka jak ZUS.Trzeba miec jednak duzo sił i wiary w samego siebie bo takie sprawy troche sie ciągną (w moim przypadku 8 miesiecy) i czasami traci sie siły do dalszej walki.Szczegolnie obserwujac jak ZUS tkwi uparcie przy swoim stanowisku wbrew zdrowemu rozsadkowi i dowodom.Zycze wszystkim powodzenia w walce z tak skostniałą i bezduszną instytucją.
lonika - 11-08-2006, 23:22

mdzik, Popieram z e sprawą renty trzeba z zusem walczyć do końca.Jestem w podobnej sytuacji,czekam na sprawę ,dwóch biegłych lekarzy są dowych poparło mój wniosek o rente,ZUs nie :-D
asiunka1616 - 11-08-2006, 23:52

ewelk@ napisał/a:
Ja jestem chyba można powiedzieć w bardziej komfortowej sytuacji niż moi znajomi i mam orzeczenie (st. umiarkowany)na czas nieokreślony, przyznaną rentę również.

ewelka czym się różni stopień lekki od umiarkowanego?? żeby dostać rentę wystarczy że jesteś cukrzykiem czy zależy to od powikłaań?

[ Komentarz dodany przez: j.magiera: 15-08-2006, 20:28 ]
Poprawiłem cytat.

takijeden - 12-08-2006, 13:32

lonika napisał/a:
mdzik, Popieram z e sprawą renty trzeba z zusem walczyć do końca.Jestem w podobnej sytuacji,czekam na sprawę ,dwóch biegłych lekarzy są dowych poparło mój wniosek o rente,ZUs nie :-D

Ja też miałem rente, potem odebrano (pomimo, że nawet lekarz orzecznik ZUS mnie poparł), oddałem do sądu, biegli sądowi to zupelnie inny gatunek lekarzy :-!!! W każdym razie pomimo szamotaniny ze strony przedstawiciela ZUS sąd przywrócił rente i kazał wypłacić z procentami od chwili odebrania. Ku mojemu zdziwieniu 8-| ZUS nie apelował i wykonal wyrok. Teraz dostałem juz na stałe.

lot2 - 04-09-2006, 15:08

Ja też potwierdzam Ci wszyscy co biorą insulinę i utracili prace z powodu choroby Tak też było w moim przypadku przez 22 lata płaciłem na ZUS
.. maja prawo do renty..

ewelk@ - 05-09-2006, 17:18

asiunka1616 napisał/a:
ewelka czym się różni stopień lekki od umiarkowanego?? żeby dostać rentę wystarczy że jesteś cukrzykiem czy zależy to od powikłaań?

Oba stopnie różnią się, aczkolwiek nie mam pojęcia dlaczego jednej osobie przyznają umiarkowany, a drugiej również chorującej na cukrzycę z powikłaniami czy bez przyznają stopień lekki. Też chciałabym dowiedzieć się od czego to zależy, jedynie tylko przy przyznaniu renty różnicą jest kwota pieniężna.

Anonymous - 08-09-2006, 12:41

Ja od zawsze mam umiarkowany, akurat 12 mam komisję w Powiatowym.. przyda się do stypendium.
ewelk@ napisał/a:
Też chciałabym dowiedzieć się od czego to zależy, jedynie tylko przy przyznaniu renty różnicą jest kwota pieniężna.

To chyba dlatego, że człowiek ma tu wolna rękę i to on decyduje (lekarz).
Jak do tej pory nikt z nich nie powiedział, że jestem zdrowy, ani że wyzdrowieje ;-)