To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.mojacukrzyca.org
Forum portalu mojacukrzyca.org

Peny, glukometry, pompy, programy i inny sprzęt - Paski do glukometru

Anonymous - 13-07-2005, 00:20
Temat postu: Paski do glukometru
mój lekarz rodzinny,ani moja pani doktor diabetolog twierdzą,że nie mogą wypisać więcej jak 100 pasków miesięcznie.Moja Pani Doktor Diabetolog zaleciła mi przy braniu insuliny pomiary cukru 10 razy dziennie więc opakowanie 100 pasków miesięcznie wystarcza mi na 10 dni.Lekarze twierdzą,że NFZ nie pozwala wypisywać więcej niż 100 pasków miesięcznie.To po co zlecają tyle pomiarów dziennie.
mierze cukier nadczczo,przed każdym posiłkiem,2-godziny po każdym posiłku,22.00,24.00 i 3.30.
więc 100 pasków miesięcznie to dla mnie zamało.więc jak mam leczyć moją cukrzyce jak kolejne opakowania pasków musze kupować na 100%.
:-cry
Niestety cena 1 opakowania pasków do mojego glukometru na 100% kosztuje prawie 90 złotych.To chyba lekka przesada? :-(

Karla - 13-07-2005, 06:19
Temat postu: Re: Paski do glukomeru
Anna Rachel napisał/a:
mój lekarz rodzinny,ani moja pani doktor diabetolog twierdzą,że nie mogą wypisać więcej jak 100 pasków miesięcznie.Moja Pani Doktor Diabetolog zaleciła mi przy braniu insuliny pomiary cukru 10 razy dziennie więc opakowanie 100 pasków miesięcznie wystarcza mi na 10 dni.Lekarze twierdzą,że NFZ nie pozwala wypisywać więcej niż 100 pasków miesięcznie.To po co zlecają tyle pomiarów dziennie.
mierze cukier nadczczo,przed każdym posiłkiem,2-godziny po każdym posiłku,22.00,24.00 i 3.30.
więc 100 pasków miesięcznie to dla mnie zamało.więc jak mam leczyć moją cukrzyce jak kolejne opakowania pasków musze kupować na 100%.
:-cry

u mnie bylo to samo,ale ostatnim razem Pani diabetelog przepisała mi 4opakowania;))byłam mile zaskoczona,ale co z tego kiedy w aptece(przyjaznej diabetykom)wydali mi tylko 2 ,bo Pani doktor nie zapisała na recepcie ile razy mam mierzyć cukier...

picioo - 13-07-2005, 08:25

Idź to lekarza pierwszego kontaktu i poproś o receptę z notatką o dawkowaniu np. 10 razy dziennie. Leku musi wystarczyć na chyba 3 miesiące, więc resztę sama sobie policzyć 8-) , albo dla bezpieczeństwa na początek weź z 6 opakowań. Ja biorę za każdym razem właśnie 6 i nigdy nie miałem problemów. Spróbuj, może się uda.
teri - 13-07-2005, 09:38

Mi ostatnio wydali nawet 10 opakowań. I tak jak mówi Picioo - koniecznie na recepcie musi być dzienna dawka, wtedy muszą wydać!
wodz - 13-07-2005, 09:44

Mam bardzo kontaktową panią lekarz pierwszego kontaktu - pomyślałem więc nie będzie żadnego problemu z paskami... no i błąd. Otóż cały problem polega na chorym szukaniu oszczędności tam gdzie się ich nie da zrobić. Nie istnieje centralny rejestr recept (wykupionych), więc NFZ/MZ czy ktokolwiek nie jest w stanie stwierdzić ile w rzeczywistości zużywam pasków. Mogą za to sprawdzić, czy konkretny lekarz nie wystawia za dużo recept na drogie leki refundowane (a niestety paski podpadają pod tą kategorie). Tak więc lekarze boją się wystawiać "dużych" recept, żeby ktoś w wypadku kontroli się nie przyczepił. Insulina jako "lek ratujący życie" przechodzi, a na takie paski patrzą krzywo. Niestety jedyną radą jest brać recepty od kilku lekarzy (lub mieć szczęście tak jak picoo).
Bernadeta - 13-07-2005, 11:46

My dostajemy receptę gdzie jest napisane dawkowanie 9-10x dziennie i możemy jednorazowo wykupić do 14 opakowań.
Jacques - 13-07-2005, 11:49

poprostu trzeba napisac do ministerstwa jakas petycje, skarge... jakby dostali duza ilosc pism moze by to cos pomoglo...
Anonymous - 13-07-2005, 14:40

wodz napisał/a:
Niestety jedyną radą jest brać recepty od kilku lekarzy (lub mieć szczęście tak jak picoo).

Tak to najlepsze wyjście z sytuacji, ja żeby oszczędzić sobie biegania do lekarza specjalnie po receptę na paski, chodzę w ten sam dzień do dwóch na raz i każdy wypisuje mi po 2 opakowania, w aptece nie mają się do czego przyczepic i w taki to sposób mam święty spokój :-D
To co mówi wodz'u odnośnie limitu i sprawdzania lekarzy to niestety prawda, ale lekarze zawsze idą mi na rękę, więc nie ma takiego przepisu i takiej "góry" którą bym nie przeszedł.
Pozdrawiam Aniu >> moon

Juras - 13-07-2005, 20:00

Witam!

Także spotkałem się z taką sytuacją. Pani pielęgniarka dokładnie przelicza ile jednostek insuliny biorę na dzień, ile na miesiąc... Nie może wypisać ani mililitra jednostki więcej.

Paski... zawsze biorę 8 opakowań na 3 miesiące... co mi wystarcza (5 pomiar na dobę).

Faktycznie konieczne jest, aby na recepcie było dokładnie napisane dawkowanie, bo ilekroć jestem w aptece pani magister przelicza na mini-kalkulatorku, czy wszystko się zgadza i dopiero później wydaje paski, insulinę.

O ograniczeniach NFZ nie słyszałem, ale z tego co widzę na własnej skórze to takie ograniczenia są... :-/

Majka - 14-07-2005, 10:43

u mnie w poradni diabetologicznej też są ograniczenia. Najpierw powiedzieli mi, że można dostać receptę na 4 opakowania na miesiąc, potem że już tylko na 2 opakowania. Ja robię okolo 8-10 pomiarów na dobę i nie mogę robić ich mniej bo nie odczuwam hipo ani hiper i mam chwiejną cukrzycę. Dzwoniłam do rzecznika praw pacjenta w NFZ i powiedziano mi, że nie ma takich ograniczeń jeśli na recepcie jest podane dawkowanie to lekarz musi wypisać tyle pasków ile dana osoba potrzebuje. Nie ma żadnego przepisu, który nakazuje przepisywać tylko 2 opakowania na miesiąc. Jednak lekarze szukają oszczędności, bo pewnie mają od tego premie. Na razie dostaję 4 opakowania na miesiąc od diabetologa, bo poinformowałam, że dzwoniłam do NFZ i że nie ma takiego przepisu i 2 od lekarza rodzinnego.
makuxxx14 - 14-11-2005, 14:14

U MNIE NIE MA PROBLEMU Z KUPIENIEM PASKÓW DO ACCU-CHECA JA ZAWSZE BIORĘ 8-14 OPAKOWAŃ BIORĘ JE W APTECE CENTRALNEJ W KOSZALINIE BO TAM JEŻDŻĘ DO DIABETYKA NIE DOŚĆ ŻE BIORĘ O WIELE WIĘCEJ NIŻ OSOBY KTÓRE TU OPISUJĄ TO W TEJ APTECE JESZCZE PASKI SĄ ZA DARMO
MamaKuby99 - 14-11-2005, 14:20

W Białymstoku - zero problemów. Zawsze dostajemy 10 opakowań. Na recepcie Pani doktor pisze 8-9 pomiarów dziennie.
makuxxx14 - 15-11-2005, 08:34

U mnie jest tak że lekarz wypisuje mi ile chcem ale nie pisze nic o ilości pomiarów i nigdy nie ma problemu
puśka - 15-11-2005, 17:03

Majka napisał/a:
u mnie w poradni diabetologicznej też są ograniczenia. Najpierw powiedzieli mi, że można dostać receptę na 4 opakowania na miesiąc, potem że już tylko na 2 opakowania. Ja robię okolo 8-10 pomiarów na dobę i nie mogę robić ich mniej bo nie odczuwam hipo ani hiper i mam chwiejną cukrzycę. Dzwoniłam do rzecznika praw pacjenta w NFZ i powiedziano mi, że nie ma takich ograniczeń jeśli na recepcie jest podane dawkowanie to lekarz musi wypisać tyle pasków ile dana osoba potrzebuje. Nie ma żadnego przepisu, który nakazuje przepisywać tylko 2 opakowania na miesiąc. Jednak lekarze szukają oszczędności, bo pewnie mają od tego premie. Na razie dostaję 4 opakowania na miesiąc od diabetologa, bo poinformowałam, że dzwoniłam do NFZ i że nie ma takiego przepisu i 2 od lekarza rodzinnego.

Ja dla syna otrzymuje receptę też z ograniczeniami- tak że do nastepnej wizyty kontrolnej nie starcza mi, ale wtedy idę do lek. pediatry w swojej miejscowości i wypisuje mi dodatkową receptę na paski.

Kris - 17-11-2005, 10:33

co to za rozporządzenie?
Bo w Wawie w żadnej aptece nie chcą sprzedać więcej jak 100 pasków na recepcie (bez względu na dawkowanie) i mówią że NFZ nie finansuje większej liczby pasków niż 100 :-]
Jak będę miał numer albo jeszcze lepiej tekst to będę mógł się kłócić :-] :-] :-] :-]

wodz - 17-11-2005, 10:45

Kris: znam conajmniej pare aptek, które bez żadnego szemrania sprzedaja 200szt. pasków na jedna receptę. Np. SuperApteka (róg Puławskiej i Rakowieckiej - AccuChek za darmo), EuroApteki (choć ostatnio jakis był raban, że je mają sprzedawać). Dopytywałem się znajomego aptekarza - aptece NFZ to może naskoczyć jak jest poprawnie wypisana recepta. Tam gdzie NFZ bruździ (i to z tego co wiem tez bez podstawy prawnej) to lekarzom wystawiający dużo refundowanych recept (czytaj np. diabetolodzy).

pzdr
wo

Kris - 22-11-2005, 16:47

dzięki, spróbuję
Miałem widocznie niefart, bo zawsze gdy przynosiłem receptę na więcej niż 2 op. Optium to mi zawsze mówili że sprzedadzą tylko 2 pudełka (100 szt.)
:-[
Nawet przestałem prosić o wypisanie więcej niż 100 szt. na recepcie :-cry

lalon - 01-12-2005, 00:19

To ja troszkę z innej beczki:
Byłem w aptece u znajomego, który pokazuje mi receptę a na niej:

Optium Elektrodes Enzym.

3 op.

dopisane innym długopisem 300 szt.

s: 5x1 tabl. na dobę.

Podpisał lekarz 1 kontaktu z mniejszego miasteczka pod Lublinem.
I co miał zrobić farmaceuta ??? Wydał dziewczynie 2 op. pasków, ale nie powinien.

Ale wracając do tematu, z tego co wiem
na recepcie musi być napisane ile opakowań pasków, ile sztuk i odpowiednie stosowanie.
Farmaceuta ma obowiązek wydać leki ( paski) na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Czyli przykładowo lekarz pisze:
9 op. 450 szt, stosowanie 5x1 na dobę i w aptece nie powinni mieć problemów z wydaniem pasków, chyba, że:
paski są darmowe - do czego apteka dokłada jakieś groszowe sprawy, ale liczą, że przy okazji wykupimy insuliny, lub jakieś inne leki na których sowicie zarabia. Kiedyś spotkałem się z pytaniem czy to wszystko? Po odpowiedzi usłyszałem, że skoro chcę same paski to mogę dostać za darmo tylko 2 opakowania a za resztę muszę zapłacić.

A to, że lekarze boją się kontroli NFZ to inna sprawa. Moja p. dr zawsze woli mi wypisać 3 recepty niż wszystkie paski na jednej.
Pozdrawiam. Ł.W.

exxplosion - 02-12-2005, 09:53

cholera....
nie ma żadnego rozporządzenia, które by mówiło, że nie wolno wydać więcej niż dwa opakowania pasków.
100 pasków na jedną receptę tylko w przypadku braku dawkowania.
natomiast na jednej recepcie można napisać leku lub środka leczniczego na 3 miesiące stosowania, ale musi to być zgodne z dawkowaniem.
a wszystkie problemy są wynikiem niedouczenia się farmaceutów i błędnej interpretacji przepisów.
a NFZ musi zrefundować, jeśli rp. jest ok.
Pozdr.

makuxxx14 - 21-03-2006, 17:17

No życie nie mogło być takie piękne już się przyczepili w aptece. Doktorka nie napisała dawkowania(jak zwykle) a tu nagle mi w aptece mówią że tylko 4 opakowania mi mogą wydać. :-[ :-[ :-[ ale się wpieniłem. U nas w aptece paski kosztują ok. 8zł a do Koszalina jest 100km.

P.S. Wysłałem wujkowi recepte to w aptece stwierdzili że na pieczątce mojego lek. rodz. jakiejś cyferki nie widać. Oczywiście pasków nie wydali... :-[

paula:) - 23-03-2006, 23:06

Ja dzisiaj wykupilam recepte na 300 szt. czyli 6 opakowan. Zostala zrealizowana bez problemu a dawkowanie nie bylo na niej napisane (o ile dobrze pamietam;) )na dodatek dostalam paski za darmo :-D wszystko chyba zalezy od apteki... :-???
piotrekk - 25-03-2006, 23:34

Mi nie chcieli wydać dziś pasków, bo na recepcie było napisane: "300 sztuk". Było napisane, że 6 opakowań i było napisane dawkowanie (dla większości ludzi jest logiczne, że w 6 opakowaniach jest 300 pasków). Jak ją poprosiłem to w końcu wydała, ale mówiła mi, że przez to problemy mogą być itd. Co sie dzieje w tych aptekach to ja nie wiem. Nie dość, że służba zdrowia leży, to jeszcze w aptece ludzi dobijają.
Anonymous - 26-03-2006, 12:46

ja nie miałem problemu z receptą na paski, lekarz napisał mi coś takiego na recepcie:
7x60 dni, czyli 7 pomiarów dziennie przez 60 dni = 420 testów
i dostałem od strzału 8 opakowań w aptece, 'wszystko' za 8 gr oczywiście..

Daria Z. - 24-05-2006, 19:44

Wszyscy psioczą na bogu ducha winnych farmaceutów, a problemem jest tak naprawde kulejący system refundacji i głupota przepisów... Prawda jest taka, że recepta w aptece ma wartość pieniężną, tzn. stanowi wartość przepisanego na niej leku. Pomijam tu kwestię pasków za 1 grosz, bo tutaj sami kopiemy pod sobą dołki (robi się dziura w budżecie NFZ), czego konsekwencją jest. np brak refundacji Lantusa, bo nie ma na niego pieniędzy...(To już inna a bajka...)
Wobec tego każda recepta jako dokument o mocy prawnej musi być odpowiednio wypisana (dawkowanie), z pełną pieczątką lekarza i świadczeniodawcy. Skoro paski kosztują 50-60 zł, my płacimy 3,20 - 8 zł, to cała reszta musi zostać zwrócona przez NFZ aptece, bo ona w końcu musiała wyłożyc pieniądze na zakup pasków czy innych leków refundowanych. Podstawa refundacji jest recepta. Jeśli dojdzie do kontroli NFZi wykazane zostane uchybienie, to koszty ponosi apteka. Stąd tak się czepiają. Każdy swoją rzepkę skrobie...

Anonymous - 24-05-2006, 20:01

ostatnio wpadlem do jakiejs obcej lekarki jak po ogien: "paski mi sie skonczyly, a moj lekarz dzis nie pracuje,wypisze mi pani recepte?"
pytanie: na ile ? no to ja ze na miesiac - to ona buch 6 opakowan (bo wyliczylem jej ze 8 razy dziennie i ze nie czuje spadkow cukru)
bez oporow,bez problemow,bez blagania. podobuje mi sie :)

marcin-s44 - 24-05-2006, 21:51

Jeżeli jest konkretne rozporządzenie mówiące o tym że można przepisać więcej niż 2 opakowania pasków, tak aby wystarczyły na 3 miesiące to czy mógłby ktoś podać namiay na to rozporządzenie :-???
Bodzio - 08-07-2006, 16:36

.Dziś będąc w aptece dowiedziałm się że podrozał paski do glukosese płaciłem 3.20 za opakowanie dziś pani zarządała ponad 10 zł za opakowanie 8-| 8-| nie bardzo wiedząc skąd ta zmiana . Czy to decyzja NFZ czy celowe działanie producentów , glukometry glukosense do niedawna kosztowały ok.40 zł , teraz ponad 100 zł i ta akcjia z paskami , skok cenowy jest szokujący wiecie coś na ten temat ? :-roll
Izunia P - 08-07-2006, 16:53

ja tez ostatnio za paski do Optium zapłaciłam nie 3,20 a 7zł 8-| 8-|
Juras - 08-07-2006, 19:55

No tak... to wszystko jasne... Humalog taniej... paski drożej! :-[ :-[ :-[

Przykłady:
Glucosense - Cena detaliczna: 54.95; Zapłata funduszu: 44.61; Zapłata pacjenta: 10.34
Accu-Chek Active - Cena detaliczna: 51.60; Zapłata funduszu: 44.61; Zapłata pacjenta: 6.99
Medisense B.Glucose Sensor-Elektrode - Cena detaliczna: 51.60; Zapłata funduszu: 44.61; Zapłata pacjenta: 6.99
Glucocard II - Cena detaliczna: 56.01; Zapłata funduszu: 44.61; Zapłata pacjenta: 11.40

źródło: http://bil.aptek.pl

alla78 - 08-07-2006, 20:48

moe was tylko pocieszyć że wiele aptek za jakiś czas wróci do ceny za paski 3,20, musza tylko wyprzedać zapasy kupione w hurtowni jeszcze w czerwcu. Wiele aptek straciło na obniżeniu limitu na paski i jeśli sprzedawałoby te paski po 3,20 bo była by to cena poniej ceny zakupu. więc cierpliwości!!!
miejcie tez trochę wyrozumiałości dla farmaceutów. Moja apteka po przecenie 1 lipca jest 12 tys. do tyłu.

mk - 08-07-2006, 21:17

Ja kupuję opakowanie pasków do Accu-Chek Active za 1 grosz :)

[ Dodano: 08-07-2006, 21:18 ]
i mam nadzieję, że to się nie zmieni...

Anonymous - 09-07-2006, 12:46

j.magiera napisał/a:
Accu-Chek Active - Cena detaliczna: 51.60; Zapłata funduszu: 44.61; Zapłata pacjenta: 6.99
ja wczoraj kupiłem po 3.20zł
mk napisał/a:
może to są paski ze starej partii, chociaż jak ceny refundowane obowiązują już teraz to troszkę mnie to dziwi, ale cena jak najbardziej pozytywna ;-)
KRUPCZATKA - 09-07-2006, 15:00

mk napisał/a:

Tylko to jest cena ustanowiona przez daną aptekę. Sama kupuję po 1 gr,choć nie zawsze. Każda apteka,stosuje jeszcze swoje wewnętrzne ustalenia,co do cen produktów refundowanych.

mk - 09-07-2006, 21:25

Paski nie są ze starej partii. Znalazłam aptekę w której refundują je w całości, tzn prawie:) bo w końcu są za 1 grosz:). Najgorsze jest to, ze w tej aptece insulina jest droższa:( A z kolei tam gdzie insuline kupuję po 3zł z czymś to paski są drożesze... I tak trzeba przez pół Warszawy jeździć...
megaman93 - 11-08-2006, 10:33

U mnie nie ma problemu z wykupieniem powyżej 4 opakowań Accu-Chek Active :P
bahor - 12-08-2006, 15:41

Zasada jest prosta:
- lekarz ogolny / pierwszego kontaktu: max 100 paskow na jednej recepci
- lekarz diabetolog: max 200 paskow na jednej recepcie
Nie ma limitow na paski!

Lekarze czesto nie chca wypisywac duzej ilosci recept, bo w razie kontroli moga im sie przyczepic, ze wypisuja za duzo recept i beda wtedy sie musieli tlumaczyc... a kto chce sie tlumaczyc z ilosci paskow.

WiWi - 15-08-2006, 19:11

ja ostatnio kupiłam 10 op. pasków accu-chek ;) i nie miałam kłopotów ... musi być to recepta od specjalisty z dopiską ilości pomiarów glikemi
iwusiaa - 04-10-2006, 20:41

Spotkałam się z wieloma różnymi opiniami na temat ilości pasków. Pacjenci na oddziale mówili, że rodzinny przepisuje im po 4op. inni że po 8op. Ale nikt nie znał 100% odpowiedzi jak to naprawde jest. Jedni mówili, że na reepcie musi byc dopisek ile pomarów, drudzy że ile dawek insuliny a trzeci że nic im nie dopisywano. Więc chyba najlepsze wyjście to walczyć i mówić lekarzom jak jest gdzie indziej. ja niedługo znów ide do lekarza więc wypróbuje :-)
Izunia P - 04-10-2006, 21:02

jesli lekarz wypisuje więcej niż 2 opakowania pasków musi być na recepcie ilość wykonywanych pomiarów w ciągu doby,mnie bez problemu wypisuje 10 opakowań pasków...
picioo - 04-10-2006, 21:23

iwusiaa napisał/a:
Jedni mówili, że na reepcie musi byc dopisek ile pomarów, drudzy że ile dawek insuliny a trzeci że nic im nie dopisywano. Więc chyba najlepsze wyjście to walczyć i mówić lekarzom jak jest gdzie indziej.
Najlepsze wyjście to chyba powołać się na obowiązujące rozporządzenia NFZ.
Leku ma wystarczyć na 3 miesiące i nie ma tu nad czym za bardzo filozofować ;-)

iwusiaa - 04-10-2006, 21:41

picioo napisał/a:
Leku ma wystarczyć na 3 miesiące

Dzięki! Zaraz wykonam przypuszczalne obliczenia i do boju o receptę ;-)

KRUPCZATKA - 04-10-2006, 23:16

Ja mam zawsze na jednej recepcie 8 opakowań pasków. Ale diabetolog wtedy musi koniecznie napisać ilość pomiarów/dobę,bo bez tego nie sprzedadzą takiej ilości opakowań. Bez podania ilości pomiarów można kupić dwa opakowania pasków z jednej recepty.
diabetyk - 05-10-2006, 16:37
Temat postu: Gdzie kupic paski?
Witam,
Czy sa apteki internetowe, gdzie mozna kupic paski?
Za odpowiedz - dzieki.

Muchomor - 06-10-2006, 10:32

picioo napisał/a:
powołać się na obowiązujące rozporządzenia NFZ.

Jeśli wiesz jakie to rozporządzenie, to proszę, podaj mi jego nr i inne namiary.

picioo - 06-10-2006, 12:34

Muchomor napisał/a:
Jeśli wiesz jakie to rozporządzenie, to proszę, podaj mi jego nr i inne namiary.

Google wyłączyli ? ;-)
http://www.nfz.gov.pl/new...nr=4&artnr=1466 -> $8

Juras - 07-10-2006, 11:09
Temat postu: Re: Gdzie kupic paski?
diabetyk napisał/a:

Specjalnie dla Ciebie przeszukałem kilka aptek internetowych i nie znalazłem pasków do Accu-Chek'a. W jednej aptece znalazłem paski Accutrend za 48,57 zł/opakowanie. :-/
Apteki internetowe sprzedają zestawy Accu-Chek'a, ale są one po ok. 150 zł (w tradycyjnych aptekach można kupić za ok. 70!)
Także chyba się nie opłaca :-D

PS. Czasami paski są na Allegro... osobiście wolę kupić za 1 gr w aptece :-lol

diabetyk - 07-10-2006, 12:39
Temat postu: Re: Gdzie kupic paski?
j.magiera napisał/a:
diabetyk napisał/a:

Specjalnie dla Ciebie przeszukałem kilka aptek internetowych i nie znalazłem pasków do Accu-Chek'a. W jednej aptece znalazłem paski Accutrend za 48,57 zł/opakowanie. :-/
Apteki internetowe sprzedają zestawy Accu-Chek'a, ale są one po ok. 150 zł (w tradycyjnych aptekach można kupić za ok. 70!)
Także chyba się nie opłaca :-D

PS. Czasami paski są na Allegro... osobiście wolę kupić za 1 gr w aptece :-lol

Dzieki serdeczne.
W miedzyczasie znalazlem apteki online.
Duzego wyboru nie ma, niestety.
Ja szukam paskow One Touch Ultra
Ale dzieki raz jeszcze. :-D

iwusiaa - 08-10-2006, 12:23

picioo napisał/a:
Google wyłączyli ?
http://www.nfz.gov.pl/new...nr=4&artnr=1466 -> $8

Dzięki, też skorzystałam. Wydrukowałam i pokaże pani dr, a się zdziwi hehe. W ogole na najbliższej wizycie będzie zaskoczona :-)