To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.mojacukrzyca.org
Forum portalu mojacukrzyca.org

Ogólnie o cukrzycy - dawki cukrzyca typu 1

pikra - 26-06-2012, 22:34
Temat postu: dawki cukrzyca typu 1
Witam. Mój bratanek 5 lat jest chory na cukrzycę typu 1. Nie wiem jak się wylicza ile podać insuliny?

mam rozkład z trzech dni a mianowicie:

1 dzien
g6.00 cukier 102
3,5 j insuliny nazwa na A
g12.00 cukier 114
2 j insuliny na A
g22.00 cukier 232
2 j insuliny długodziałacej na J

2 dzien
g6.00 cukier 102
3,5 j insuliny na A
g12.00 cukier 150
2 j insuliny na A
g17.30 cukier 214
5 j insuliny na A
g22.00 cukier 143

3 dzien
g6.00 cukier 116
3,5 j insuliny na A
g12.00 cukier 197
2 j insuliny na A
g15.00 cukier 108
nic nie podali
g17.30 cukier 190
4 j insuliny na A
g22.00 cukier 209

ilosc wymienników w ciągu dnia
od godzina 6.00 do wieczora
5 wymienników
3 wymienników
5 wymienników
2 wymienników
5 wymienników
2 wymienników

Czy mi ktoś wytłumaczy skąd wiedzą ile jednostek po okresleniu poziomu cukrzycy podać??? pliss

crazy - 26-06-2012, 23:01

A czy coś Ciebie niepokoi w sposobie leczenia dziecka przez twojego brata? Poziomy może i nie są idealne, ale może dopiero się uczą dawkować.
pikra - 26-06-2012, 23:15

wiem ze sie uczą ale chciałbym sie dowiedziec w jaki sposób wyliczaja ile trzeba podac insuliny od czego to zalezy i dlaczego akurat tyle jednostek

[ Dodano: 26-06-2012, 23:17 ]
musi byc przeciez jakis sposób na to jak to policzyc

szakal - 27-06-2012, 00:34

wedlug mnie diabetolog lub szpital musi ustalic mi kazali brac 0.4j/1ww ale chodzilbym z cukrami 200 i do goryduzo pomierow i sam doszlem do0.8/1ww teraz tak 90-160 srednio :-???
7asia89 - 27-06-2012, 08:38

wszystko musi być metodą prób i błędów. Najlepiej zapisywać sobie przy dawce ile mały zjadł i co jadł, bo niektóre rzeczy podnoszą cukier bardziej inne mniej. Co do dawek to też kwestia indywidualna. Zazwyczaj na śniadanie i kolację trzeba podać więcej insuliny niż na obiad, bo w trakcie dnia człowiek się rusza i spala cukier. Młody może mieć też reemisję, ale ogólnie jest taki wzór że musisz dodać wszystkie jednostki, które przyjmuje młody w ciągu dnia obu insulin i tedy dzielisz 1800: tą liczb i o tyle zbija cukier jedna jednostka. O ile podnosi jedno ww musicie sprawdzić sami. Co do tych liczb to są one orientacyjne, bo jedzenie ma też indeks glikemiczny i jedno wchłania się szybko inne wolniej.
zielona75 - 27-06-2012, 14:12

pikra napisał/a:
musi byc przeciez jakis sposób na to jak to policzyc

Trzeba mierzyć cukier przed posiłkiem i dwie godziny po posiłku. Na tej podstawie dochodzi się do odpowiednich dawek insuliny. Oczywiście przy prawidłowym przeliczeniu WW i WBT.

piotrekk - 27-06-2012, 19:45

Nie zaszkodziłoby podać pełne nazwy tych insulin.

Zapotrzebowanie na insulinę zmienia się w ciągu dnia. Trzeba poznać swoje w typowych godzinach jedzenia posiłków. Żeby to zrobić, musicie częściej mierzyć cukier, tak jak napisała Zielona. Robi się to dzieląc liczbę podawanych jednostek przez liczbę WW posiłku.

Trzeba też wiedzieć, o ile 1 jednostka obniża cukier - to na korekty. I o ile 1 WW podnosi cukier - to w przypadku konieczności dojedzenia przy niższym cukrze. Te rzeczy też często się zmieniają w ciągu dnia.

sweetees31 - 14-10-2012, 20:31

Witam.2 tyg. temu zdjagnozowano u mnie t1.Siedzę na tym forum godzinami próbując się czegoś dowiedzieć ale im bardziej się staram tym mniej rozumiem :-roll Wszyscy piszecie o ww jak to ob liczyć. Mój lekarz nic o tym nie wspomninał (mieszkam w irlandii)Biorę NR 3 razy dziennie 8 jennostek i lantus 16 j raz dziennie o godz 18.Według tego co pisze szakal 0,8 jednostki na jeden wymiennik węglowodanowy,czyli w moim przypadku 8j:0,8=10. Czy to oznacza że mogę zjeść posiłek z 10-ciu ww czy jak? Sorry,może wam to się wydaje głupie,wszyscy wy tu wydajecie mi się wręcz mistrzami w tym słodkim temacie ale dla mnie to wszystko nowe i dopiero się uczę. Aha i ile wam zajęło od zdiagnozowania cukrzycy dojście do "dobrych cukrów"? Bo ja z ekstremalnie wysokich powyżej 200 spadam do 40 i w ciągu 4 dni zaliczyłam 3 razy hipo zawsze o tej same porze ok. 2 godzin po śniadaniu, więc może coś robię zle.Wizytę w mojej poradni diabetologicznej mam dopiero za miesiąc, więc za wasze informacje będę wdzięczna ;)
Pozdro dla was cukierki :-D

piotrekk - 14-10-2012, 20:41

sweetees31 napisał/a:
Bo ja z ekstremalnie wysokich powyżej 200 spadam do 40 i w ciągu 4 dni zaliczyłam 3 razy hipo zawsze o tej same porze ok. 2 godzin po śniadaniu

Jak masz hipo 2 godziny po śniadaniu, to musisz zmniejszyć dawkę insuliny do śniadania. A kiedy miewasz to 200 mg/dl, rano po obudzeniu?

sweetees31 napisał/a:
Biorę NR 3 razy dziennie 8 jennostek i lantus 16 j raz dziennie o godz 18.Według tego co pisze szakal 0,8 jednostki na jeden wymiennik węglowodanowy,czyli w moim przypadku 8j:0,8=10. Czy to oznacza że mogę zjeść posiłek z 10-ciu ww czy jak?

Skoro bierzesz 8 j. inuliny do śniadania, to musisz się dowiedzieć, ile jesz wymienników na śniadanie. Trzeba oszacować wagę jedzonka, spojrzeć w tabelki WW i obliczyć (trzeba podzielić dawkę insuliny przez ilość zjadanych WW). Jeśli np. wyjdzie 4 WW, to znaczy, że rano masz przelicznik 2 j. / 1 WW (= 8 j. insuliny / 4 WW). Analogicznie trzeba znaleźć ten przelicznik na obiad i kolację.

kaszana - 14-10-2012, 20:45

WW to wymiennik węglowodanowy. 1WW=10g węglowodanów. na większości produktów są tabele z wartościami odżywczymi, a jeśli nie ma, to praktycznie wszystko można znaleźć w internecie. Biorąc za przykład jogurt jogobella light o macie 150g.. Z tabeli umieszczonej na opakowaniu wynika, że w 100g jest 8,6g węglowodanów, więc w 150g będzie 12,9g węglowodanów, co daje 1,2WW.

Co do 0,8j na 1WW to dawka taka "ogólnie przyjęta". U jednych będzie mniejsza, u innych większa.. wiele zależy od stażu, masy ciała, a nawet pory dnia. Zaraz po wykryciu chyba wiele osób dostaje "sztywne dawki". U Ciebie jest to 8j, u mnie np. było 12, ale po przeglądnięciu forum zaczęłam się "bawić" dawkami i sama dochodziłam do tego, ile insuliny podać na 1WW.

A tak ogólnie to pytaj, o co chcesz. :D .

sweetees31 - 14-10-2012, 21:34

Pioterkk powyżej 200 mam przeważnie przed moim wieczornym posiłkiem czyli ok godz.18 .Rano na czczo jest w normie chyba 110 /130. Możliwe więc,że wszystko przez zle oszacowany obiad.Raczej się nie obżeram i trzymam się diety, muszę tylko zacząć liczyć. A i jak z często pozwalacie sobie na malenkie grzeszki? Czy wam też przychodzi z trudem wyzbycie się tej przyjemności jaką jest ten przeklęty cukier we wszystkich słodyczach? Daję rade ale jak długo? :-cry .Wszystko co dobre jest albo niemoralne albo niezdrowe :-D Aha i dzięki za info,jestem już krok do przodu :)
kaszana - 14-10-2012, 21:39

wg mnie trochę wcześnie bierzesz tego lantusa..
i poniekąd podanie bazy nakłada się na dawkę novorapidu do kolacji.
może pora podania lantusa ma też wpływ na te cukry wieczorne.?. :-roll .

piotrekk - 14-10-2012, 21:41

sweetees31 napisał/a:
powyżej 200 mam przeważnie przed moim wieczornym posiłkiem czyli ok godz.18 .Rano na czczo jest w normie chyba 110 /130. Możliwe więc,że wszystko przez zle oszacowany obiad.

Bardzo dobre i logiczne rozumowanie. Dobrze by było pomierzyć przed obiadem i po obiedzie.

sweetees31 napisał/a:
A i jak z często pozwalacie sobie na malenkie grzeszki? Czy wam też przychodzi z trudem wyzbycie się tej przyjemności jaką jest ten przeklęty cukier we wszystkich słodyczach?

Bez trudności. Z częstotliwością różnie. Na początku bardzo rzadko, ale jak już się ogarnęło cukry, to czasem się coś zje.

sweetees31 - 14-10-2012, 21:44

kaszana napisał/a:
wg mnie trochę wcześnie bierzesz tego lantusa..
i poniekąd podanie bazy nakłada się na dawkę novorapidu do kolacji.
może pora podania lantusa ma też wpływ na te cukry wieczorne.?. :-roll .

Być może,nie wiem sama tak mi powiedzieli w szpitalu przy czym uczulali,że ta sama pora jest bardzo ważna. Kaszana ty jestes na tych samych insulinach o której bierzesz lantusa?

kaszana - 14-10-2012, 21:47

lantus o 22. ;) .
nigdy nie brałam bazy wcześniej niż o 21:30. raz przy ustawianiu na levemirze brałam nawet o 23. 8-| .

piotrekk - 14-10-2012, 21:47

kaszana napisał/a:
może pora podania lantusa ma też wpływ na te cukry wieczorne.?. .

Tu możesz mieć rację. Lantus może nie działać pełnych 24 godzin i stąd te wysokie cukry. sweetees31, napisz o której zazwyczaj jesz obiad i kolację.

sweetees31 - 14-10-2012, 21:53

obiad ok. 13 -14-15 różnie to bywa ale kolacja zawsze o 18
piotrekk - 14-10-2012, 21:59

Problem jest albo obiad, albo kończący działanie Lantus. Proponuję najpierw zająć się obiadem i pomierzyć cukry przed obiadem, po obiedzie, i przed kolacją. Jeśli po obiedzie będą dobre, a przed kolacją będą rosły, to pomóc może przesunięcie Lantusa na późniejszą godzinę.