To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.mojacukrzyca.org
Forum portalu mojacukrzyca.org

Ogólnie o cukrzycy - wyrownanie cukrow

Anonymous - 06-07-2012, 22:59
Temat postu: wyrownanie cukrow
Witam wszystkich i bardzo prosze o jakąś radę. Choruję na cukrzycę już od 9 lat i na początku choroby było ok, dobra hemoglobina itp. nawet udało mi sie schudnać 10 kg, strasznie sie cieszyłam, niestety przytyłam i co za tym idzie? oczywiscie staram sie schudnąć i wszystkie moje wysilki na marne :c Ograniczylam węgle, jem duzo warzyw, pije duzo wody i nic! Nie chudne a nawet tyje! Probiwalam juz wszystkich aktywnosci fizycznych, jeżdżę na rowerze, biegam, skacze, tancze, chodzilam na silownie i nic! To raczej prez moje cukry, nie potrafie juz ogarnac tego wszystkie, chyba wymknęło mi sie to spod kontroli, jestem na pompie moja baza to: 25j, a na dobe (baza i bolusy) przyjmuje ok 60-65j (waze 75kg!) mam wysokie cukry, nie potrafie tego w zaden sposob zbic, unormowac, juz nie wiem co robic, bylam u diabetologa, ale oni tylko potrafia op*ieprzyc a nie pomoc :c moja hemoglobina to 10%, wiem tragedia, ale ja juz nie wiem co mam robic, nie moge tego ogarnać, moze ktos cos doradzi co mam zrobic? nawet jak nic nie jem to musze w siebie wpompowac spore dawki insuliny zebym miala w miare przyzwoity cukier.. nie wiem co robic, nie wiem jak to wyrównać, bardzo proszę Was o pomoc..

ps. mialam niedawno badania i tarczyca w normie.

matimartyna - 07-07-2012, 00:16

Napisz trochę więcej. Sama waga to mało. Czy oprócz insuliny masz inne lekarstwa? Jakieś sterydy? W jakim wieku jesteś?
Być może insulina źle działa, nie wchłania się jak należy? Gdzie robisz wkłucia? Może są zrosty? Pora na zmianę miejsc na wkłucia?

Anonymous - 07-07-2012, 07:45

Nie biorę żadnych innych lekarstw, mam 18 lat, jestem kobietą, wkłucia robię na pośladku lub udzie, nie ważne gdzie wkłuje jest źle. Wczoraj wzięłam sprawy w swoje ręce i zmniejszyłam bazę z 25j na 18j i o dziwo, zbadałam cukier o 2 w nocy i było 190 (zazwyczaj było więcej) postanowilam nic nie dawać korekty i rano obudziłam się z takim samym cukrem, zjadłam owsianke i dałam 1j na 1ww, a zjadłam 4ww, poobserwuję to, może zmiana na niższą bazę to jest jakieś wyjście?
7asia89 - 07-07-2012, 09:24

a może spróbuj zmienić miejsce wkłucia na brzuch, może to pomoże
siemka21 - 07-07-2012, 09:51

Proponuje jak 7asia89 zrobic wkucie na brzuchu mi jedynie tam dobrze działa insulina moze masz podobnie.

Ja tez mam problemy z waga tyle że u mnie to chyba przez niedocukrzenia ciągłe dojadanie nie mogę zgubić zbędnych kg .

Anonymous - 07-07-2012, 10:00

moze to glupie, ale ja nawet nie wiem jak wkłuć się w brzuch, nigdy nie nakuwałam, jakos to dla mnie jest niekomfortowe.
7asia89 - 07-07-2012, 10:45

też tak miałam z początku że się bałam a teraz wolę kłuć brzuch niż ręce i uda więc spróbuj to nie takie straszne jak Ci się wydaje
eF 4 - 07-07-2012, 10:47

layla18 napisał/a:
moze to glupie, ale ja nawet nie wiem jak wkłuć się w brzuch, nigdy nie nakuwałam, jakos to dla mnie jest niekomfortowe.

Zdarza się :) . Brzuch to było ostatnie miejsce, w które się zaczęłam kłuć. Nie potrafiłam sobie wyobrazić, że można sobie "tam" umieścić igłę. Co prawda było to w czasach strzykawek, a nie penów i igły miały wtedy inne wymiary niż teraz, ale taką fobię miałam.

siemka21 - 07-07-2012, 11:13

layla18 napisał/a:

Może i niekomfortowe ale dzieki temu mozesz miec lepsze cukry warto spróbować to nie jest takie straszne jak sie wydaje . Ja bardziej wole załozyc wkucie w brzuch jak w nogę .
Spróbuj złapać fałdkę na brzuchu i wbić wkucie .

Anonymous - 07-07-2012, 12:15

Tylko jest pewien problem, ciezko zlapac mi falde na brzuchu mam jakis taki wychudzony, mimo iz jestem gruba to akurat na brzuchu ten tłuszcz się nie zbiera.. Gdzie to wklucie ma byc umiejscowione? W okolicach pępka? Robić wklucie na siedząco czy na stojąco? nigdy nie mialam jeszcze wklucia w brzuchu. A może ja jestem przeinsulinowana? jak z tym walczyc?
romi_p - 07-07-2012, 12:52

layla18, ile jednostek insuliny dziennie wstrzykujesz? jesli wiecej niż ok. 40 to na bank jesteś przeinsulinowana. a brzuch nie taki staszny jak już się przemoże i spróbuje

wokół pępka zwykle zbiera się taka "oponka" tłuszczowa i to najlepsze miejsce, byle nie za blisko, u mnie to około 2-3 cm od pępka na zewnątrz, dookoła, ąż po brzeg tkanki tłuszczowej - bezboleśnie i łatwo.

Anonymous - 07-07-2012, 13:29

no to chyba jestem przeinsulinowana, daje ok 60j na dobe, czasem zdarza sie mniej, wgl. to jestem ociężała, zmeczona, spiąca i głodna. Co robic w zwiazku z tym przeinsulinowaniem? jak to wyrownac? bo ja nawet nie wiem d czego mam zacząć, bylam u diabetologa (niestety w mojej okolicy jest tylko jeden) i niestety nie mogę na niego liczyc. jestem totalnie załamana
romi_p - 07-07-2012, 13:34

layla18, zmniejszyc dawki, to najważniejsze.
diete sobie wprowadź, na dwa trzy dni wiecej wody, warzyw i pieczywo tylko pełnoziarniste, tak żeby bolusy do posiłków zmniejszyć. Ja jestem na penach to nie wypowiem się na temat bazy, bo wiem tylko tyle że powinna wynosić ok 20-30% dziennego zapotrzebowania. nie powinnaś przekraczać (z korektami) ok. 40 j. insuliny łącznie, na dobę.

no i nastaw się ze to "regulowanie" potrwa kilka dni.. masz przesycony insuliną organizm, wiec wątroba się broni i wyrzuca glukagen, stąd nie mozesz zbić itd..

Anonymous - 07-07-2012, 13:47

hmm, okej, już sie za to biorę, a co do tej diety to mogę dać jadlospis do ocenienia? bo nie wiem czy jest ok
sniadanie 7:00 - jajecznica z 3 jaj pomidor, herbata
II sniadanie 10:30 jogurt naturalny
Obiad 13:00 udko z kurczak, warzywa
podwieczorek 16:00, serek wiejski
kolacja 19-20: twaróg

czy takie jedzenie jest ok czy zmienic cos? a moze jakby na kilka dni zrobic calkowita glodowke i pic tylko wode? czy to nie jest jakies rozwiązanie?

w bazie mam teraz 18j i reszta to na bolusy idzie i korekty, na 1ww daje 1j insuliny, co zmienic? moze jeszcze z bazy ciąć?

eF 4 - 07-07-2012, 14:13

layla18 napisał/a:
hmm, okej, już sie za to biorę, a co do tej diety to mogę dać jadlospis do ocenienia? bo nie wiem czy jest ok
sniadanie 7:00 - jajecznica z 3 jaj pomidor, herbata
II sniadanie 10:30 jogurt naturalny
Obiad 13:00 udko z kurczak, warzywa
podwieczorek 16:00, serek wiejski
kolacja 19-20: twaróg

czy takie jedzenie jest ok czy zmienic cos?

Moim zdaniem za dużo jesz białka i tłuszczy a za mało węgli. Wbrew pozorom na węgle idzie mniej insy niż na tłuszcze i białka.

layla18 napisał/a:
a moze jakby na kilka dni zrobic calkowita glodowke i pic tylko wode? czy to nie jest jakies rozwiązanie?

w bazie mam teraz 18j i reszta to na bolusy idzie i korekty, na 1ww daje 1j insuliny, co zmienic? moze jeszcze z bazy ciąć?

Całkowita głodówka to nie za dobry pomysł. Głodówka to dla organizmu nie jest normalny stan, więc zafundujesz sobie kolejny szok.

Anonymous - 07-07-2012, 14:22

hmm, ok, juz dokonuje poprawki

Sniadanie: owsianka
II sniadanie: kanapka z razowym
Obiad: mieso z kurczaka, warzywa
podwieczorek: jogurt naturalny
kolacja: sałatka warzywna, kanapka z chlebem razowym

jest lepiej?

w takim razie głodowka odpada, dzis juz staram sie pilnowaac i zjadłam o 13 serek wiejski i ogórka zielonego dałam na to ok 3,3j insuliny i teraz cukier wysoki 260.. i nie wiem juz czy dawac korekty to wcale nie chce spadać.. ale może trzeba poczekać kilka dni zeby zobaczyć jakieś efekty tej zmiany

mawgosia - 07-07-2012, 14:23

A nie prościej ustawiać się na węglowodanach, niż jechać na bolusach przedłużonych? Jak dajesz insę na te posiłki?
Anonymous - 07-07-2012, 14:27

mawgosia, szczerze? nie wiem ja już po prostu się pogubiłam i kompletnie nie wiem co robić, co jeść, nic, totalna niemoc.

co proponujesz w zwiazku z tymi węglami? co jesc? i ile? moze jakis przykladowy jadlospis? bylabym bardzo wdzięczna.
Bo te moje cukry są takie uparte, nie chce wcale spadać :c,

Co do tych bialek i tluszczy to moze tak je usilnie wprowadzam a rezygnuje z węgli, bo kiedys wlasnie (jakies 2 lata temu) schudłam rezygnując z węgli a cukry miałam bardzo dobre i na posiliki wcale nie potrzebowałam insuliny, ahh, chciałabym wrócic do tych czasów

MMGosia - 07-07-2012, 14:42

layla18 napisał/a:
o 13 serek wiejski i ogórka zielonego dałam na to ok 3,3j insuliny i teraz cukier wysoki 260.. i nie wiem juz czy dawac korekty to wcale nie chce spadać..

Zdecydowanie za dużo podajesz insuliny

Anonymous - 07-07-2012, 14:59

MMGosia, w takim razie ile powinnam dawać na 1ww?
mawgosia - 07-07-2012, 16:07

Serek wiejski to zdaje się 2wbt (zwykły, nie pamiętam ile ma light). Podałaś bolus przedłużony? Ja bym sobie dała 2x (ilość ins/1ww) - we wlewie przez 4 godziny. Do takiego posiłku (serek wiejski i ogórek) nie podaję bolusa prostego.

Przeliczników, to Ci raczej nikt przez internet nie ustawi.

al - 07-07-2012, 16:10

layla18 napisał/a:
zjadłam o 13 serek wiejski i ogórka zielonego dałam na to ok 3,3j insuliny i teraz cukier wysoki 260

Ja na serek wiejski (zwykły, 200 g, czyli 0,5 WW i ok. 2 WBT), dałabym 0,5 - 1j (przy cukrze wyjściowym w okolicach 100 mg/dl i biorąc pod uwagę, że mleko bardziej niż inne rzeczy podnosi cukier) + 1 j rozłożona na jakieś 3 h. Jak wyliczyłaś te 3,3 j?

Anonymous - 07-07-2012, 16:29

uczono mnie tak wyliczać:
serek wiejski ma:
5g tłuszczu w 100g
10g bialka
2g wegli

zjadłam 200g czyli podwajam wszytsko:
10 g tłuszczu
20gram bialka
4g wegli

tłuszcz razy 9, czyli 10x9= 0,9 WBT
bialko 20gx4=0,8 WBT
węgle 4gx4= ok 0.2 WW

czyli mam 1,7 WBT razy 1j = 1,7j(rozlożone na 3h) i do tego jeszcze 1,5j (na teraz) bo cukier miałam 260

romi_p - 07-07-2012, 17:03

eF 4 napisał/a:

Moim zdaniem za dużo jesz białka i tłuszczy a za mało węgli. Wbrew pozorom na węgle idzie mniej insy niż na tłuszcze i białka.

ja tak jadam i mam dobre cukry, a nie przekraczam 40j dobowo. 8-|

eF 4 - 07-07-2012, 17:08

romi_p napisał/a:
ja tak jadam i mam dobre cukry, a nie przekraczam 40j dobowo. 8-|

No to fajnie, ale ja tu wyraziłam swoje zdanie nie w twoim temacie, ale layli18, która ma problemy z cukrami.

Ja aż tyle białka i tłuszczy nie jem (w porównaniu z węglami) i biorę 30 j na dobę.

Dieta jest jednym z czynników wpływającym na cukry. Jeśli cukry się sypią, to może mieć to związek właśnie z tym, co kładziesz sobie na talerzu.

romi_p - 07-07-2012, 17:22

eF 4 napisał/a:
. Jeśli cukry się sypią, to może mieć to związek właśnie z tym, co kładziesz sobie na talerzu.
albo z tym ze walisz 60 j dobowo jak koleżanka :-roll
mawgosia - 07-07-2012, 17:41

layla18 napisał/a:
uczono mnie tak wyliczać:
serek wiejski ma:
5g tłuszczu w 100g
10g bialka
2g wegli

zjadłam 200g czyli podwajam wszytsko:
10 g tłuszczu
20gram bialka
4g wegli

tłuszcz razy 9, czyli 10x9= 0,9 WBT
bialko 20gx4=0,8 WBT
węgle 4gx4= ok 0.2 WW

czyli mam 1,7 WBT razy 1j = 1,7j(rozlożone na 3h) i do tego jeszcze 1,5j (na teraz) bo cukier miałam 260

Poza drobnym błędem w ww, bardzo ładnie wyliczone. Białka i tłuszcze przeliczasz na kalorie.
1 ww to 10 g węglowodanów. 4g węgli to 0,4ww.
Korekta tyle co przelicznik/100mg%. Więc jeśli chodzi o sam sposób liczenia to super. Pominięciem 0,4 ww bym się nie ekscytowała.

A jak cukier po?

eF 4 - 07-07-2012, 17:49

romi_p napisał/a:
eF 4 napisał/a:
. Jeśli cukry się sypią, to może mieć to związek właśnie z tym, co kładziesz sobie na talerzu.
albo z tym ze walisz 60 j dobowo jak koleżanka :-roll

Ale nie sądzę, że ona tak z dnia na dzień zaczęła brać te 60 jed. Jakoś jej się coś zaczęło sypać, co wpłynęło na zwiększanie ilości jednostek...
Teraz rezultat jest taki, że pakuje w siebie te 60 jed i nie może nad cukrami zapanować. Coś się gdzieś posypało, tylko nikt nie wie, gdzie. I, jak sama zainteresowana twierdzi, jej diabetolog nie jest w stanie jest pomóc.

Ja nigdy przeinsulinowana nie byłam, więc nie mam pojęcia jak wyjść z tego błędnego koła. I mi mniej problemu sprawiają węgle niż białka z tłuszczami, dlatego z nimi nie przesadzam :) .

Anonymous - 07-07-2012, 17:54

mawgosia, cukier o 16 (pora następnego posilku) 230, zjadłam 4 ww i postanowiłam przeliczyć na 0,8j na 1ww, zjadłam same węgle dla eksperymentu i podałam 3,2j w bolusie prostym.

no wlasnie, jak wyjsc z tego błędnego koła? :c

romi_p - 07-07-2012, 17:57

eF 4 napisał/a:
Ja nigdy przeinsulinowana nie byłam, więc nie mam pojęcia jak wyjść z tego błędnego koła.
ja byłam, i najważniejsze to zmniejszyc ilość insuliny. no i z zachowaniem proporcji jeść.

teraz zerknełam jeszcze raz na przykładowy jadłospis.... layla18, pieczywo jadasz wogóle?? i jaką masz insulinę?

Anonymous - 07-07-2012, 18:03

romi_p, unikam w sumie nie wiem czemu, nie chce tyć, teraz wiem, że to od tego przeinsulinowania wszystko, poza tym nie wiem jak z tymi chlebami dużo jest zabarwiana karmelem i tyle z ich 'razowego rodowodu' i jakoś tak odsunęłam chleb, ale teraz mam domowy i ten moge jeść.

romi_p, powiedz mi jeszcze czy długo trwało wyjscie z tego przeinsulinowania? jak zbijałaś dawki? i jesli moge wiedzieć jak teraz stoisz z cukrami i hemoglobina?

ps. uzywam novorapid.

romi_p - 07-07-2012, 18:10

layla18 napisał/a:
teraz mam domowy i ten moge jeść.
wiec jedz. bez węglowodanów długo nie pociągniesz...

layla18 napisał/a:
długo trwało wyjscie z tego przeinsulinowania? jak zbijałaś dawki?
tydzien. z dawek zeszłam z dnia na dzien. cukry wyrównały się z dnia na dzień, potem juz tylko strzelałam jednostkami wg cukru przedposiłkowego.

policz sobie ile jednostek potzrebujesz rano ile w obiad i ile do kolacji. Nie wiem jakie mialas dawki wyjsciowe ustalone, jak prowadzisz dzienniczek zerknij kiedy mialaś dobre cukry po ile brałas.

Anonymous - 07-07-2012, 18:15

romi_p, tydzień? to całkiem niedużo, myslałam, że z takiego stanu schodzi się miesiącami.. A dużo ograniczyłas insuliny? Ile brałaś i na ile zeszłaś z dnia na dzień dobowo?

okej, dziekuję Ci za rady, wprowadze je w zycie i będę obserwować, mam nadzieję, że uda mi się z tego wyjść.

romi_p - 07-07-2012, 18:24

layla18 napisał/a:
A dużo ograniczyłas insuliny? Ile brałaś i na ile zeszłaś z dnia na dzień dobowo?

wychodziło mi po 60-70j dobowo, a cukry masakra Zeszłam do razu z marszu na 18 bazy, i 20-22 j do posiłków: 8 /7-5/6- 6/8 śniadanie, obiad kolacja... potem te dawki też nieco spadły i baza i posiłkowe, Aktualne dane ci sie nie przydadzą, bo teraz mam troche inaczej, (byłam w ciąży i teraz karmię, wiec moje zapotrzebowanie bardzo sie zmieniło przez ostatni rok), ale HBA1C przed zmianami ponad 8 po zmianach 6.2...

al - 07-07-2012, 18:26

layla18, a wyłapujesz jakieś niedocukrzenia? Ile razy dziennie i o jakich porach mierzysz cukier?
eF 4 - 07-07-2012, 18:31

layla18 napisał/a:
tydzień? to całkiem niedużo, myslałam, że z takiego stanu schodzi się miesiącami.. A dużo ograniczyłas insuliny? Ile brałaś i na ile zeszłaś z dnia na dzień dobowo?

Ogólnie dba się o to, by nie brać więcej niż 1-1,5 jed na 1 kg masy ciała. Standardowo na 1ww ludzie potrzebują od 1 jed do 3 jed (w zależności od pory dnia). Insy bazowej powinno być bodajże około 20% całej insy dobowej.
Mi na penach wychodzi nieco mniej niż 0,6 jed na kilogram. Podobno na pompie ludzie biorą mniej insy niż na penach... Jednak czasami wydaje mi się, że łatwiej jest o przeinsulinowanie mając pompę...

Anonymous - 07-07-2012, 18:32

romi_p, dziękuję za wszystkie wskazówki i odpowiedzi.
al, od dłuższego czasu zadnych niedocukrzeń nie wyłapuję, cały czas jade na podwyższonych cukrach, hemoglobina 10%, masakra, dlatego chcę się wreszcie ogarnąć, bo to najwyższy czas, cały czas byłam zajęta tym odchudzaniem tak naprawdę i zaniedbałam wszystko inne a to był błąd.. Po prostu straciłam kontrole.
Cukier mierze przed posilkiem ok. 3 razy dziennie i jeden raz w nocy, ale były okresy kiedy nie badałam wcale, teraz strasznie mi wstyd.. :-/

Teraz moj cukier po 3 h od posilku wynosi znowu 230 i pora zaraz na kolacje, nie wiem czy dac korekte czy tylko bolusy do jedzenia

romi_p - 07-07-2012, 18:36

layla18, weż korekte, ale nie jedz przez godzine i zmierz cukier, jeśli spadnie zjedz normalnie kolacje z normalną dawka insuliny, jeśli nie to moze jakąś lekka sałatkę a od rana licz co i ile jesz i jedz normalnie ( z węglowodanami)
eF 4 - 07-07-2012, 18:37

layla18 napisał/a:
Teraz moj cukier po 3 h od posilku wynosi znowu 230 i pora zaraz na kolacje, nie wiem czy dac korekte czy tylko bolusy do jedzenia

Jak ja mam za dużo, to robię korektę i czekam. Po 60-90 minutach spr znowu i wtedy biorę dopiero insę na posiłek pomniejszoną nieco o korektę, by mi się hipo nie zrobiło. Jednak ja jestem na penach i nie wiem, czy taki system się sprawdza na pompie...
Na sobie w każdym bądź razie zauważyłam, że lepiej poddawać częściej a mniej niż rzadziej a więcej.

Anonymous - 07-07-2012, 18:39

ok, w takim razie podaje korekte 1,5j i czekam.
romi_p - 07-07-2012, 18:40

eF 4 napisał/a:
Po 60-90 minutach spr znowu i wtedy biorę dopiero insę na posiłek pomniejszoną nieco o korektę
ooo właśnie ja pomniejszam w zależności od różnicy do posiłku o 1-2j.
eF 4 - 07-07-2012, 18:41

al napisał/a:
layla18, a wyłapujesz jakieś niedocukrzenia? Ile razy dziennie i o jakich porach mierzysz cukier?

Wydaje mi się, że ona może nie mieć żadnych hipo z taką hemoglobiną, jaką ma...

A poza tym, to dobrze, byś zaczęła layla18 sprawdzać cukier także 2h po jedzeniu (o ile już tego nie robisz ;) ).

[ Dodano: 07-07-2012, 18:46 ]
romi_p napisał/a:
eF 4 napisał/a:
Po 60-90 minutach spr znowu i wtedy biorę dopiero insę na posiłek pomniejszoną nieco o korektę
ooo właśnie ja pomniejszam w zależności od różnicy do posiłku o 1-2j.

U mnie z reguły to już insa z korekty ma szczyt działania, jak zaczynam jeść. Do posiłków biorę Actrapid, na korekty Api.

layla18 a wiesz, o ile obniża Ci cukier 1 jed insy?

Bez tego to dość trudno zbić nadwyżkę skutecznie. Nie wiem, jak to się ma w przypadku przeinsulinowania, ale w normalnych okolicznościach przyjmuje się, że 1 jed obniża cukier o 30 mg/dL. Oczywiście u każdego wygląda to inaczej, ale mi mówiono, że od tego powinnam zacząć i sprawdzić na sobie :) .

Anonymous - 07-07-2012, 18:51

eF 4, Mi moja dawna diabetolog mowila ze taki jaki masz przelicznik do posilku to zbija Ci to o 100. czyli jak mam 230 i podam sobie 1,5j to powinno mi zostac 130..

Własnie nie wiem za bardzo jak to z tym moim przelicznikiem, w poludnie mialam 230 i dałam sobie korekte odczekałam 30 minut zbadalam i nadal bylo 230, nic sie nie poruszyło, moze 30 minut to za malo? ale moja byla diabteolog mowila ze po 30 minutach powinno juz spadać.

romi_p - 07-07-2012, 18:52

eF 4 napisał/a:
Nie wiem, jak to się ma w przypadku przeinsulinowania,
dokładnie tak samo.

ale NovoRapid ma spóźnienie ;) i jak chcesz potem zjeść, to lepiej odjąć 1-2j z posiłkowej jeśli chcesz uniknąć hipo. Ja na korekte 230 potrzebuje 4j 8-|

matimartyna - 07-07-2012, 18:55

layla18 napisał/a:
Mi moja dawna diabetolog mowila ze taki jaki masz przelicznik do posilku to zbija Ci to o 100

Widać po tym co piszesz, że u Ciebie to nie działa. U mnie jak mam cukier 240 daję 4j korekty humalogu. Napisz jeszcze odpowiedzi do moich pytań z początku tematu.

romi_p - 07-07-2012, 18:55

layla18, korekta zbija od 20-40, posiłkowe dwaki nieco inaczej sie mają, jakbym ja na cukier 230 wziela z przelicznika posiłkowego, to nic by mi to nie dało
Anonymous - 07-07-2012, 19:00

matimartyna napisał/a:
Napisz trochę więcej. Sama waga to mało. Czy oprócz insuliny masz inne lekarstwa? Jakieś sterydy? W jakim wieku jesteś?
Być może insulina źle działa, nie wchłania się jak należy? Gdzie robisz wkłucia? Może są zrosty? Pora na zmianę miejsc na wkłucia?

nie biore innych lekarstw, nie biore sterydów, mam 18 lat, raczej wchłania się dobrze, nie odczuwam bólu, ani nic z tych rzeczy, wklucia robię na zmiane na pośladku i na udzie, zrostów nie zauwazyłam.

hmm, troche mnie przeraża taka duża korekta, bo mam zmniejszac insuline a tu paradoksalnie dawać takie duze korekty,

kiedys zawsze dawałam tak na korekte, chociaz z drugiej strony wtedy miałam idealnie cukry i rzadko ją dawałam

romi_p - 07-07-2012, 19:03

layla18 napisał/a:
hmm, troche mnie przeraża taka duża korekta, bo mam zmniejszac insuline a tu paradoksalnie dawać takie duze korekty,
no jakoś musisz zbić cukier.. daj sobie spokojnie czas na to...
Anonymous - 07-07-2012, 19:09

romi_p, jest jakis postęp! Zbadałam teraz cukier i mam 190, cos się dzieję :P
al - 07-07-2012, 19:15

Jest też tak, że dawkę na korektę (to ile 1j zbija cukier) oblicza się wyjściowo ze wzoru: 1500 (dla analogów)/dobowa dawka insuliny z poprzedniego dnia.
Czyli 1500/60 = 25 (1j zbija cukier o 25 mg/dl przy korekcie wysokiego cukru).

Może to mieć u Ciebie zastosowanie, dopóki nie obniżysz cukrów (redukując zasadnicze dawki insuliny)... :-roll